Skocz do zawartości

Czyszczenie (nie smarowanie!) łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam myje nafta, smaruje i pozniej po wyschniecieu smaru scieram go szmatka nawilzona w nafcie z zewnetrznych czesci lancucha bo tam smar jest niepotrzebny i zasyfia tylko lancuch.

Ale ogolnie nikt nie musi smarowac jak mu sie nie chce tylko ... jak dbasz tak masz. Nie bedziesz placic za srodki smarne i czyszczace (cokolwiek by tobylo) to bedziesz placic za nowy naped.

Prosze nie traktowac formy wypowiedzi ( 2 osoba l.p.) jako zwrotu do konkretnej osoby - pisze tak ogolnie.

P.S. A to ze czyszczac lancuch nafta mam usmarowane lapy to dla mnie norma i wcale sie tym nie zrazam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można założyć, że łąńcuch nie jest wieczny? I się musi zuży? Trza założyć że co 20 tkm zmieniamy łąńcuch i zębatki i po porblemie...

Mózg elektroniczny będzie za nas tak myślał, jak krzesło elektryczne za nas umiera... (S.J. Lec)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUDZISKA!!! Zakladajacy temat pytal o to jak czyscic a tu nagla rozgorzala klotnia czym i jak i czy w ogole smarowac.

Nie kloccie sie tylko krotko i na temat odpowidajacie bo przyznam szczerze ze zniecheca to do pytania o cokolwiek.

Jak pisalem wczesniej: JA CZYSZCZE SZMATKA ZMACZANA W NAFCIE, POZNIEJ NA SUCHO, LANCUCH WYSYCHA I DOPIERO SMARUJE. PO WYSCHNIECIU SMARU ZBIERAM JEGO NADMIER Z BOKU OGNIW TEZ CZYSTA SZMATKA LEKKO ZMOCZONA W NAFCIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko dodam, że smarowanie łańcucha bezpośrednio po jego umyciu daje mierny rezultat, bo smarowanie powinno się odbywać na ciepłym łańcuchu - czyli po umyciu trzeba by odbyć krótką jazdę aby łańcuch osiągnął temperaturę pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Ja tylko w kwestii formalnej.

 

Swoją drogą ciekawi mnie czego tylko DDR-owcy stosowali takie osłony na łańcuch.

 

Ależ takie osłony stosowali jeszcze również przynajmniej Czesi w CZ-ach i Jawach i Polacy w Junakach. Miałem każdy z tych motocykli i nigdy nie zmieniłem łańcucha a marowałem raz na sezon. Fantastyczna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zdecydowałem się ożywić temat, choć pewnie większość z Was ma go już kompletnie dość. Jednak chodzi mi o coś nowego, coś czego nie znalazłem w wyszukiwarce. Jestem świeżakiem motocyklowym i niedawno pierwszy raz czyściłem łańcuch szmatą nasączoną naftą - łapy brudne i cuchnące :clap: brrr.

 

Wśród rowerzystów bardzo popularne są (sam używam do roweru z łańcuchem bez zapinki) maszynki do czyszczenia łańcucha, dzięki którym można przeprowadzić całą operację szybko, BARDZO DOKŁADNIE i niemal nie brudząc rąk np. to :

 

http://www.allegro.pl/item290901570_nowy_z...nish_line_.html .

 

Jeśli chodzi o podobne maszynki dedykowane do łańcuchów motocyklowych znalazłem zaledwie jedną na allegro:

 

http://www.allegro.pl/item291405596_zestaw...ketten_max.html

 

a na forum w ogóle żadnej wzmianki o takiej możliwości czyszczenia. Czy to znaczy, że w ogóle nie używacie takich wynalazków i jedziecie szmatą za każdym razem? :D brrrr.

Na tej stronie można zobaczyć filmik instruktażowy o tej maszynce:

 

http://www.kettenmax.at/de/company/mo_movie.asp

 

W maszynkach rowerowych -gdzie łańcuch czyści się benzyną (oczywiście można też super drogimi środkami ulegającymi biodegradacji, ale ja po prostu spalam zużyte resztki brudnej benzyny) - łańcuch ten jest zanurzony całkiem w benzynie i przejeżdża pomiędzy szczotkami czyszczącymi go - efekt jest rewelacyjny do tego wychodzi niedrogo, bo brudną benzynę zlewamy do przezroczystej butelki , odstawiamy na 1/2 h i na dole osadza nam się syf, na górze mamy czystą benzynę gotową do kolejnego użycia. Natomiast w maszynce kettenmax środek czyszczący (myślę , że ten oryginalny kosztuje fortunę i można by go zastąpić naftą) jest dolewany tylko na szczotki czyszczące, a łańcuch niestety nie jest w nim całkowicie zanurzony. Poza tym dużo chrzanienia się z tymi rurkami, trójniczkiem.

Czy może jednak ktoś z Was używa maszynki takiej analogicznej do rowerowych, gdzie łańcuch byłby zanurzony? I najważniejsze pytanie- czy bezpieczne jest dla oringów pełne zanurzanie łańcucha w nafcie na czas czyszczenia (wiem, że nafta jest generalnie bezpiecznym środkiem jeśli chodzi o oringi ale chodzi mi tu o pełne zanurzanie łańcucha a nie tylko pracę z nasączoną szmatą)? Po takiej operacji można by sposobem Tomka Kulika puścić motor na jedynce i centralnej nóżce do odcieknięcia nafty, potem jeszcze nasmarować hipolem czy tam czym innym i chyba powinno być ok?

Wiem, że na tym forum są ludzie przekonani, że łańcucha nie powinno się smarować - proszę by oni nie przekonywali mnie do swojego zdania - chodzi mi jedynie o Wasze odpowiedzi:

1. Czy pełne zanurzanie łańcucha w nafcie na krótki czas czyszczenia jest bezpieczne dla oringów?

2. Czy używacie maszynek do czyszczenia łańcucha?

3. Jeśli tak to czy spotkaliście się z maszynkami czyszczącymi łańcuch w pełnym zanurzeniu w środku czyszczącym?

4. Wasze zdanie, opinie o takim wynalazku, bez względu na to, czy używacie, czy widzicie go po raz pierwszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no powiem że tu mnie zaskoczyłeś pierwszy raz widze takie cudo ale myśle że ono też skutecznie czyści motocyklowy lańcuch i co ważniejsze też równo rozprowadza srodek smarujacy podoba mi sie to

ja w ogóle nie czyszcze swojego łańcucha tylko smaruję

wydaję mi sie że lepiej sie rozprowadzi tym urządzeniem środek smarujący niż spreyem samym

wydaję mi sie że nafta nie powinna żle odziałowywać na oringi bo nie jest sucha nie wysusza tzn napewno jest lepsza od benzynki ekstrakcyjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wydaję mi sie że nafta nie powinna żle odziałowywać na oringi bo nie jest sucha nie wysusza tzn napewno jest lepsza od benzynki ekstrakcyjnej

 

od benzynki zdecydowanie lepsza - benzynka po prostu uszkadza uszczelki, natomiast czy w nafcie można zamaczać cały łańcuch- oto pytanie - bo właśnie czyszczenie w pełnym zamoczeniu jest super skuteczne- wiem z doświadczeń rowerowych choć większość moich rowerów ma łańcuchy ze spinką i wtedy łańcuch do butelki z benzynką i nie ma problemu.

Natomiast do smarowania ten przyrząd nie jest najlepszy chyba- nie powinno się smarować z zewnątrz blaszek łańcucha- przywiera syf.

Edytowane przez adwent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie że czyszcenie przez zanurzenie w nafcie raczej jest bezpieczne chyba nie oddzialowuje zle na oringi trzeba by dorwać jakiś preparat do czyszczenia lańuchów i zobaczyć czy tam w składzie nie występuje coś podobnego a masz na oku jakiś przyrząd do czyszczenia łancuchów motocyklowych przez zanurzenie go całego coś na styl rowerowych

a i myślisz że ten motocyklowy przyrząd dobrze czyści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a masz na oku jakiś przyrząd do czyszczenia łancuchów motocyklowych przez zanurzenie go całego coś na styl rowerowych

a i myślisz że ten motocyklowy przyrząd dobrze czyści?

no właśnie pytam o to Was forumowiczów :lalag:

na razie na allegro znalazłem tylko ten gdzie płyn czyszczący jest podawany na szczotki co widać na filmiku. Ale myślę że i ten powinien sobie radzić z czyszczeniem lepiej niż szmata w łapie, poza tym łapy nie walą naftą przez kolejny cały dzień :crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie pytam o to Was forumowiczów :lalag:

na razie na allegro znalazłem tylko ten gdzie płyn czyszczący jest podawany na szczotki co widać na filmiku. Ale myślę że i ten powinien sobie radzić z czyszczeniem lepiej niż szmata w łapie, poza tym łapy nie walą naftą przez kolejny cały dzień :crossy:

raczej radzi sobie napewno lepiej niż szmata w rękach (bez skojarzeń) :lalag: tylko w skład tego zestawu na allegro wchodzi również chyba ten płyn do czyszczenia i smarowania??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy może jednak ktoś z Was używa maszynki takiej analogicznej do rowerowych, gdzie łańcuch byłby zanurzony?

[...]

2. Czy używacie maszynek do czyszczenia łańcucha?

3. Jeśli tak to czy spotkaliście się z maszynkami czyszczącymi łańcuch w pełnym zanurzeniu w środku czyszczącym?

4. Wasze zdanie, opinie o takim wynalazku, bez względu na to, czy używacie, czy widzicie go po raz pierwszy

 

właśnie nabyłem takie cudo. Ponieważ i tak miałem w planach czyszczenie łańcucha to ten wynalazek może mi w tym pomóc. Mój komentarz :

 

- ten wynalazek - przeniesiony chyba z rowerów - nie jest tani. Za sam przyrząd [w komplecie nie ma

żadnych środków czyszczących ani smarowych] trzeba dać ok. 100 zł.

- jest dobrze wykonany i wszystko pasuje bez problemów,

- przed użyciem należy przyciąć szczotki na wymiar szerokości łańcucha,

- do zestawu należy dokupić środek czyszczący [nafta = ok. 6 zł/0.5 litra ] oraz smar,

- samo czyszczenie przebiega dość łatwo i sprawnie :

- motorek należy ustawić tak aby tylne koło mogło obracać się swobodnie

- na łańcuch należy założyć element czyszczący, doprowadzić rurki z naftą

- aparat czyszczący należy zamocować za pomocą dostarczonych w zestawie linek,

- pod element czyszczący należy podstawić butelkę na brudny płyn spływający z łańcucha

- czyszczenie trwa ok. 10 min.

- niestety, nie cała ilość nafty spływa do butelki pod szczotkami - z łańcucha kapie spora ilość

nafty, tak że podłoga pod motorem staje się szybko mokra. Bez pomocy szmat szybko robi się

tam kałuża.

- z łańcucha szybko spływa cały syf : drobiny piasku i stary smar

- po czyszczeniu aparat należy wysuszyć i nadaje się da następnego użycia,

 

Podsumowując, jest to szybki i wygodny sposób na czyszczenie łańcucha motocyklowego. Niestety nie jest tani, ale jeśli uznamy, że za tę cenę kilkakrotnie (może i kilkanaście razy) szybko i wygodnie wyczyścimy łańcuch to można przymknąć oko na tę wadę. W efekcie szybko i łatwo uzyskujemy czysty łańcuch a o to przecież nam chodzi.

 

 

J

Edytowane przez jacekj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu czyszczarka jest super i zdaje egzamin tylko jest jedno "ALE" nawet częste czyszczenie i smarowanie łańcucha nie uchroni go przed szybkim zużyciem jeżeli właściciel kupi jakieś łańcuchopodobne gówno za kilka złotych do motocykla z silnikiem ponad 100kM a często pojawiają się właśnie pytania tego typu.

Sprawa druga to stosowanie automatycznego smarowania typu Scot-Oiler który przedłuża radykalnie żywotność łańcucha motocyklowego. Pisałem już kiedyś na 4um o teście tego urządzenia kilka lat temu w Hamburgu i łańcuch DID do pierwszego naciągu wytrzymał 35.000 km a koniec naciągu wyszedł po 75.000km w ciągu jednego sezonu. Motocykl użyty do testów to VFR750 RC45 goniony po ichnich autostradach na długich odcinkach w każdych warunkach pogodowych. Nie mam nic wspólnego z pośrednikami sprzedającymi to urządzenie kosztujące mniej niż jeden łańcuch do VFR i to bez zębatek.

W odpowiedzi na zadane pytanie:

Mycie naftą a potem Spray do łańcuchów ale z umiarem najlepiej zaraz po trasie aby przez noc lekkie frakcje rozpuszczalnika sprayu mogły odparować. Ponowne użycie sprayu w momencie gdy wewnętrzne ogniwa będą suche.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Pisałem już kiedyś na 4um o teście tego urządzenia kilka lat temu w Hamburgu i łańcuch DID do pierwszego naciągu wytrzymał 35.000 km a koniec naciągu wyszedł po 75.000km w ciągu jednego sezonu. (...)

To ja sie tylko upewnie - w ciagu jednego sezonu, na jednym zestawie napedowym, zrobiono testowa maszyna 75kkm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to wg. ciebie niewykonalne, 75 000km w ciągu sezonu? Jeżeli założymy że sezon trwa od marca do listopada to ma około 240 dni (oczywiście jak jest dobry rok). A to daje 315km na dzień, albo 365km na dzień gdyby motor przez jeden dzień w tygodniu stał. A Niemcy mają autostrady. To nawet dla jednego kierowcy jest wykonalne.

Edytowane przez sorier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...