Skocz do zawartości

"Komputer" motocyklowy


kleber
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zaprojektować i wykonać coś w rodzaju komputera do moto. Bardzo brakuje mi w moim sprzęciku takich info jak godzina, data, itp.

Komputerek pełnił by też funkcje alarmu (pastylka Dallas) jako drugi klucz do odpalenia.

 

I teraz moje pytanie co Wy chcielibyście jeszcze w czymś takim mieć, jakie funkcje powinien jeszcze mosiadać. Ponieważ chce wykorzystać wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD z podświetlaniem będzie dużo miejsca do wyświetlania wszelakich informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydał by się czas pracy silnika, średnia prędkość, średnie spalanie, ilość pozostałych kilometrów do końca paliwa.

 

wyjełęś mi to z ust :notworthy:

ja od siebie dodałbym jeszcze wyświetlacz biegów

a jak ci się chce to jeszcze:

prędkościomierz, obrotomierz, coś do mierzenia przyśpieszenia, no i może jakieś powitanie i pożegnanie .

 

a tak najlepiej to jakiś dodatkowy soft żeby w razie przypływu weny dodać jakiś mały programik.

 

super pomysł :banghead:

z chęcią bym zamontował takie coś u ciebie!! :icon_mrgreen:

Edytowane przez Zbyszekm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wezmiesz pod uwage ile zostalo juz wymienione a jestes np esteta, to dojdziesz, ze chyba lepiej bedzie kupic gotowy komputerek rowerowy. Moze nie wyjdzie taniej ale bedzie ladniej wygladal i bedzie wodo-deszczo szczelny. Dobrze przekalkukuj

pozdrawiam

 

:banghead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ks-rider że na pewno będzie lepiej dla wiekszości zastosować komputerek rowerowy. Ja chce zrobić to bardziej pod kątem mojej pracy dyplomowej za rok i może wtedy doda się jakiś interfejs na USB + program prosty na kompa który pozwoliłby zczytać dane z odbytej jazdy(trasy) i pozwoliłby stworzyć swoiste archiwum jazd. Myśle że byłoby to użyteczne dla wielu osób.

 

Zdaje sobie sprawe że czeka mnie duuużo pracy, a chciałbym żeby komputerek był w miare uniwersalny co dodatkowo komplikuje sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ks-rider że na pewno będzie lepiej dla wiekszości zastosować komputerek rowerowy. Ja chce zrobić to bardziej pod kątem mojej pracy dyplomowej za rok i może wtedy doda się jakiś interfejs na USB + program prosty na kompa który pozwoliłby zczytać dane z odbytej jazdy(trasy) i pozwoliłby stworzyć swoiste archiwum jazd. Myśle że byłoby to użyteczne dla wielu osób.

 

Zdaje sobie sprawe że czeka mnie duuużo pracy, a chciałbym żeby komputerek był w miare uniwersalny co dodatkowo komplikuje sprawe.

 

o zupelnie zmienia postac rzeczy. Pomysl b. dobry. Jak zrobisz daj znac z checia obejrze.

 

Mnie ciekawiloby gdyby pokazywal spalanie w danym momencie i srednie na 100 km

 

Pozdrawiam i zycze b. owocnej tworczosci !

 

:)

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnie spalanie, ilość pozostałych kilometrów do końca paliwa.

Super pomysł, szczególnie na prace dyplomową, a może i na pracę :). Zresztą na Forum Skody widziałem podobne autorskie rozwiązanie. Komputerek wykorzystywał wyświetlacz z jakiegoś tel. komórkowego.

Problem może być jedynie z tym, że większość starszych motocykli ma jednak gaźniki i ciężko będzie w tani sposób dokładnie określić cytowane przez mnie parametry (dodatkowo jeszcze chwilowe zużycie paliwa). Przynajmniej tak mi się wydaje. Dodatkowo do motocykli z prędkościomierzem na lince potrzebny będzie przetwornik drogi.

Życzę powodzena i dużo samozaparcia :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kleber, ja sugerowalbym cos takiego:

 

trzeba pamietac, ze moto to nie palmtop, czy komorka, wiec darujmy sobie date. wazne rzeczy dla mnie to stan silnika i otoczenia, czyli:

 

- temp. silnika

- temp. otoczenia

- aktualny bieg :)

- zegarek

- przebieg (ilosc 2) np jeden dzienny, a drugim mozna patrzec ile zostalo do wymiany olej (oba z mozliwoscia kasowania)

 

wszelkie srednie bym sobie odpuscil, ze wzgledu na trudnosc realizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Swego czasu wykonałem wskaźnik biegów do ETZ 150 - pomysł polegał na umieszczeniu na wałku prowadzącym wodziki małej płytki drukowanej z odpowiednio wytrawionymi polami i rezystorkami..niestety nie było to zbyt trwałe :P Ale przeszukując Sieć znalazłem kiedyś artykuł, w którym ktoś z USA chyba wykonał wskaźnik biegów wykorzystując gotowe wyjście, w którym napięcie zależało od zapiętego biegu. Nie wiem jaki to był motocykl, osobiście nie spotkałem się z takim wyjściem.

O ile dobrze pamiętam dostępne na rynku wskaźniki wymagają podłączenia do prędkościomierza oraz obrotomierza (elektronicznych) i "wyczuwają" bieg na podstawie stosunku tych wskaźników...Tak więc sposobów na wykonanie jest kilka :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo fajny ale jest małe ale... W starszych motocyklach konieczne będzie dołożenie wielu czujników np prędkości gdy licznik napędzany jest linką, druga sprawa to gaźniki które ciężko skomputeryzować... a nowocześnejsze moto mają już większość funkcji które każdy chciałby mieć w swoim moto. Ale to dobrze że kombinujesz w tym kierunku co daje dużą szansę na sukces. Powodzenia i daj znać jak już skończysz swoje dzieło.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej jak by mnie raził prądem jak zapomnę wyłączyć kierunku, jadę tak nie wiem ile...

W nawiązaniu do rażenia prądem :eek:

Gdzieś czytałem, że harley stosuje jakieś elektroniczne urządzonko, które wyłącza kierunek po jakimś czasie, np. 10-15sek od włączenia.

Przydało by mi się coś takiego... :banghead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...