Skocz do zawartości

Akumulator kwasowy czy bezobsługowy(żelowy)?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Witam dziś wymontowałem ze swojego moto akumulator i chciałem sprawdzic poziom elektrolitu i okazało sie ze w celach jest sucho nie ma elektrolitu.

akumulator który posiadam to EXIDE etx9-bs 12v/9Ah kolor czarny

słyszałem że czarne akumulatory to żelowe.

 

I tu moje pytanie czy wsystko jest wpożądku że nie ma elektroloitu w środku???? i czy można do doładowywac zwykłym prostownikiem(od malucha)????

 

Dodam że akumulator jest sprawny kręci bez problemu ani razu go nie doładowywałem przez sezon wszystko jest z nim O.K

Wymontowałem go bo sezon się skończył i zeby nie rozładowywał sie w zime w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ladowania najlepiej uzyc prostownika motocyklowego...na ten temat mozna wiele znalesc wpisujac w wyszukiwarce "akumulator"

http://www.sklep.larsson.com.pl/?a=c4&c=da...f8527599fa62642 - tani prostownik za 31 zl i 51 zl... inna kwestia czy dobry...:)

A co do pierwszego pytania... tez jestem ciekawy bo mam taki sam aku...:P

 

http://forum.motocyklistow.pl/index.php?sh...&hl=akumulator- ciekawy link z forum odnosnie czy warto kupic prostownik motocyklowy i w jaki sposob nalezy go ladowac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim bezobsługowym aku była załączona instrukcja że po nalaniu elektrolitu zamknąć wszystkie otwory zaślepką i nigdy więcej nie otwierać .

Można prostownikiem od malucha ale trzeba wpiąć szeregowo żarówkę i sprawdzić miernikiem jaki prąd płynie . Powinien być 900 mA a jeszcze lepiej 450 mA dla aku 9 Ah . Awaryjnie można większym prądem ale nie jest to zalecane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten akumulator który podałes jest to akumulatorek wykonany w technologii AGM, posiadaja elektrolit unieruchomiony w absorpcyjnej macie szklanej. Motocykl sie przechyla dosyć mocno ... dlatego też aku w tech. AGM jest bardzo dobrym rozwiazaniem.

 

Czym doładowywać ? może być zwykły prostownik od malucha, ale prąd ładowania nie większy niż 0,9 A - jeśli masz regulacje możesz użyć tego prostownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Akumulator ołowiowy jest droższy kosztuje średnio rzecz biorąc około 100zł, podobny żelowy nieznanej firmy kosztuje około 50zł, ale który akumulator jest lepszy, który dłużej wytrzyma eksploatacje i nie będzie nastręczał problemów? Proszę o pomoc w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator ołowiowy jest droższy kosztuje średnio rzecz biorąc około 100zł, podobny żelowy nieznanej firmy kosztuje około 50zł, ale który akumulator jest lepszy, który dłużej wytrzyma eksploatacje i nie będzie nastręczał problemów? Proszę o pomoc w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heja!

po pierwsze - musisz odróżnić motocyklowy "akumulator bezobsługowy" (żelowy) od "baterii żelowej" do zabawki dziecięcej :)

motocyklowy akumulator bezobsługowy kosztuje średnio dwa razy więcej niż jego odpowiednik kwasowy :)

to co widziałeś za 50 zł to tzw bateria żelowa, która się nie nadaje do motocykla (motocykl ma zbyt duży prąd ładowania..)

 

akumulator bezobsługowy - piękna sprawa, gorąco polecam

bateria żelowa - odpada, nie wytrzyma w motocyklu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...