Skocz do zawartości

Czyszczenie (nie smarowanie!) łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 miesięcy temu...

Proszę o odpowiedź . Czy czyścić łańcuch tylko sprajami i płynami do tego przeznaczonymi czy można też wziąć szczotkę drucianą i ostro szorować (nasadka na wiertarkę) . P.S. Dotyczy enduro 70 % błoto 30 % asfalt i co ile smarować łańcuch (ja smaruję co 100 km ). Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o odpowiedź . Czy czyścić łańcuch tylko sprajami i płynami do tego przeznaczonymi czy można też wziąć szczotkę drucianą i ostro szorować (nasadka na wiertarkę) . P.S. Dotyczy enduro 70 % błoto 30 % asfalt i co ile smarować łańcuch (ja smaruję co 100 km ). Pozdrawiam!!!

Nasadką drucianą to sobie możesz nogi wyczyścić, po tyraniu, tyle.

Nafta, pędzelek i heyah po łańcuchu, aż się będzie świecił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch smarujemy jak zaczyna hałasować (w niektórych kaskach tego niestety nie słychać) lub co około 300-500km,

Myjemy sprayem lub benzyną ekstrakcyjną i specjalną szczotką do łańcuchów np. taką jak w Larssonie :

http://www.sklep1.larsson.pl/(X(1)A(VpJ15t...1226&View=Multi

 

zwykła druciana może uszkodzić oringi nie licząc tego że używając jej na wiertarce druty strzelają czyli gdy nie używamy maski lub okularów ochronnych możemy mieć problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o odpowiedź . Czy czyścić łańcuch tylko sprajami i płynami do tego przeznaczonymi czy można też wziąć szczotkę drucianą i ostro szorować (nasadka na wiertarkę) . P.S. Dotyczy enduro 70 % błoto 30 % asfalt i co ile smarować łańcuch (ja smaruję co 100 km ). Pozdrawiam!!!

 

W zyciu bym nie kupil zadnego spreju czy plynu do lancucha. A uzycie szczotki drucianej to chyba byl dowcip, tak? Nic osobistego :flesje:

Przez dlugi czas smarowalem lancuch zwyklym olejem silnikowym - nanioslem go na lancuch przy pomocy szczoteczki do zebow (zuzytej - gdyby ktos sie czepial.. do zebow mam inna). Lancuchowi bardzo to sie podobalo, a i w deszczu to sporo wytrzymalo.

Teraz z lenistwa (wzgledy praktyczne) uzywam po prostu smaru, ktory nafajdam na lancuch tez szczoteczka do zebow i jest naprawde super. Wytrzymalosc w deszczu tez spora. Minusem (dla kogos) moze byc pochlapane tylne kolo, ale to dla mnie nie stanowi problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjemy sprayem lub benzyną ekstrakcyjną i specjalną szczotką do łańcuchów np. taką jak w Larssonie :

http://www.sklep1.larsson.pl/(X(1)A(VpJ15t...1226&View=Multi

 

Benzynę bym sobie darował - też może uszkodzić O- lub X-ringi. Nafta i jeszcze raz nafta.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechałem na mycie moto pod ciśnieniową myjkę karchera. Woda była pod ciśniniem i bardzo ciepła. Zdziwiłem się, że tak dobrze łańcuch się umył. Zapomniałem nawet że był kiedyś błyszczący:) Cała operacja trwała 15 sekund.

Edytowane przez kalosh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechałem na mycie moto pod ciśnieniową myjkę karchera. Woda była pod ciśniniem i bardzo ciepła. Zdziwiłem się, że tak dobrze łańcuch się umył. Zapomniałem nawet że był kiedyś błyszczący:) Cała operacja trwała 15 sekund.

Tylko nie zdziw się, jeśli wkrótce (zwłaszcza po zimie, gdy nie używasz kilka miesięcy motocykla) łańcuch zrobi się rudy, albo na wiosnę zacznie trzeszczeć. Mycie karcherem na pewno usunie każdy syf, bo mało co wytrzyma kilkadziesiąt atmosfer (widziałem nawet auta z których złuszczał się w takiej sytuacji lakier). Tyle tylko, że te ciśnienie MOŻE (chociaż nie musi) spowodować dostanie się wilgoci między ogniwa. O-ringi ani X-ringi nie są przystosowane do takich ciśnień wody. One mają uszczelnić ogniwa przed wydostawaniem się gęstego smaru, bo już rzadki, ze spreja wnika do wnętrza swobodnie. Z wodą pod ciśnieniem zapewne będzie tak samo. Dla tego do mycia łańcuchów należy używać środków ropopochodnych, nafty, oleju napędowego lub benzyny ekstrakcyjnej. Usuwają one brudy zmieszane ze smarami, zabezpieczają powierzchnie przed wilgocią i nie niszczą gumowych uszczelnień ogniw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to odradzam jakiekolwiek czynności przy łańcuchu gdy moto stoi na centralnej a silnik kręci na 1 biegu...ja zawsze tak czyściłem łańcuch bo szybciej....aż się zagapiłem pewnego razu w sierpniu... :clap:

 

http://www.wbv.pl/view-689_reka_m.jpg

 

Od tamtego czasu nie jeżdżę moto z powodu stanu ręki. Już na zawsze 2 palce niesprawne. :)

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na przyszłość do założycielki tematu. Kup sobie do tej WRki łańcuch X-ringowy i komplet zębatek stalowych. Czynności serwisowe ogranicz tylko do smarowania sprejem do łańcuchów o i x ringowych zaraz po myciu motocykla jak łańcuch trochę wyschnie. Nie trzeba go czyścić, a już tym bardziej szczotką. Brud, który ma wylecieć poprostu wyleci :banghead:

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch smarujemy jak zaczyna hałasować (w niektórych kaskach tego niestety nie słychać) lub co około 300-500km,

Myjemy sprayem lub benzyną ekstrakcyjną i specjalną szczotką do łańcuchów np. taką jak w Larssonie :

http://www.sklep1.larsson.pl/(X(1)A(VpJ15t...1226&View=Multi

 

Kupiłem smar grafitowy - czy mogę zastosować go do łańcucha?

Czy muszę, podkreślam muszę wcześniej umyć łańcuch naftą ?

 

 

Pozdrawiam - Zbyszek :banghead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...