Skocz do zawartości

JAK DOCIERAĆ NOWY MOTOR


pawel7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do tychczas to co mialem nowego docieralem w/g zalecen producenta / dealera. K 1200 S ( dwie sztuki, ostatnia ukradli w Maju tego roku ) rowniez - czyli do osiagniecia przebiegu 10 000 km do 5 000 rpm.

 

Ale takie moto musi być potem zamulone.

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale takie moto musi być potem zamulone.

 

To moze mi wyjasnisz dleczego Twoim zdaniem bedzie zamulone ? Jezeli na przyspieszeniu odkrecasz manetke tak samo jak pry ostrym docieraniu tylko o 2 000 - 2500 rpm wczesniej to o jakim zamulanu mowisz ? ? ?

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O takim że takie moto będzie się gorzej zbierało niż takie samo docierane na ostro.

 

Masz jakies wyniki testow czy to Twoje urban legend ?

 

Moesz wziac dwa takie same motongi docueran ena ostro czy normalnie í zawsze krores bedzie bardziej lub mniej mulilo. O umiejetnosciach przyspieszania nawet nie wspomne.

 

Pomijajac, podasz ktory producent ma w instrukcji obslugi zalecone ostre docieranie ?

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem docierania na ostro ale tylko układu tłok-cylinder. Gdbym miał nowe moto to pewnie tak ostro bym go nie pałował(bo to cały nowy silnik) ale niekoniecznie stosował bym się 100% do zaleceń producenta.

Zresztą nie jestem pewnien która metoda jest najlepsza bo według:

http://www.lazymotorbike.eu/technical/breakin/

tej strony lepiej jest docierać delikatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze ktos cos napisze w internecie, nie znaczy niestety ze jest 100% prawda.

Metoda mocnego docierania zostala przeze mnie sprawdzona na motocyklach moich i kolegow ze skutkiem pozytywnym i dlatego ja stosuje

i propaguje, a nie dlatego ze przeczytalem o niej w internecie i mi sie spodobala.

 

Spoosb docierania przedstawiony na podanej przez ciebie stronie prowadzi w prosty sposob do zmulenia silnika w 90% przypadkow - dla mnie jest

to po prostu stek bzdur.

Jedno jest prawda, ze silnik chodzacy bez , lub z niewielkim obciazeniem spoleruje ostre krawedzie rys wykonane w tulei przez honowanie, co spowoduje przedostanie sie oleju przez pierscienie i zapieczenie go na "szklanke" na scianach tulei cylindrowych.

I juz warsztat ma troche roboty :)

Napisalem mu zreszta komentarz na ten temat, zobacze czy go zamiesci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to było by wybrać dwa nowe identyczne motocykle i docierać ich w identycznych warunkach, przy tym samym oleju,identycznym obciążeniu - z tym że jeden na ostro a drugi na słabo. Potem rozebrać silniki obu i pokazać fotki, sprawdzić zużycie oleju, na hamowni spawdzić ile mają km i momentu.

Potem jeszcze trzeba by było sprawdzić po ilu tyś km padnie silnik w każdym z tych moto - przy założeniu identycznej eksploatacji.

To by dało nam odpowiedz która metoda jest najlepsza.

Oczywiście takich przypadków trzeba było by sprawdzić kilka - tak dla pewności i opublikować te dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja znam tą stronę i ją czytałem. Zastanawia mnie jednak to jak mocne docieranie wpłynie nie tylko na osiągi ale także na żywotność nowego silnika. Całego silnika!.

Zastanawia mnie też to(na temat docierania motomana):

"But I read on the internet...

There is a site, somewhere on the world wide web, with the advise to break in your engine by revving it into the red zone, and to let it cool down afterwards.What is described, is how engines for race motorcycles are prepared. Those engines only last a few races. So the method is fine for racers, but would be a shame for your new engine.

 

Autor tego teksu twierdzi że metoda moncnego docierania poprawia osiągi i jest stosowana w motocyklach wyścigowych które biorą udział w tylko kilku wyścigach...

Edytowane przez samonek4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...