Skocz do zawartości

jak (cicho) zmieniać biegi ?


Gagee
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zmiana biegów bez sprzęgła?? Spoko, ale tylko w silnikach które z zasady mają krótko żyć (SPORT) i tam gdzie naprawde zależy na czasie (SPORT). Jeżeli moto ma długo i bezawaryjnie służyć proponuje zaprzyjaźnić sie ze sprzęgłem. Wszystko jest kwestią wprawy - można zmieniać biegi szybko (czasem nawet cicho) nawet przy pełnym wysprzęgleniu, trzeba tylko potrenować ;-)

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli moto ma długo i bezawaryjnie służyć proponuje zaprzyjaźnić sie ze sprzęgłem.

Święte słowa...

Tak mówicie? No to wytłumaczcie dlaczego szkodliwe jest zmienianie biegów bez sprzęgła, jeśli następuje to całkowicie płynnie, bez żadnych odgłosów i bez najmniejszego szarpnięcia. Zresztą to nie mój wynalazek, tak doradza np. Andrzej Kwiatkowski w "Świecie Motocykli".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan inż. Kwiatkowski pisze również w swojej książce:

 

"W motocyklach wyścigowych pochodnych od motocykli normalnego typu zmienia się biegi z użyciem sprzęgła. Przy włączaniu wyższych biegów pożądane jest lekkie przymknięcie gazu. Nie jest konieczne przy tym zupełne zamykanie przepustnicy. Włączaniu niższych biegów powinno towarzyszyć lekkie przyspieszenie obrotów silnika.

 

Na zupełnie małych silnikach, z bardzo drobno zestopniowanymi skrzynkami biegów stosuje się zmianę biegów bez użycia sprzęgła (...)"

 

i drugi cytat

 

"Dobrze wyłączające sprzęgło nie jest tylko czynnikiem ułatwiającym zmianę biegów, lecz także decyduje o tym, że bieg jest zawsze na pewno włączony. Niewłączenie biegu może spowodować nie tylko jego wypadnięcie w decydującym momencie (...), lecz także zrujnowanie silnika. Mała rzecz, a kosztuje!"

 

Tyle słowami pana inż. Andrzeja Kwiatkowskiego (którego osobiście bardzo cenie za wiedze i doświadczenie jakie przekazuje innym motocyklistom).

 

Teraz moimi słowami. Koła zębate w skrzyni biegów kręcą się przy zmianie z różnymi prędkościami. Użycie sprzęgła pozwala na wyrównanie tych prędkości przy nieobciążonych kołach (zębatych). Na pewno wpływa to na trwałość. Sprawy różnie się mają przy różnych moto: małe moto = małe koła w skrzyni = lekkie koła = małe masy które trzeba rozpędzić bądź wyhamować.W takim przypadku nieużywanie sprzęgła jest mniej groźne niż przy dużym moto = duże koła w skrzyni = ciężkie koła zębate = duże masy które trzeba rozpędzić bądź wyhamować.

 

Każdy dobiera sobie teorie do siebie - czy stosować sprzęgło czy nie. Nie krytykuje Twojego sposobu jazdy na moto. Skoro sprawia Ci przyjemność jazda a moto nie sprawia kłopotów to dobrze. BTW Trzeba przyznać że jakość wykonania współczesnych motocykli cywilnych jest na tyle wysoka że wytrzymają one taki styl jazdy.

 

Sorki jeżeli troche przynudziłem.

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem za "przyjaznia" ze sprzeglem ze sie tak wyraze. Po pierwsze ze moja machinka ma 15 lat i po prostu za bardzo nie stac mnie na kupowaniu nowych czesci =] Sprzeglo rooolez :D

Simson SR 50 > Honda Transcity NX 125 > Honda XL 600 RM > Honda CBR 1000f SC 25 > Suzuki GSX-R 750 K1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze zmianiam biegi ze sprzęgłem. Synchronizatory przenoszą dużo mniejsze obciążenia, jeśli siła napędowa jest odłączona i ich zęby nie ześligują się po sobie. Też mam w Beemce też zgrzyty między 1 na 2. Ważnym jest, żeby silnik przy włączeniu biegu kręcił się z odpowiednią prędkością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nawet bym się nie odważył zmieniać biegi w mojej kawie bez sprzęgła - za drogi gips, jak coś pierdyknie. Kiedy jeździłem jawą to było co innego. Nie jestem mechanikiem, alebiorąc sprawę tak na zdrowy rozum, jestem za używaniem klamki. Co do zgrzytów to tak jak zapodał maniek_7, też słyszałem tekst, że niektóre typy tak mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniam zawsze ze sprzeglem ale klamki do konca nie ciagne

nie chcialbym kupowac sprzeta po gosciu ktory nie uzywa sprzegla chocby to robil najbardziej profesjonalnie

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Ja zawsze zmianiam biegi ze sprzęgłem. Synchronizatory przenoszą dużo mniejsze obciążenia' date=' jeśli siła napędowa jest odłączona i ich zęby nie ześligują się po sobie. Też mam w Beemce też zgrzyty między 1 na 2. Ważnym jest, żeby silnik przy włączeniu biegu kręcił się z odpowiednią prędkością.[/quote']

 

Synchronizatory??!!?? lol. Michal znow robi z siebie durnia.

 

W nowoczesnych motocyklach zmienia sie biegi bez sprzegla, szczegolnie na wysokoch obrotach przy szybkiej jezdzie; oszczedzasz czas, oszczedzasz sprzeglo i jednczesnie unikasz niebezpieczenstwa przekrecenia silnika i pogiecia zaworow..

 

Oczywiscie tylko w gore. Skrzynia biegow jest do tego przystosowana i zmienia biegi w gore najbardziej gladko i prawidlowo bez sprzegla. Oczywiscie trzeba to prawidlowo robic.

 

W dol dajesz sprzeglo i miedzygaz (blip the throttle) ale inaczej niz w samochodzie oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe

patrzcie i Michał się jeszcze się nie obraził choć go od durniów wyzywają :(

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...