Skocz do zawartości

Licznik rowerowy w motocyklu


Jack-Jawa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar zainstalować licznik rowerowy w motocyklu.

Podoba mi się ten: http://www.allegro.pl/item253767036_podswi...29_funkcji.html

Ma wszystkie potrzebne funkcje + podświetlenie i termometr. Cena wydaje się atrakcyjna.

Ma ktoś taki licznik w swoim moto? Mile widziane opinie i rady posiadaczy tego licznika.

 

A tak w ogóle, to jakie liczniki rowerowe macie w swoich motocyklach?

Jak się one sprawują. Jakie mają zalety i wady?

Jakie modele polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam takie, ktore maja skale wyzsza niz 100 km/h ;)

Mam w BSA jakas Sigme i bardzo sobie ja chwale, mimo ze nie ma podswietlenia ( a przydalo by sie ).

Chodzi bez problemow i koryguje wskazania niezbyt precyzyjnego Smitha z konca lat 60 tych.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zastępstwie sigmy do ktma kupiłem coś takiego http://www.allegro.pl/item255144285_nowy_l..._wyprzedaz.html

jest to wierna kopia sigmy sport, mocowanie takie samo, plastik taki sam, tylko klawisze mają inny kształt .

 

liczy powyżej 100, tylko że nie liczy "setek"

ale w prędkości maksymalnej już normalnie pokazuje dane

transport bus + 4os

stała trasa Łódź-Paryż-Łódź
PW, GG lub 663 231 860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podoba Ci się ten to śmiało zakładaj. Parametry ma całkiem całkiem.

Ja mam zwykłą Cateye 8 funkcyjną i daje radę.

Fajnie mieć wgląd na inne funkcje (np. spalone kalorie ;-).

Okazuje się że fabryczne liczniki przekłamują na prędkości o ok 5 -8 km/h przy czym dystans zostaje ok.

Nie wiem skąd się to bierze i już się przyzwyczaiłem... ale należy się z tym liczyć.

Pochwal się jak już zakupisz i zamontujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sigma BC 800. Cena coś w okolicach 45 zł. Wskazuje > 100 km/h. Przeleciałem z nią jakieś 700-800 km i jestem b. zadowolony, przestałem patrzec na prędkosciomierz w moto (zawyżał o ok. 12 km/h...) i opieram sie na wskazaniach tego licznika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze sie zastanawialem jak to jest z tym czujnikiem, jak to sie skaluje? bo wiadomo ze liczy obroty kola w czasie, jest cos w instrokcji gdzie powinien znajdowac sie czujnik np przy rozmiarze 21" + opona ?

Usługi IT - www.tricori.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie wole kupic Sigme albo przynajmniej aby czesci zapasowa byly - przy czestym uzywaniu niestety sie psuja te kabelki - najczeciej ten co do widelek sie przymocowuje przestaje reagowac.

Podswietlenie to bardzo dobra rzecz bo wiadomo ze nie jezdzi sie tylko w dzien.

Ja przy MZ mialem licznik SIGMY i bylem bardzo zadowolony.

Teraz jak nie dzialal chwilowo licznik takze zalozylem i okazalo sie ze ten full wypas BC 1200 nie dziala - tz pow. 90 zaczyna wariowac a stary wysluzony BC 500 - ma juz 14 lat dziala fantastycznie. Wprawdzie przy predkosci 195 sie zatrzymuje i tyle wyswietla ale dzieki niemu widze ze ten oryginalny japonski dodaje ok 8% - wydawalo sie ze.

Jak dla mnie zakres jest oczywiscie wystarczajacy i do tego nie ma pokus do bicia rekordu predkosci - tym bardziej ze mam swiadomosc ze ten oryginalny to lipa.

 

 

zawsze sie zastanawialem jak to jest z tym czujnikiem, jak to sie skaluje? bo wiadomo ze liczy obroty kola w czasie, jest cos w instrokcji gdzie powinien znajdowac sie czujnik np przy rozmiarze 21" + opona ?

Skoro liczy obroty kola to nie ma znaczenia na jakiej wysokosci bedzie - najwazniejsze tylko aby kazdy obrot zalapal

Co do skalowania to roznie mozna zmierzyc srednice ale ja z praktyki wiem, ze najwazniejsza jest droga jaka sie przejedzie przez 1 obrot. Maluje korektorem kropke na oponie, jade kawalek a pozniej mierze odleglosc miedzy pieczatkami. Zawsze jadac wzdluz slupkow na szosie z czasem okazuje sie ze licznik nawija wiecej niz to jest pokazane, ale nie martwcie sie tym - nikt nie jest w stanie jechac idealnie prosto wiec stad te dodatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że fabryczne liczniki przekłamują na prędkości o ok 5 -8 km/h przy czym dystans zostaje ok.

Nie wiem skąd się to bierze i już się przyzwyczaiłem... ale należy się z tym liczyć.

 

Kilka lat temu czytałem artykuł o tym że liczniki specjalnie zawyżają prędkość o ok 7-8%. Jest to robione ze względu na bezpieczeństwo. Ma sprawiać wrażenie, że jedziemy 150km/h, gdy na prawdę jedziemy ok 135-140km/h. W jednym programie słyszałem, jak policjant sam przyznał, że radar pokazuje rzeczywistą prędkość, czyli niższą niż wskazuje licznik w pojeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze sie zastanawialem jak to jest z tym czujnikiem, jak to sie skaluje? bo wiadomo ze liczy obroty kola w czasie, jest cos w instrokcji gdzie powinien znajdowac sie czujnik np przy rozmiarze 21" + opona ?

 

 

mam zamontowany przy tarczy i działa :icon_mrgreen:

czujka jest nad zaciskiem

transport bus + 4os

stała trasa Łódź-Paryż-Łódź
PW, GG lub 663 231 860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak niema znaczenia, mniejsze kolo obruci sie 2x podczas gdy wiekrze tylko raz wiec licznik bedzie pokazywal zle...... trzeba by zmiezyc obwod kola i policzyc ile obrotow przypada np na 100m wtedy to ma sens tyle ze trzeba sie z tym bawic, i dlatego sie pytam czy jest jakas tabelka w instrukcji od tego czy ustawia sie rozmiar kola w samym uzadzeniu, jednak wiadomo ze opony motocyklowe sa wiekrze niz rowerowe:)

Edytowane przez YAGO

Usługi IT - www.tricori.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy licznik rowerowy ma możliwość ustawienia OBWODU KOŁA. Bo to o obwód chodzi. To, gdzie zamocujesz magnes uruchamiający kontrakton (dla niewtajemniczonych to jest włącznik uruchamiany polem magnetycznym magnesu), nie ma większego znaczenia. Nawet lepiej jest mocować magnes bliżej osi koła ze względu na mniejszą prędkość kątową - magnes będzie wolniej się przemieszczał względem kontraktonu.

Licznik zlicza ilość "załączeń" kontraktonu, mnoży to przez wprowadzony OBWÓD koła i mamy dystans. Pokazanie tego w funkcji czasu daje prędkość.

Najlepiej jest wziąć centymetr krawiecki, zmierzyć obwód koła przykładając do grzbietu opony, i wprowadzić dane w licznik.

To też nie jest 100% dokładny pomiar, gdyż opona się ugina, zmienia się nieco obwód. Ale też nie jest to urządzenie do naprowadzania rakiet :banghead: :icon_question: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak niema znaczenia, mniejsze kolo obruci sie 2x podczas gdy wiekrze tylko raz wiec licznik bedzie pokazywal zle...... trzeba by zmiezyc obwod kola i policzyc ile obrotow przypada np na 100m wtedy to ma sens tyle ze trzeba sie z tym bawic, i dlatego sie pytam czy jest jakas tabelka w instrukcji od tego czy ustawia sie rozmiar kola w samym uzadzeniu, jednak wiadomo ze opony motocyklowe sa wiekrze niz rowerowe:)

Przecież tarcza hamulcowa obraca się razem z felgą koła więc nie ma znaczenia w krórym miejscu umieścisz czujnik i magnes. W każdym liczniku nastawia się np. średnicę felgi lub rozmiar opony lub śrdnicę zewnętrzną koła z oponą. Jak to się robi to musisz przeczytać w instrukcji obsługi danego licznika. Przy montażu pamiętaj tylko, by zachować jak najmniejszą szczelinę między magnesem i czujnikiem. Rowerowe mocowania magnesu do szprychy najczęściej nie pasują w motocyklach, bo w nich szprychy mają większą średnicę. Czasem trzeba więc przerobić uchwyt magnesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to powiedzieć... Prędkość kątowa będzie taka sama dla wybranego punktu, niezależnie od tego czy umieścisz punkt przy samym środku, czy przy samym krańcu koła.

Jedynie im dalej od środka, tym większa prędkość liniowa tego punktu. Ale to ma tylko znaczenie dla jakości zamocowania czujki.

Bo z punktu widzenia pomiaru, to licznik ustala prędkość na podstawie V kątowej i zaprogramowanego obwodu koła.

 

No to się powymądrzałem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...