Skocz do zawartości

Wakuometry


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

jestem nowym na tym forum a także od nie dawna posiadam swój pierwszy motocykl.

I odrazu zszokowały mnie ceny obsługi serwisowej motocykla. ( za wyregulowanie 4 zaworów chcą 200 zł, za wyregulowanie 2 gaźników 150 zł). w samochodzie za tyle pieniędzy można zrobić remont silnika albo co najmniej skrzyni biegów, a tu głupia regulacja.

Dlatego jak pewnie większość zmuszony jestem do samotnej pracy. może w tym większa przyjemność.

pewnie wielu z was stanęła przed problemem braku sprzętu. Na przykład wakuometru do precyzyjnej synchronizacji gaźników. dlatego albo kupujemy badziewie za 50 zł albo precyzyjne urządzenie za 500 zł albo główkujemy. ja chwile pogłówkowałem i zrobiłem.

Przedstawiam prosty wakuometr, który można zrobić w 15 minut.

ten model nadaje się do synchronizacji dwóch gaźników.

Schemat działania oparty na u-rurce. membrana i strzykawki ( które są tylko obudową dla membrany) nie są wymagana, lecz są tylko ze względu na bezpieczeństwo bo jak różnica ciśnień była by zbyt duża to ciecz została by wessana do jednego z gaźników. Dlatego powinna być z gumy bardzo cienkiej. (Rękawiczki gumowe można przeciąć). strzykawki skleić i skręcić na silikonie i tyle. zresztą schemat poniżejw linku.

 

Link: schemat

Edytowane przez xmarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opisz jeszcze jak dokładnie to zamnotowac na gaznikach i dokładnie przeprowadzic ten pomiar, jakiej cieczy uzyec i co mi powinno wskazywac (jakie objawy, co robic podczas pomiaru itd.)to sprubuje prztestowac to w swoim motku ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pomysl pirsza klasa, genialne, ale czy owa blona zrobiona z rekawiczki niebedzie zbyt twarda? moznaby cos pomyslec nad bardziej elastycznym materialem, wtedy bedzie dokladniejszy pomiar

 

na takim sprzecie mozna przeciez wyregulowac 4 gazniki, tylko ze bedzie z tym ciutek upierdliwej roboty :P

 

widze ze mam zwolennika "zrob to sam" :biggrin: :D :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe, naprawdę bardzo pomysłowe ! Gratulacje. Jeśli chodzi o materiał na membranę, to przyszło mi do glowy, że możnaby użyc np. prezerwatywy :biggrin: dużo cieńsza i bardziej elastyczna gumka lateksowa. Do 2 gaźników pierwszorzędne, ale do 4 to już trzeba zrobić kombinację 6 podłączeń :]

A co do cieczy, to np. płyn do chłodnic można użyć (są z reguły niebieskie albo zielone)...

Edytowane przez zenek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ciecz można by było użyć denaturatu.. kolor inny niż woda a i lepiej spływa w rurce...nie robią sie kropelki na sciankach rurek....

 

i trzeba jeszcze założyć dławiki na wejscie do gaźników...żeby nie było wielkich skoków ciśnień

 

no i w razie dostania sie do gaźnika ulegnie spaleniu

Edytowane przez pit_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błona z rękawiczek jest bardzo dobra. Używam takiej do słuchawki przy pokazach ciśnienia hydrostatycznego. reaguje na minimalne zmiany ciśnienia ( parę centymetrów na głębokości wody już reaguje). A ciecz to zależy od naszego widzimisie. najlepsze wskazania ( najbardziej widoczne zmiany, lecz bardzo szybkie) będą przy denaturacie lub innym alkoholu, najmniejsze odchylenia( lecz pożądana bezwładność układu) będzie przy użyciu rtęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciecz to zależy od naszego widzimisie. najlepsze wskazania ( najbardziej widoczne zmiany, lecz bardzo szybkie

bardzo szybkie bo przy takim podciśnieniu najszybciej parujące :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opisz jeszcze jak dokładnie to zamnotowac na gaznikach i dokładnie przeprowadzic ten pomiar, jakiej cieczy uzyec i co mi powinno wskazywac (jakie objawy, co robic podczas pomiaru itd.)to sprubuje prztestowac to w swoim motku ;]

Rowniez bym prosil o taki opis, przydalby sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...