Skocz do zawartości

Yamaha XJ 600 Diversion jako pierwszy motocykl


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Przymierzałem się do zakupu GS 500, ale dziś w Motomotion zwrócono moją uwagę na Yamahę XJ 600 Diversion. Rocznik '99, cena 9200zł. Czyli mniej-więcej tyle co za GS 500 w dobrym stanie 99-00.

 

Chciałbym prosić o poradę, czy dla kompletnie zielonego motonity (25h na motocyklu w życiu) Yamaha XJ 600 to dobry pomysł. Czy ktoś z Was eksploatował/używa tego motorka jako pierwszego? Nie "pierwszego dużego", tylko właśnie absolutnie pierwszego po kursie.

 

Bardzo obawiam się jego masy. Boję się poślizgów na mokrym ze względu na elastyczność 4cylindrowca. Podejrzewam, że boję się słusznie. Nie mam ochoty wyjechać na zakręcie ani przeszlifować tyłkiem asfaltu żeby sprawdzić czy podjąłem słuszną decyzję. A że umiem mało, tym bardziej liczę na Was ;)

 

Ale może z GS byłyby podobne problemy? Może różnica nie jest tak duża?

 

XJ 600 ma ważne plusy:

+ duży, wygodny turystyk

+ trzy tarcze hamulcowe

+ popularny model

+ jak na niego wsiadłem to jakbym garnitur na miarę włożył - pasuje do milimetra ;)

+ podoba mi się wizualnie :smile:

 

Ale ma też poważne minusy:

- jest ciężki i mniej poręczny niż GS 500

- cztery cylindry zwiastują problemy w czasie opadów/na zakrętach

- wysoki; nie podpieram się pewnie całą stopą (ale utrzymam na jednej nodze)

- mój instruktor PJ odradzał mi ten motocykl ze względu na charakterystykę silnika

- wysokie koszty eksploatacji (4 cylindry, dużo klocków hamulcowych, 2 wydechy, wysokie spalanie)

 

PS: jak było (a szukałem), to poproszę kopa i linka do archiwum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście odradzam. Na absolutnie pierwsze moto nawet gs może być za duży a pomiędzy gs a xj jest spora różnica (a nawet mała przepaść). Wiadomo ze "jak będziesz jeździł z głową..." to nawet R6 przeżyjesz ale jednak doświadczenie robi swoje. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaryzykuję i szukam jakiejś XJ 600 S Diversion też bez doświadczenia. Zobaczymy jak to wyjdzie. Jestem dobrej myśli. Myślę że nawet trochę mocniejszy motocykl jest bezpieczniejszy jak kontroluje się moc i jeździ się z głową bo wyprzedzanie trwa krócej. Trzeba zrobić jazdę próbną i zobaczyć.

W każdym razie nie bierz GS 500 bo to SHIT jest (zaraz będzie że co to ja wygaduję)! Jak już to Honda CB 500.

 

Mam jedno pytanie: jakiego jesteś wzrostu bo XJ ma niżej kanapę niż taki GS, a ty gadasz że nogami nie dostajesz ??? (aczkoliek to nie jest duży problem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cztery cylindry zwiastują problemy w czasie opadów/na zakrętach

 

że hę?

 

- wysoki; nie podpieram się pewnie całą stopą (ale utrzymam na jednej nodze)

 

A jaka jest różnica w wysokości siedzenia między GSem a XJ? nie porównywałem osobiście ale chyba niezbyt wielka

 

- mój instruktor PJ odradzał mi ten motocykl ze względu na charakterystykę silnika

 

Jaką charakterystykę? Bardzo spokojny motocykl, na pewno nie wyskoczy Ci spod d*py jak odkręcisz :)

 

- wysokie koszty eksploatacji (4 cylindry, dużo klocków hamulcowych, 2 wydechy, wysokie spalanie)

 

No jak się decydujesz na motocykl to musisz się liczyć z wymianą filtrów, oleju, klocków, napędu (to już rzadziej) - to wszystko kosztuje! o motocykl trzeba dbać!!

 

Duże spalanie XJ? chciałbym żeby każdy mój motocykl palił tak mało czyli w granicach 4,8 - 5,5 l/100 km

 

 

Acha, miałem XJ dwa sezony (jako pierwsze moto bez żadnego wcześniejszego doświadczenia), leżałem raz. Po prostu zbyt gwałtownie nacisnąłem przedni hebel i zablokowało mi przednie koło.

 

ZDECYDOWANIE POLECAM TEN MOTOCYKL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mialem ten motocykl jako pierwszy po kursie, tez lezalem raz, ale nie przez moc czy cos takiego, przez polskie drogi, bo wjechalem w koleiny i dziury, bardzo fajny moto, malo pali itp. Duzo opinii na forum wiec poczytaj inne watki. Polecam jak najbardziej. Pozdr

PS. Ja na kursie mialem 20 godzin i 2 mi zostaly bo niebylo kiedy wyjezdzic :)

SUPPORT 18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XJ-ta jest moim pierwszym motocyklem po kursie i jestem z tego wyboru bardzo zadowolony, jest dość tani w utrzymaniu i raczej uniwersalny, do miasta i w trasy (oczywiście zaprawionego w bojach turystę nie zadowoli ale dla początkującego to swietny wybór),

na rynku jest sporo ofert tego modelu, również z częsciami nowymi, bądź używanymi nie powinno być problemu

gabarytowo wiekszy od GSa, ale docenisz to jak będziesz pakował motocykl na dłuższy wyjazd z pasażerem,

powodzenia w zakupach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dywersja 600 to naprawdę fajny motocykl (miałem okazję przejechać się dalej niż "dookoła śmietnika"), jednak mimo wszystko starałbym się chociaż przez pierwszy sezon przekulać na czymś mniejszym; wiem, teraz są inne czasy...

 

Ja to w ogóle tę partię szachów rozegrałem nie najrozsądniej, patrząc z perspektywy ponad 10-ciu lat, które upłynęły od wyrobienia przeze mnie prawa jazdy. Najpierw prawko (kat. AB) parę lat leżało w szufladzie, a ja w tym czasie jeździłem rowerem, potem kupiłem ETZ-kę 251, którą nawet nie zdążyłem się najeździć, bo zaraz kroił się wyjazd na stypendium zagraniczne, po czym, wróciwszy do kraju, porwałem się z motyką na słońce, czyli na Bandita. A przede wszystkim nie mogłem się powstrzymać od nawijania kilometrów mimo niesprzyjającej aury (zakupu maszyny dokonałem na jesieni, więc nastąpiło u mnie tzw. przesunięcie sezonu) - człowiek po latach wyposzczenia i "lizania cukierka przez szybkę" wreszcie miał pod tyłkiem porządny motocykl i chciało się jeździć ile wlezie.

Niestety uprawianie turystyki motocyklowej w okresie późnojesienno-wczesnozimowym okazało się nie najszczęśliwszym pomysłem...

Edytowane przez Olsen

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że hę?

A jaka jest różnica w wysokości siedzenia między GSem a XJ? nie porównywałem osobiście ale chyba niezbyt wielka

 

Duże spalanie XJ? chciałbym żeby każdy mój motocykl palił tak mało czyli w granicach 4,8 - 5,5 l/100 km

Acha, miałem XJ dwa sezony (jako pierwsze moto bez żadnego wcześniejszego doświadczenia), leżałem raz. Po prostu zbyt gwałtownie nacisnąłem przedni hebel i zablokowało mi przednie koło.

 

ZDECYDOWANIE POLECAM TEN MOTOCYKL

4 cylindry vs. opady: no tak. Za szybko odkręcisz i się koło poślizgnie. Elastyczny silnik, który ma żywiołową reakcję na gaz. Po to się robi 4cylindrówki przecież :icon_rolleyes:

 

Różnica w siodle może nie być wielka. Ale obydwu motocyklom brak regulacji. Inna sprawa, że XJ ma po prostu szersze siedzenie.

 

Duże spalanie XJ: nie każdemu pali 5,5l. Są tacy, którym pali 7-9. Nie wiem czy odkręcają...

 

Co do "leżałem raz". Właśnie w tym problem. Wysoko środek ciężkości, bardzo mocne hamulce (2 tarcze), duża masa == leżałem raz. Ja tak nie umiem do porządku dziennego przejść nad kosztami napraw, zwolnieniem lekarskim itp. A to przecież scenariusz optymistyczny...

 

Chyba posłucham doświadczenia i rozsądku. Jeszcze zdążę wsiąść na większą kobyłkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fv-ale bredzisz chlopie!! xj to chyba najbardziej przyjazny motorek dla nowicjuszy.a twoje wynurzenia traktuje z przymruzeniem oka ,bo jestes naprawde zielony w temacie.sadze tak po wnioskach ,jakie wyciagasz.

blednie dedukujesz!

a xj polecam wszystkim nowym co znaja wiecej niz dwa polozenia manetki gazu.PZDR

dr750big ,hd evo 1340 ratrost ,gsxr 1100 91' , ram hemi 5.7

http://www.bikepics.com/members/kulka/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie xj600 to bardzo dobra maszynka na pierwsze moto... Kupisz mniejsza pojemność to po poł roku stwierdzisz ze ma za malo mocy... Przy mniejszych pojemnościach częściej cos sie psuje, trzeba remontować... a silnik xj z tego co wiem moze robic bardzo duze przebiegi bez usterek. A gleba spowodowana uslizgiem kola moze sie wydarzyc nawet na skuterze wiec tym sie nie kieruj... Bedziesz jezdzil z rozsądkiem to nic Ci sie nie stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7-8 litrów nie no nie mozliwe - chyba jak masz dziurę w baku :icon_rolleyes: mi nie wyjdzie wiećej niż 6 przy jeździe w mieście. Kanapa szersza ale za to wygodniejsza, ja bym sie nie zastanawiał bież xj a jesli uważasz że za mocna to załuz kryzy na gazniki i bedzie słabszy. Obsługa nie jest taka droga, ale niestety motocykl kosztuje smar do łańcucha, opony, filtry, oleje i inne pierdooły. Skoro nie masz tak duzo kasy to szukaj za singlem to bedziesz miał najmniejsze koszty np. taka http://motocykle.vbs.pl/motocykle/yamaha/szr660.htm fajny motorek miałem okazję sie do miego przymierzyc ale wybrałem xj

<p>była mz - była xj600s - była vn800 - była vl 800 - był Road King 1550 - był Fat Boy TC 96 - była Electra TC - był Night Rod - był Heritage Softail TC jest Electra i Softail Springer - malina. :wub:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 cylindry vs. opady: no tak. Za szybko odkręcisz i się koło poślizgnie. Elastyczny silnik, który ma żywiołową reakcję na gaz. Po to się robi 4cylindrówki przecież :icon_rolleyes:

 

Różnica w siodle może nie być wielka. Ale obydwu motocyklom brak regulacji. Inna sprawa, że XJ ma po prostu szersze siedzenie.

 

Duże spalanie XJ: nie każdemu pali 5,5l. Są tacy, którym pali 7-9. Nie wiem czy odkręcają...

 

Co do "leżałem raz". Właśnie w tym problem. Wysoko środek ciężkości, bardzo mocne hamulce (2 tarcze), duża masa == leżałem raz. Ja tak nie umiem do porządku dziennego przejść nad kosztami napraw, zwolnieniem lekarskim itp. A to przecież scenariusz optymistyczny...

 

Chyba posłucham doświadczenia i rozsądku. Jeszcze zdążę wsiąść na większą kobyłkę...

 

Nie wiem czego sie tak obawiasz. Xj to rozsądna decyzja. Tak należy kupować moto. Nie jest to jakaś R1, a napewno jeszcze do Bandita jej daleko. Posłuchaj doświadczenia i rozsądku - wybierz XJ 600 S Diversion!

 

PS. ...albo nie kupuj - będę lepszy :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...