Skocz do zawartości

Wzmacniacz iskry ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, no ja chyba popre teorie kolegi wczesniej, to moze byc opornik antyzakluceniowy.

Panowie jest to jak najbardziej wzmacniacz iskry - co wynika zresztą z napisu.

A jak to działa? Zasada jest bardzo prosta. Oto ona:

 

Gdy stożek Izolatora pokryje się przewodzącymi prąd osadom, świeca przestaje działać. Jednak i w sprawnej świecy część prądu wysokiego napięcia spływa po stożku izolatora na masę, a część ta z czasem się zwiększa (a więc — po przewidzianym przebiegu świece trzeba wymienić !). Nadmierna upływność prądu w zbyt długo eksploatowanych świecach pociąga za sobą zakłócenia w ich pracy. Przejściowo zwiększona upływność może wystąpić i na dobrych świecach w wyniku ich zawilgocenia przy przedłużającym się rozruchu silnika, co jeszcze bardziej rozruch ten utrudni.

W uzwojeniu wtórnym cewki zapłonowej wysokiego napięcie nie powstaje od razu, tylko przez pewien - krótki co prawda - czas narasta stopniowo, dopóki nie osiągnie wartości potrzebnej do wywołania wyładowania iskrowego między elektrodami świecy. W przypadku zwiększonej upływności świecy, zanim do tego dojdzie prąd spływa częściowo do masy i wyładowanie powstaje przy obniżonym napięciu, albo dochodzi do nie go nie za każdym razem. Powstaje opuszczanie zapłonów, a w wyniku tego spadek mocy silnika, a za to, znaczny nawet, wzrost zużycia paliwa.

Można temu zaradzić, wprowadzając między cewką a świecą zapłonową dodatkową przerwę, znacznie większą niż odstęp między elektrodami świecy. Nie dochodzi tu do upływu prądu przez świecę, gdyż prąd do niej na razie nie dopływa. Dopiero gdy wysokie napięcie osiągnie odpowiednią wartość, następuje wyładowanie iskrowe w miejscu tej przerwy, a jednocześnie i między elektrodami świecy. Będzie to wyładowanie o dużej energii, nawet w przypadku znacznej upływności świec.

Sposób ten znany był kierowcom jeszcze kilkadziesiąt lat temu, którzy - w przypadku trudnego rozruchu i częstego „zarzucania" świec — stosowali ..... guzik. Zwykły, niewielki guzik, naturalnie nie metalowy, a z jakiejś masy izolacyjnej np. ebonitu. Przewód wysokiego napięcia - przecinali i przewlekali odizolowane jego końce przez przeciwległe otworki guzika, a następnie je skręcali.

 

Ot i cała filozofia.

Edytowane przez Gumiś714
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Marianek spox- to że zmieniles ten kabel to bardzo dobrze, ponieważ te stare przewody po dluugich latach swojego bytu moga byc popekane i miec przebicie, a czasem maga sie w srodku przerwac i wogule nie bedzie iskry albo raz bedzie a raz nie.. A te przewody "gietkie" to sa przewody silikonowe i sa owiele lepsze pod kazdym wzgledem:) Napewno nie bedziesz mial od takiego kabla mocniejszej iskry, a ta "oporowosc" wlasciwie nazywa sie "rezystancja" i liczy sie ja w "omach", jesli na tym kablu jest napisane że rezystancja ma 10k-20k ohm (podana wartosc moze byc inna, nie pamietam dokladnie ile to wynosilo) to wydaje mi sie ze jest to opór zastosowany w przeewodzie żeby wyeliminowac zakłócenia które powstaja przy wyładowaniu iskrowym. Zazwyczaj opór taki stosuje sie w fajkach na swiecy (jest tam wmontowany rezystor), a w tym kabel zamontowałes ma widocznie po to rezystancje żeby nie trzeba bylo montowac fajek z opornikiem. (tak mi sie wydaje).

Pozdro - Julas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem silnik ,to wszystko musiało być powymieniane na nowe ,a kabel WN który kupiłem w sklepie (coś 1,5 zł za metr) po dokładnych oględzinach powodował u mnie ... śmiech. Jak można takie badziewie legalnie sprzedawać; kabel był jaskrawo - zielony ,sztywny jak koci ogon ,i wewnątrz miał tyle drutu ,coby tylko najtaniej wyszło. Znalazłem na chacie ten silikonowy kabel (pierwsze ździwko ,jak to w ogóle może prąd przewodzić ) przyjrzałem się , zakres pracy coś 0d -50 do 300 C. A w środku węglowy przewód ,wzmacniany jakimś włóknem. Więc założyłem ,i naprawdę zdziwiło mnie ,bo iskra na tej samej świecy była jakby "pełniejsza". Teraz jak mogę ,to każdemu taki kabel polecam ,dziękuję za wytłumaczenie jak to cudo działa. Z tego co wiem rezystory antyzakłuceniowe montuje się w świecach oznaczonych R ,ale że kabel może pełnić taką funkcje nie wiedziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co do tego że kabel też pełni taka funkcje to ja nie jestem pewny, tak tylko napisalem..po tym jak przeczytalem twój post w ktorym pisalem że na kablu byl podany jego opór. A jaka byla wartosc tego oporu? Tak z ciekawosci?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 15 lat później...
W dniu 28.05.2006 o 15:19, Gumiś714 napisał:

Można temu zaradzić, wprowadzając między cewką a świecą zapłonową dodatkową przerwę, znacznie większą niż odstęp między elektrodami świecy. Nie dochodzi tu do upływu prądu przez świecę, gdyż prąd do niej na razie nie dopływa. Dopiero gdy wysokie napięcie osiągnie odpowiednią wartość, następuje wyładowanie iskrowe w miejscu tej przerwy, a jednocześnie i między elektrodami świecy. Będzie to wyładowanie o dużej energii, nawet w przypadku znacznej upływności świec

Trochę czasu upłynęło, może złoty szpadel dla mnie 😜

Czy takie rozwiązanie może być na przewodzie miedzy świecą a aparatem zapłonowym?  Jak to wygląda w przekroju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jarekka napisał:

Trochę czasu upłynęło, może złoty szpadel dla mnie 😜

Czy takie rozwiązanie może być na przewodzie miedzy świecą a aparatem zapłonowym?  Jak to wygląda w przekroju?

Na poważnie pytasz czy dla jaj? Bo jak na poważnie to spróbuj. Zrób przerwę w kablu WS i sam zobacz. Tylko będziesz miał problem bo silnik nie będzie chciał palić. 

A jak chcesz sobie iskrę poprawić, to wstaw świece irydowe. 

Albo zrób przerwę. I napisz co się stało. Znaczy, opisz jak silnik nie chciał palić. 

Dezinformacja i fake newsy opierają się na tendencyjności w naszym myśleniu. Nie lubimy otrzymywać informacji, które są sprzeczne z tym, jak postrzegamy świat. Wolimy wiadomości, które potwierdzają nasze przekonania. Problem w tym, że wobec takich przekazów jesteśmy mniej krytyczni, więc jeśli dezinformacja będzie zgodna z tym, w co i tak już wierzymy, łatwiej będzie się nam na nią nabrać. Pamiętajmy, dezinformacja ma na celu radykalizację naszego światopoglądu, a nie jego zmianę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Buber napisał:

Znaczy, opisz jak silnik nie chciał palić. 

niekoniecznie zależy od napięcia wychodzącego z cewki WN , świecy i miliona innych warunków , 50% samochodowych silników z przeciętym przewodem WN i niewielką przerwą na nim pali i daje iskrę na świecy od której jest przecięty przewód , tylko że za słabą i chodzi nierówno traci moc , ale iskra jest i pali

ale pali 😄 jak będę miał na dniaxch quada z swapem od cb500 to aż z ciekawości sprawdzę 😄

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...