Skocz do zawartości

zimowanie motocykli, przygotowanie do zimy (zima)


bronx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

witam

Mam pytanko, wiadomo, że w okresie zimowym motorki stoją w garażu. Mój także ale ostatnio go trochę odpalałem na sucho tzn. bez jazdy. Zauważyłem to, że za każdym razem odpalał gorzej. A teraz wcale. Czy od takiego odpalania zalewają się świece?????? Wydaje mi się, że jak odpalałem to nie palił na wszystkie cylindry, do czasu aż się nie rozgrzał silnik, a przy ostatnim paleniu zaczął strzelać w tłumiki. Jeżeli tak to co nie przepalać w zimie, wcale??? Moto Kawasaki ZZR-600 2000 rok przebieg 5000 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie zadałeś tych pytań przed odpalaniem motocykla :-). Taka jazda bez jazdy dobrze mu nie robi, zalanie świec to norma. Poszukaj w archiwum tematów o zimowaniu motocykla czy odpalaniu w zimę, nie ma sensu prowadzić dyskusji od nowa, bo było w tym temacie powiedziane praktycznie wszystko.

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jak kazdy dbajacy o maszyne motocyklista wydobylem z mojej CBR aku pozna jesienia (wtedy gdy stwierdzilem, ze nie bede juz jezdzil, az do wiosny) i podlaczylem je do posiadanej ladowarki Optimate III. Poniewaz jest to system zwany "wlacz i zapomnij" nie przejmowalem sie zbytnio losem mojego akumulatora, ktory lezal sobie pod moim biurkiem. Czasami zerkalem na niego czy jeszcze zyje, ale zielone lampki na optimate zapewnialy, ze jest w nalezytej kondycji. Niestety nie bylo wcale tak rozowo... wczoraj wieczorem mialem chwilowa przerwe w dostawie pradu do domu, a wiec i do optimate. Po tym jak elektrownia postanowila juz nie meczyc mojej rodzicielki koniecznie chcacej ogradac "M jak milosc", tudziez "Na wspolnej" i oddala nam zasilanie pod moim biurkiem zaczely sie dziac dziwne rzeczy :? Otoz optimate zaczal swiecic na czerwono wskazujac prawie calkowite rozladowanie akumulatora :!: Pierwsze co zrobilem to wylaczylem z gniazdka i wlaczylem z powrotem, a on swoje... aku kompletnie wyladowane. Poswiecilo tak z poltora godziny, po czym przeszlo na tryb normalnego ladowania, a do rana znow zaswiecily sie dwie zielone lampki...

Jak to sie moglo stac? Przeciez optimate powinien utrzymywac akumulator w stanie naladowanym? Czyzby jednak nie dzialalo to w ten sposob i powinno sie po prostu co jakis czas wlaczac aku na pare godzin i potem wylaczac?

 

Pozdrawiam

Internetowy sklep komputerowy http://mirwit.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak. Akumulator należało wyciągnąć z motocykla i to jest OK natomiast jeśli jest on przechowywany w domu gdzie jest ciepło to nie masz się co martwić nic mu się nie stanie i nie trzeba go ładować. Co jakiś czas należy go podłączyć do motocykla i odpalić żeby troche sobie pochodził, doładował akumulator itp. Podłączanie na całą zime aku do ładowarki, prostownika itp nie jest najlepszym pomysłem. Najlepiej jak motocykl sam go będzie podładowywał. A tam swoją drogą to nie jesteś pierwszą osobą od której słysze/czytam że optimate coś ma dziwne reakcje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozliwe ze system w tym urzadzeniu jest kontrolowany mikroprocesorowo czyli wymaga napiecia do prawidlowej pracy, podczas przerwy w dostawie pradu optimate nie dzialalo i moglo:

-nie zrobic nic akumulatorowi

- zewrzec sie i go zniszczyc

-spowodowac szybkie rozladownie na jakiejsc wewnetrznej rezystancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie taka ładowarka powinna mieć jakies zabezpieczenie żeby podczas braku prądu aku się nie rozładował , chyba zwykła dioda w ten sposób działa , ale niekoniecznie może nie byc takiego zabezpieczenia i na to wygląda właśnie że podczas braku prądu aku zasila cos w tej ładowarce... jedyne wyjście to odłączać aku jak zasilania nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh,

Optimate nie działa tak, jak ynteligentne ładowarki do paluszków - że naładują, apotem potrzymują,

działa ciut inaczej, a mianowicie tak:

START) podłączasz aku,

 

a)jest bardzo rozladowane,

b)jest rozladowane,

 

a) - zalacza sie na jakis czas odsiarczanie (swieci sie RECOVERY), potem przechodzi do B)

 

B) laduje, laduje, jak naladuje, to przechodzi do testow, czyli c).

 

c) testuje, testuje (samoczynne rozladowanie),

jak mu wyjdzie, ze jest za duze, to swieci czerwona lampka (aku dead),

jak wyjdzie ze dobrze, to odcina napiecie i swieci zielona - czyli aku OK,

 

podczas swiecenia zielonej nie zalacza napiecia podtrzymujacego aku przy zyciu,

tak wiec podlaczajac na jesieni naladowales, przetestowalo i dalo pozytywny werdykt.

przez cala zime aku sie rozladowalo do zera.

jak byla przerwa w dostawie energi, to opti sie zresetowalo, a wiec przeszla do punku START),

miales szczescie, ze odsiarczenie odratowalo ci aku,

mi nie dalo rady (cale zime aku bylo w moto - rozladowal sie do zera i tak lezal w chlodzie).

 

a na przyszlosc polecam czytanie instrukcji obslugi urzadzen, z ktorych sie korzysta ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak. Akumulator należało wyciągnąć z motocykla i to jest OK natomiast jeśli jest on przechowywany w domu gdzie jest ciepło to nie masz się co martwić nic mu się nie stanie i nie trzeba go ładować. Co jakiś czas należy go podłączyć do motocykla i odpalić żeby troche sobie pochodził, doładował akumulator itp. Podłączanie na całą zime aku do ładowarki, prostownika itp nie jest najlepszym pomysłem. Najlepiej jak motocykl sam go będzie podładowywał. A tam swoją drogą to nie jesteś pierwszą osobą od której słysze/czytam że optimate coś ma dziwne reakcje ;)

 

Dziwi mnie taka opinia, tym bardziej ze wyszla spod palcow osoby, ktora teoretycznie powinna umiec doradzic...

Sorry,ale co to znaczy podlaczyc raz na jakis czas do motocykla i odpalic?

Jak jest pogoda ,ze mozna pojezdzic, to ok. Ale jak jest snieg i -10, to odpalanie motocykla zeby tylko akumulator rozruszac, jest co najmniej niepowazne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na przyszlosc polecam czytanie instrukcji obslugi urzadzen, z ktorych sie korzysta .

 

Heh alez mi wstyd :oops: zwlaszcza dletego, ze uchodze za maniaka czytania instrukcji, a tu jakos mi sie zapomnialo ;)

:mrgreen:

 

Co jakiś czas należy go podłączyć do motocykla i odpalić żeby troche sobie pochodził, doładował akumulator itp.

 

Moje moto stoi w nieogrzewanym garazu (w tym roku rekord temp. -31,2 st. C), na zime wyprozniam gazniki, tankuje po sam korek, wyciagam aku, myje wszystko i dobrze susze, stawiam na centralce, podpieram pod kolektory, zeby nie dotykalo kolami ziemi, przykrywam pokrowcem, zastawiam sprzetem ogrodowym (w zimie nieprzydatny w ogrodzie, a przynajmniej utrudnia prace ewentualnym amatorom mojej wlasnosci :mrgreen: ), zamykam garaz i.... NIE DOTYKAM az do wiosny. Jestem zwolennikiem teorii, ze odpalanie motocykla zima robi wiecej szkody niz pozytku, pozwol wiec mattir, ze nie skorzystam z rady :)

Internetowy sklep komputerowy http://mirwit.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh,

Optimate nie działa tak, jak ynteligentne ładowarki do paluszków - że naładują, apotem potrzymują,

działa ciut inaczej, a mianowicie tak:

START) podłączasz aku,

 

a)jest bardzo rozladowane,

b)jest rozladowane,

 

a) - zalacza sie na jakis czas odsiarczanie (swieci sie RECOVERY), potem przechodzi do B)

 

B) laduje, laduje, jak naladuje, to przechodzi do testow, czyli c).

 

c) testuje, testuje (samoczynne rozladowanie),

jak mu wyjdzie, ze jest za duze, to swieci czerwona lampka (aku dead),

jak wyjdzie ze dobrze, to odcina napiecie i swieci zielona - czyli aku OK,

 

podczas swiecenia zielonej nie zalacza napiecia podtrzymujacego aku przy zyciu,

tak wiec podlaczajac na jesieni naladowales, przetestowalo i dalo pozytywny werdykt.

przez cala zime aku sie rozladowalo do zera.

jak byla przerwa w dostawie energi, to opti sie zresetowalo, a wiec przeszla do punku START),

miales szczescie, ze odsiarczenie odratowalo ci aku,

mi nie dalo rady (cale zime aku bylo w moto - rozladowal sie do zera i tak lezal w chlodzie).

 

a na przyszlosc polecam czytanie instrukcji obslugi urzadzen, z ktorych sie korzysta ;).

 

to wszystkie te automaty prostownicze które się podłącza do aku na całą zimę tak mają ?? bo jeśli tak to co to za automat który i tak trzeba kontrolować co jakiś czas :roll: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanko mam, czy kupujac nowy akumulator dostajemy go w pelni naladowanego ?? bo nie ma ladowarki, wiec jak kupie nowy to zbytnio nie bede mial go gdzie naladowac  :?

 

Świerzy aku nie jest w pełni naładowany, jednak to co jest w zupełności wystarczy do kilkukrotnego uruchomienia silnika - jak pojeździsz to doładujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...