Jump to content

konrad1f

Spec
 • Posts

  6340
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  53

Everything posted by konrad1f

 1. Rada Unii Europejskiej w kalendarzu na dzisiaj miała program jak niżej: nas interesuje punkt 4ty czyli rozporządzenie 2019/631 znajdujące się tutaj: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-UE/rozporzadzenie-2019-631-okreslajace-normy-emisji-co2-dla-nowych-samochodow-69177984 nie znalazłem w tym dokumencie słowa "motocykl" natomiast najczęściej powtarzające są określenia "samochód osobowy" oraz "lekki pojazd użytkowy"
 2. nie historyczny tylko zabytkowy pojęcie "pojazd historyczny" pochodzi z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ... i nie jest tożsame z pojęciem "pojazd zabytkowy" w myśl ustawy PoRD
 3. dobra ... przestaję filozofować ale ten "na wszelki wypadek" to lepszy pomysł
 4. dłuższe lagi pogłębią problem ponieważ w ten sposób zwiększysz trail-ślad.
 5. jeżeli założysz kompletne przednie zawieszenie z kołem z k75 to zaprzęg nie ma prawa się dobrze prowadzić. zmiana parametru (znacznie zmniejszenie) "trail" - czasem tłumaczone na polski "ślad" jest po prostu konieczna. jeżeli zostaniesz przy fabrycznej geometrii z solówki, jazda będzie dla kierowcy bardzo męcząca, będzie trzeba używać bardzo dużo siły do kierowania a sama kierownica będzie miała tendencję do wpadania w wibracje o małej częstotliwości ale dużej amplitudzie (będzie ją wyrywało z rąk). użycie amora skrętu o dużym tłumieniu będzie tylko próbą zaleczenia problemu (zresztą o niskiej skuteczności) a będzie powodowało konieczność wkładania jeszcze większej siły kierownika w prowadzenie motocykla.
 6. półki zawieszenia przedniego fabryczne od k75?
 7. Klaudiusz - w dyrektywach unijnych dotyczących homologowania pojazdów są różnice w dopuszczalnych pojemnościach/mocach silników. w: jest: na ten moment nie będę szukał ale może za jakiś czas spróbuję jeszcze przejrzeć akty zmieniające. to co wklejam to ostatni znaleziony przez mnie tekst jednolity rozporządzenia. edit: ok. jestem na małym kacu i jednak przejrzałem wszystkie kolejne akty (lista poniżej) zmieniające rozporządzenie od które zostały opublikowane po wyżej zacytowanym akcie jednolitym. tylko w jednym z nich znalazłem zmiany w sprawie czterokołowców i dotyczą pojazdu egzaminacyjnego (czyli nie stricte definicji i warunków technicznych czterokołowca ogółem)
 8. ad2. tania prukwo! to, że wykładasz (może towar na półki w lidlu?) od ponad 16stu lat nie czyni Cię ani ekspertem a tym bardziej inteligentem. z tego tytułu, że jesteś stary nie należy Ci się szacunek. zwłaszcza, że wcale nie okazujesz go innym. argumentacja typu "panie od 50ciu lat jeżdżę i żodnego wypodku jeszcze żem nie mioł" nie daje również podstaw do szacuku i nie jest potwierdzeniem wiedzy ad3. uczyłem Cię tego w temacie, gdzie była dyskusja o tym. nie mam zamiaru się powtarzać. jeśli Cię to interesuje to sobie tam zajrzyj albo sprawdź w niemieckich przepisach. powinno być Ci łatwiej bo może? znasz lepiej j. niemiecki niż polski? ad4. jeżeli się czegoś nie wie to się szuka - owszem. ale nie wypisuje się bredni udając eksperta zanim się nie sprawdzi. no chyba, że jesteś KS-em ad5. żona nie chce Ci robić przykrości. żyje z takim starym capem i jakoś chce dożyć spokojnej starości nie kłócąc się bez sensu. jest na tyle mądra, że wie, że poprawianie nic w tym przypadku nie da. a ja właśnie oceniam Twój j. polski jako, że czytam to forum ad6. dlaczego pomijasz najważniejsze - czyli clou tematu? czy potrafisz wyobrazić sobie, że właśnie w zakresie określenia, sprecyzowania i różnic definicji np. pojazdu typu "czterokołowiec lekki" przepisy mogą być inne? ad7. Twoje zdanie potwierdzenie to co napisałem wyżej. nie znasz j. polskiego (lub nie potrafisz/nie chcesz go prawidłowo używać) i nie odróżniasz od siebie aktów prawnych (np. dyrektywa/ustawa/rozporządzenie). w ostatnim poście nie wklejałem screenów z żadnej ustawy. wklejałem za to screeny z dwóch różnych rozporządzeń wydanych przez różnych ministrów. wystarczy przeczytać bo jest napisane wielkimi literami. niczego stary leniu nie musisz szukać. masz podane na talerzu. to nie jest to samo "reformowane" (jak to określiłeś) rozporządzenie. po prostu zapisy w dwóch (co najmniej!) aktach prawnych są potwierdzeniem, że prawko kat. AM może ograniczone tylko do pojazdów z automatem. kolejny raz zadajesz niesprecyzowane pytanie. walczę z sobą aby nie odpowiadać ale może nie masz już siły aby wyjść z łóżka siku i lejesz w pory. będę miłosierny. jeżeli sprecyzujesz jakiej kategorii to jest pojazd wg polskich przepisów a nie najnowszych dyrektyw unijnych (czy jest to czterokołowiec lekki czy czterokołowiec - bo najprawdopodobniej jako jeden z tych dwóch jest zarejestrowany) to na podstawie odpowiedzi, które już wyżej dostałeś od osób piszących w tym temacie powienieneś wywnioskować jeżeli wiatr nie hula Ci między uszami P.S. do wszystkich czytających tą odpowiedź. jest prawdopodobieństwo, że za jakiś czas również będę stary ale mam nadzieje, że nie będę taką starą prukwą jak KS i nie będę zatruwał świata w ten sposób. że jak on nie będę się uważał za bóg wie kogo z samego tytułu, że żyję i robię coś nieprawidłowo przez lata. mam szacunek do ludzi starszych. do starych capów, którym się wydaje, że zjedli wszystkie rozumy nie mam szacunku tak jak oni nie mają szacunku do innych
 9. dlaczego "o zgrozo"? co za różnica czy miejsce "naprawy" ma miejsce np. w ASO czy w garażu? skąd twierdzenie, że modele sprzed 2004 nie miały problemów z abs-em?
 10. może solenoid załączający prąd na rozrusznik?
 11. Jedynym zadufanym w sobie w tym temacie jest KS (i jednym z niewielu na forum) -nie zna polskiego prawa -nie zna prawa w zakresie ruchu drogowego nawet niemieckiego gdzie niby żyje (przykład - dyskusja na temat prędkości minimalnej na niemieckich autostradach) -informacji na temat prawa szuka na forach i na gównoportalach internetowych będących odpowiednikiem plotka, pomponika i innych zamiast w ustawach i rozporządzeniach (poza tym myli te pojęcia) -nie potrafi zadać prostego pytania, gdy dostaje odpowiedź konkretną to wije się jak piskorz i zmienia pytanie na inne, najlepiej jeszcze bardziej niesprecyzowane aby mógł kolejny raz po swojemu interpretować wypowiedź interlokutora i ją przekręcać -nie zna podstaw jezyka polskiego -nie zna realiów polskiej legislacji i nie ma pojęcia, że implementacja dyrektyw unijnych w polsce woła o pomstę do nieba - stąd polskie prawo nie musi (i wielu aspektach różni się) być identyczne jak gdzie indziej w europie ps. skąd teza, że kategoria AM nie może posiadać ograniczenia do kierowania "automatem"? przeprosisz, jeżeli okaże się inaczej? raczej wątpię bo jesteś totalnym bucem ale proszę: edit widzę, że KS nabrał wody w usta tak patrzę, że to co na powyższych screenach było już pisane na samym początku przez @nazirro ale bez konkretnego źródła. KS oczywiście skwitował, że bzdura nie mając żadnego pojęcia o polskich przepisach. to może jeszcze kolejne screeny z innego rozporządzenia na potwierdzenie tego, że w pl prawo jazdy kat. AM może być ograniczone do prowadzenia pojazdów tylko z automatem: gdzie czytamy: oraz: jak również:
 12. dokładnie tak jak piszesz Klod. dyskusja z kimś, kto co chwilę przeinacza zarówno swoje jak i innych twierdzenia jest niemożliwa.
 13. odpuszczam ... z gołębiem w szachy to się nie da
 14. jeżeli ktoś opiera swoją wiedzę na gówno-artykułach z sieci to w sumie ... nie mam więcej pytań poza tym tam jest napisane "zazwyczaj" a nie odniesienie do przepisów. co do "linii" UE - nie wiem ile przeczytałeś polskich ustaw w trakcie ich procesu legislacyjnego. nad kilkoma miałem okazję się pochylić. mimo iż te kilka ustaw miało na celu wdrożenie dyrektyw unijnych to w rzeczywistości przy okazji wdrażania wprowadzano komplikacje nie wynikające w ogóle z samych dyrektyw albo zmieniano ich sens. zamiast do widzenia oczekiwałem "żegnam" https://forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=10&t=43791 kuruaaaa no jebne . KS nie ogarnia to pyta na innych forach aby mógł "powalczyć" na naszym i wkleja cudze odpowiedzi jako swoje . Ten twój pomocnik w zasadzie to powiedział Ci tam to samo co Klaudiusz wcześniej tutaj. I najlepszy tam jest tekst "właśnie rozmawiałem z diagnostą i to dla motorowerów z silnikiem Diesela do 500 ccm jest również obowiązujące w Polsce, w jakimś akcie prawnym do którego zwykli ludzie nie zaglądają, a on miał to w głowie." Ty to KS potrafisz rozweselić aaa - ten Twój idol z innego forum nie odróżnia motoroweru od czterokołowca lekkiego (motorower z silnikiem diesla o pojemności do 500ccm?)
 15. otóż nie. on pisze kolejny raz o tym co (czasem również to się nie zgadza) obowiązuje w DE. nie ma pojęcia o tym co jest w polskich przepisach. ma poczucie, że wszędzie musi być tak jak w DE ... bo tak. Nieprawda. I nie musisz znać różnić. po prostu nie pisz bzdur na temat polskich przepisów, których nie znasz. Tylko tyle wystarczy. Jeżeli chcesz podyskutować o niemieckich przepisach to napisz, że piszesz o niemieckich przepisach. Albo pisz o nich na niemieckim forum. odnośnie warunków technicznych czterokołowców to w rozporządzeniu (polskim) mamy: "§ 9e. [Maksymalna moc silnika w czterokołowcu] W przypadku czterokołowca moc silnika nie powinna przekraczać 15 kW, a w przypadku czterokołowca lekkiego moc silnika innego niż o zapłonie iskrowym nie powinna przekraczać 4 kW." nie znalazłem nigdzie zapisu o maksymalnej pojemności silnika (zarówno spalinowego z zapłonem iskrowym jak i samoczynnym). i jak widać (jeżeli KS piszę prawdę o przepisach w DE) chociażby w tej kwestii są różnice i nie brnijmy w przepisy homologacyjne
 16. trzykołowy czterokołowiec? posiadając prawo jazdy kat. AM można kierować trójkołowcem - pod warunkiem, że jest on motorowerem.
 17. ustawa PoRD: "42c) czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h" nie ma tam mowy o pojemności silnika spalinowego, nie ma mowy o tym czy to diesiel, benzyna czy elektryk.
 18. nikogo na siłę przekonywac nie mam zamiaru ale ... buell pokazuje harleyowi jak się powinno nawiązać do historii jednocześnie trafiając w aktualne trendy panujące w stanach rozumiem, że dziadkom mogą się podobać japońskie cruisery pokroju maraudera 800, z chromami, lisimi kitami, frędzlami i piornikami. tutaj mamy w miarę filigranową ramę z charakterystycznym fxr-owym trójkątem, chaakterystyczną fxr-ową konsolę na zbiorniku, błotnik tył w stylu sporciak/fxr/dynka, geometrię bardziej niż fxdx-ową, dobry zawias, aktualną stylistykę - mocno clubstyle'ową (owiewka, wysoko dupa, dobry prześwit, kierownica t-bar z wysokim riserem, kanapa saddleman). oprócz tego chaakterystyczne dla buella rozwiązania - wahacz tył przejęty z innych modeli, tarcza hamulcowa mocowana do rantu felgi, nie wiem jak ze zbiornikiem oleju (czy też jest w wahaczu?). nie dość, że ten motocykl wygląda obłędnie (mocno surowo) to zapewne musi się dobrze prowadzić. gdyby mnie było stać i miałbym więcje zaufania do rotaxa to brałbym to w ciemno, (i założył owiewkę i kufry clamshell z fxrt/fxrp)
 19. @Stefan Kowalski - za dzieciaka oparzyłeś się o gorący wydech szpeja zalanego Fuchs'em? swojego czasu gdy larsson miał w ofercie oliwę tej firmy to lałem to (może niekoniecznie wspomniane rodzaje ale po prostu jakiś półsyntetyk 10w40) do silników w swoich motocyklach. żaden nie wybuchł
 20. Na dzisiaj w PZU składki pomiędzy "dużymi" (nie piszę o 125tkach bo nie wiem czy są niższe) motocyklami, dla tego samego posiadacza, nieznacznie się różnią ale nie jestem w stanie określić czy zależne jest to od pojemności silnika, czy marki motocykla. Kiedyś za wszystko płaciłem identycznie.
 21. https://www.facebook.com/GoAndFun/posts/pfbid04wZSvjSufVMdC9prUm7QrENGtvZBsZHsyuA2452a7qqem6QBMMk5mTYm4wS3B14Jl na razie jako motocykl do nauki jazdy w stanach nie wiem czy takie akcje to nie strzał w kolano dla HD
 22. powtórzę to co poprzednicy jeżeli chcesz kupić motocykl, na którym jest szansa, że za parę lat będzie jeszcze coś warty (a nie, że konkretnie zarobisz) to są dwie opcje wykluczające się i obie nie pasują do założeń: -motocykl nowy ale sporo powyżej założonego budżetu (np. aktualnie pojawiły się rocznicowe modele HD) -motocykl w założnym budżecie ale już będący na ten moment "uznanym" klasykiem możesz też to przemiksować i osobiście chyba bym w to szedł . skoro chcesz coś po prostu do jeżdżenia i nie zależy Ci na jakimś wow to np. nowego horneta 750, kótrego podobno cena ustalona na poniżej 40kzł (lub coś konkurencyjnego) typowo użytkowo plus do tego jakiegoś klasyka za powiedzmy 20kzł pokroju cb750four, gl1000, jakiegoś hd na evo, jakieś ducati 999 (brzydal i na pewno na dziś mniej trzeba wyłożyć niż na 996). w zasadzie to sam bym przemiksował to jeszcze inaczej kupiłbym pewnie ze trzy motocykle, żaden z nich nowy ale coś do turystyki, coś mocno offroadowego i hd fxr-a
 23. a ten dalej próbuje innym życie układać. wolność polega na tym, że masz wybór. że jeśli chcesz używać gotówki to masz mieć możliwość korzystać z gotówki. i jak chcesz mieć niewygodnie to masz prawo mieć niewygodnie. i wuj Cię to obchodzi. skoro twierdzisz, że gotówka to zło to jej nie używaj.
×
×
 • Create New...