Skocz do zawartości

"Komputer" motocyklowy


kleber
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zaprojektować i wykonać coś w rodzaju komputera do moto. Bardzo brakuje mi w moim sprzęciku takich info jak godzina, data, itp.

Komputerek pełnił by też funkcje alarmu (pastylka Dallas) jako drugi klucz do odpalenia.

 

I teraz moje pytanie co Wy chcielibyście jeszcze w czymś takim mieć, jakie funkcje powinien jeszcze mosiadać. Ponieważ chce wykorzystać wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD z podświetlaniem będzie dużo miejsca do wyświetlania wszelakich informacji.

Na czym będziesz to robił?

Chodzi mi o procek, program i LCD.

W razie problemów mogę pomóc.

Mam pewne doświadczenie (Atmel bascom LCD nokia, simens).

 

"nie zapomnij o liczniku motogodzin bo to najdokładniej informuje o przebiegu motocykla"

Niech jeszcze pamięta maksymalne osiągnięte obroty :icon_evil: .

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sebazaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec mamy już niejaki zarys. Na początku chciałbym zacząć od rzeczy najprościej dostępnych i programowalnych. Czyli zegar, data, obroty, temperatura zewnętrzna silnika, pastylka dallasa jako klucz do zapłonu + prosty alarm. Następnie przemyślana rozbudowa. Układ będzie (prawdopodobnie) na jakimś procku AVR napisany zdecydowanie w C, wyświetlacz LCD typowy 4*20znaków napewno nie z komórki- może graficzny ale raczej alfanumeryczny. Chciałbym rozpocząć projekt od prostej wersji funkcjonalnej którą udoskonalałbym w miare potrzeb i możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiałem się nad takim bajerem.

Polecam wyświetlacz od simensa s65 kosztuje na allegro 50 pln.

Rozdzielczość 132x176 i 16bitowy kolor.

Obsługa jest w miarę prosta (zmałpowałem z jakiejś niemieckiej strony).

Mam 2 wielkości fontów i wyświetlanie bitmap.

Za 4x20 alfanumeryczny zapłacisz tyle samo lub więcej.

Nie wiem tylko, czy taki od komórki nie byłby za mały i nie czytelny.

Zrobisz jak zechcesz.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie!

a na ile wyceniacie swoją pracę?? tzn ile kosztowałoby od was schemat płytki drukowanej instrukcja napisania programu obsługującego całe to cudo + podpowiedzi jak dopisać inne dodatki?

aha oczywiście myślę o równowartości w zgrzewkach piwa (24szt :icon_mrgreen: 0,5l)

 

PS

przepraszam za OT...

Edytowane przez Zbyszekm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....w postaci dyndającej płyty CD? :P Antyradary (a ściślej mówiąc wykrywacze radarów) budowane z dostępnych części wykazują się duuuużo mniejszą skutecznością niż fabryczne...także lepiej nie polegać na tym. Delikatniej z prawą rączką :crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja składam zamówienie na sprawnie działający lap timer z datalogerem obsługiawanym przez PC, a jeszcze lepiej przez telefon komórkowy. Poważna propozycja :banghead:

Edytowane przez M a D a F a K a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten laptimer z jaką dokładnością miałby działać? I dataloger rozumiem że jest to coś co pozwoli zrzucić uzyskane wyniki okrążeń na kompa(tel) sorki za może banalne pytania ale nie wiem. I jeszcze jedna sprawa czy start/stop dokonuje kierowca czy sam układ w momencie przejechania obok wybranego miejsca na torze.

A i jeszcze ile wyników czasów okrążeń na wyświetlaczu.

Edytowane przez kleber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wystarczy dokładność jednej setki sekundy. Dataloger - dokładnie tak jak piszesz, takie mninimum to 10 okrążeń. Rejestracja może być oczywiście za pomocą przycisku, bo nadajnik ustawiany na torze to już był by wypas :D. Sądzę, że tylko na tym forum znalazło by się kilku chętnych na takie urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...