Skocz do zawartości

panewka vs łożysko


Rekomendowane odpowiedzi

Panewka czyli łożysko ślizgowe.

Łożysko kulkowe/walcowe czy jak je zwał.

 

CHodzi mi o łożyskowanie wału. Jakieś zalety i wady w stosowaniu tych rozwiązań na wale?

 

Panewka:

Wyższe koszty? Słabsza naprawialonść? Niska trwałośc na wolnych obrotach?

 

Łożysko:

Niższa cena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panwka to przedewszystkim cichobierznosc pracy jednak wymaga ona obfitego smarowania olejem, do panwi trrzeba odpowiednio obrabiac czop itp.

 

Łozysko kulkowe jest głosniejsze nie potrzebuje tak duzego napływu oleju, czop wymaga tylko odpowiednich tolerancji. Łozysko kulowe moze przenosic niewielkie siły śkośne. Dlatego Takie łozyska sa czesto stosowane w wałach 2t gdzie wał podparty na 2 łozyskach produkuje tez siły skośnie działajace, niema tam zbyt dobrego smaowania itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panewki przede wszystkim przenoszą większe obciązenia, generując przy tym o wiele mniejsze wibracje. Panewka jest zato bardziej "wybredna" jeżeli chodzi o smarowanie. Potrezbuje ciśnieniowego smarowania, którego nawet chwilowy brak może doprowadzić do jej zatarcia. W przypadku łożysk tocznych nie masz tak dużego problemu ze smarowaniem. jeżeli w silniku nie ma panewek, smarowanie może być niskociśnieniowe, łożyska toczne nie są aż tak wrażliwe na chwilowy brak oleju jak panewki, niestety przenoszą mniejsze obciążenia, generują dużo większe wibracje... to tak z grubsza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od sposobu łożyskowania różny jest styk powierzchni i co się z tym wiąże zdolność przenoszenia obciążeń:

 

kulka - punkt

rolka - linia

panewka - powierzchnia.

 

Kwestia smarowania wygląda mniej więcej tak jak tu wcześniej koledzy opisali.

 

ps. przerabiasz coś?

PASTOR GARAGE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dobrana panewka i zapenwinonei jej wlasciwe warunki pracy jest niezniszczalna.

Kulki nadal beda chodzi po bierzni, a w panewce mamy smarownia hydrostatyczne. W kwestji konstruktora jest zapewnienie odpowiedniego cisnienie w zaleznosci od warukow pracy.

W dodatku znakomicie tlumi drgania i nie halasuje.

 

Przy braku smarowaniu i wiekszym obciazeniu mozna ja szybko zniszczyc. MAjac to na uwadze mozna jej zapewnic takie warunki pracvy, ze jej trwalosc znaaaacznie przewyzszy trwalosc lozys tocznych

Edytowane przez bekriss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytworzenie dobrej panwi i dobrego łozyska tocznego hmm... napewno lepiej wytworzyć panew, musimy dbac tylko o stop wykonania pasowanie i gładkosc powierzchni, przy łozysku sa doddatkowe utrudnienia w postaci wytworzenia kosza i dobrania materiału, mozna wspomniec tylko ze stopy stosowane do panwi sa tańsze niz stopy stosowane obecnie w łozyskach tocznych wiec cena nie jest argumentem.

 

Panew lepiej sie sprawdza też w precyzyjnych urzadzeniach tam jednak stosuje sie panwie z tworzyw lub panwie ceramiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KULKI łożysk mają twardość rzedu 60HRC, a panewka?? mydaje mi się(choć moge sie mylić) że jeśli na bierzni łożyka gdzie stykają sie kulki było by ciśnienie tak duże jak między panewką w czopem to łożysko mogło by wytrzymać o wiele dłużj. Łożysko jest zużyte(wg kiążek:) jeśli pojawiają sie mikropekniecia na bierzni łożyska, może jest zbyt twarde żeby przeżyć tak duże przebiegi jak panewka??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszta panowie,koszta.Wał łożyskowany na łozyskach tocznych jest dużo droższy od wału łożyskowanego na panewkach.Ja mam gsx-a z wałem na łożyskach tocznych i nikt w Polsce nie potrafi złożyć tego wału prawidłowo nie mówiąc o elementach ,które są wsciekle drogie.Same łożyska toczne są bardzo drogie, panewki są walone ze sztancy jak sieczka i przez to dużo tańsze.Wał kuty jednolity jest też dużo tańszy od wału na łożyskach,z tym ,że np na wale tocznym w moim sprzęcie można wykręcić do 250 tys km przy prawidłowej eksploatacji co raczej jest niemożliwe na panewkach.Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszta panowie,koszta.Wał łożyskowany na łozyskach tocznych jest dużo droższy od wału łożyskowanego na panewkach.Ja mam gsx-a z wałem na łożyskach tocznych i nikt w Polsce nie potrafi złożyć tego wału prawidłowo nie mówiąc o elementach ,które są wsciekle drogie.Same łożyska toczne są bardzo drogie, panewki są walone ze sztancy jak sieczka i przez to dużo tańsze.Wał kuty jednolity jest też dużo tańszy od wału na łożyskach,z tym ,że np na wale tocznym w moim sprzęcie można wykręcić do 250 tys km przy prawidłowej eksploatacji co raczej jest niemożliwe na panewkach.Pzdr

I TO W ZASADZIE NAJLEPSZY POST W TYM TEMACIE. PODPISUJE SIE OBIEMA REKOMA

Edytowane przez henio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KULKI łożysk mają twardość rzedu 60HRC, a panewka?? mydaje mi się(choć moge sie mylić) że jeśli na bierzni łożyka gdzie stykają sie kulki było by ciśnienie tak duże jak między panewką w czopem to łożysko mogło by wytrzymać o wiele dłużj. Łożysko jest zużyte(wg kiążek:) jeśli pojawiają sie mikropekniecia na bierzni łożyska, może jest zbyt twarde żeby przeżyć tak duże przebiegi jak panewka??

 

 

 

Siema >>> tak jak słusznie już kolega w jednym z poprzednich postów zauważył w łożysku kulkowym powierzchnia styku z bierznią to jest punkt np 0,5 mm kwadratowego i musi wytrzymać spore siły działające na wał podczas pracy ( dlatego jest twarde ) . Panewka a ściślej jej powierzchnia przylegająca do czopa wału jest miekka i porowata a dlatego żeby skuteczniej utrzymywać tzw. film olejowy który zarazem jest amortyzatorem , resorem i co najśmieszniejsze niweluje opory toczenia . Ponadto panewka przylega do czopa całą swoją powierzchnią a luz ok 0,04/06 mm jest w czasie pracy wypełniony olejem pod sporym ciśnieniem. Jeszcze >>> wały korbowe w tych silnikach " panewka vs łożysko " są diametralnie inne konstrukcyjnie . Podsumowywując >>> KAŻDE ROZWIĄZANIE JEST DOBRE JESLI DZIAŁA I SIĘ NIE PSUJE !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...