Skocz do zawartości

Yamaha XJ 600 S Diversion vs. Honda CB 500 S


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Który z tych motocykli jest lepszy, oszczędniejszy itd. pod względem awaryjności, spalania i osiągów, (co do osiągów to dane podawane przez producentów są bardzo podobne)???

*Moc także mają podobną. XJ 600 może brać trochę oleju (tak słyszałem) i jest chłodzona powietrzem, ale sprawia wrażenie bardziej solidnego motocykla i wizualnie jest też jest ładniejszy (zaraz zaczną się spory, że to Honda jest ładniejsza;)). Wiadomo - XJ to już czterocylindrowiec i 98 rok ma już podwójną tarczę w przodu. Z drugiej strony dużo się słyszy o problemach przy dużych prędkościach, ale może jest to związane z większymi oczekiwaniami w stosunku do CB 500.

*CB 500 to silnik chłodzony cieczą i chyba mniejsze spalanie. Tłumik trzeba by koniecznie wymienić na wstępie. Hamulec przedni też nie wygląda najlepiej. Opisuje się go znacznie lepiej niż XJ 600.

 

Interesują mnie motocykle z rocznika 98 najlepiej, jeśli znajdę jakąś okazję. W każdym razie nie zejdę, poniżej 95-4r.

Który okaże się lepszy?

 

Mam jeszcze jedno pytanie: czy do modeli XJ 600 N i CB 500 można zamontować przednią owiewkę-czaszę wraz z lampą??

 

PS. Nie będę pytał czy te motocykle nadają się na pierwsze moto bo zacznie się kolejna kłótnia :).

Według mnie nie jest to aż tak desperackie rozwiązanie, a względnie rozsądne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który lepszy, sam niedawno się zastanawiałem i wybrałem xj 600s, bo zależało mi na motorku pewnym i ładnym. Co do spalania to trudno w xj porzekroczyć 6l. mi wychodzi tak 4,5 do 5,5 magto fajnie jeździ tylko w zakrętach troche niestabilne. Żona nie nazeka na niewygodę podróżowania z tyłu, zbiera się ładnie i fajnie gada akcesoryjny tłumik ixil robi swoje :) . Ja nie załuje i jestem zadowolony, a co Ty wybierzesz to zależy tylko od Ciebie wybór tych motocykli jest ogromny. Ale wiem jedno kolejne moto to tez bedzie yamaha

<p>była mz - była xj600s - była vn800 - była vl 800 - był Road King 1550 - był Fat Boy TC 96 - była Electra TC - był Night Rod - był Heritage Softail TC jest Electra i Softail Springer - malina. :wub:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... poszukałbym wyników pomiarów przyspieszania w warunkach drogowych, czyli elastyczności. miałem okazję pojeździć w towarzystwie gs500 i er5, czyli podobnych do cb500 dwucylindrowców - i zdecydowanie byłem zadowolony z zakupu xj600. po prostu różnice "na papierze" bardzo mocno są widoczne na drodze

dlaczego xj600 jest opisywana gorzej, niż cb500? może dlatego, że obecnie jakąkolwiek sześćsetkę golasa porównuje się do bandita i fazera, a to już następny etap projektowania motocykli w stosunku do diverszyna. a od dwucylindrowej 500 nikt wiele nie wymaga, zarówno w zakresie podwozia, jak i parametrów silnika

...a niby nie jestem maniakiem pojemności ;>

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba motocykle są świetne. Oba mają też wady. To co najważniejsze zeby tobie odpowiadał styl jazdy.

 

Posiadam cb500 i wiem ze ten motocykl nie nadaje sie do turystyki we dwoje. Nie dość że pasażer ma mało miejsca to dodatkowo pochylone siedzisko powoduje zsuwanie sie pasażera. W dodatku tylne amory są za miekkie na dwie osoby. Jazda solo natomiast pozwala objuczyć wielbłąda na wyprawe nawet na kaukaz.

 

Co do jazdy, próbowałem obu motocykli to nie ważne ile mają koni, ale uważam że CB daje dużo więcej frajdy. Ma bardziej agresywny charakter, nie tylko za sprawą silnika ale także pozycji za kierownicą. A to z kolei skutuje bolącymi kolanami po 400km ciągłej jazdy(180cm wzrostu).

Co do charakteru xj, to można zauważyć że 600ccm ma wiecej momentu, na 6 biegu prędkości 60km to nic strasznego, odkrecasz i cisza, zadnego szarpania, aksamitne przyspieszanie (4cylindry). Na CB przy 6 biegu trzeba mieć te 80km bo niżej szkoda łańcucha. Mnie to nie przeszkadza bo lubie miechać biegami.

 

Wydaje sie że tylko CB ma wady, ale mnie nie podoba sie w xj wlasnie silnik. Nigdy nie wiem na jakim biegu jade, czasem zdazalo mi sie redukować z 6 stojąc na światłach. Poprostu silnik jest bezpłóciowy. Niby ma kopa po 7000 ale ponizej totalne flaki z olejem. Przy ostrej jeździe zdażało mi sie źle ocenić prędkość i wynosiło mnie z zakrętu, CB takie blędy łatwiej wybacza.

 

Tak więc powinieneś sie zastanowić czy motocyklem chcesz jezdzic duzo z pasazerem, bo obie maszyny są dobre ale 600ccm > 500ccm.

 

PS.

Co do prędkości: mam owiewke i moge powiedzieć ze CB przy 120km/h czy 180km/h nie ma różnicy. Motocykl pewnie sie prowadzi (tylko szumi głośniej).

Co do spalania: 4,5 - 5,5 na 100

Co do serwisu: oba motocykle zawory regulują plytkami niestety (8 w CB, 16 w XJ), olej 12kkm, zawory 24kkm

Edytowane przez Tuzmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do serwisu: oba motocykle zawory regulują plytkami niestety (8 w CB, 16 w XJ), olej 12kkm, zawory 24kkm

XJ ma silnik 4 cylindrowy, 8 zaworowy, regulacja rzeczywiście płytkami. Te 24 kkm podane w instrukcji wg opini, które czytałem jest nieco przesadzone. Ja olej zmieniam co 6 kkm i co 12 kkm reguluję zawory.

Pozdro

Edytowane przez Kaszpir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diversion ma dobry i elastyczny silnik, ale niestety skrzynia biegów jest bardzo chałaśliwa i nie pasuje do miodziku silnika, CB dwa gary więc tańsze koszta regulacji.Mimo to jak na dalsze wypady we dwoje wybrałbym jednak XJ

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym tylko zdementować pogłoskę jakoby CB500 miała słaby z przodu hamulec!

jest to brembo, firma ta robi też spowalniacze do ferrari i porsche wiec na prawde zwlaszcza z rocznika 98(takie moto posiadam) hamulce są bardzo w porządku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym tylko zdementować pogłoskę jakoby CB500 miała słaby z przodu hamulec!

jest to brembo, firma ta robi też spowalniacze do ferrari i porsche wiec na prawde zwlaszcza z rocznika 98(takie moto posiadam) hamulce są bardzo w porządku :)

 

Davgor trochę utrudniłeś mi wybór ;).

Właśnie o tego byłem tego ciekaw bo wydawał mi się niepewny, ale to zawsze jedna tarcza, a XJ pow. 98r to już dwie.

 

Jak jest z danymi eksploatacyjnymi CB i XJ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda że XJ bierze dużo oleju czy dot. się to tylko starszych roczników. (kupuję 94- 98 w zależności od okazji)

Przynajmniej u mnie czyli rocznik '98 i przebieg ok 50 kkm zużycie oleju jest od 0 jak jeżdże bardzo spokojnie do gdzieś 0.1 l na 1000 km przy dużej ilośći km zrobionych w mieście i wysokich temperaturach.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...