Skocz do zawartości

Zmiana biegów bez sprzęgła (?)


bauer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous
Ale o dziwo zauważyłem, że w moim 23-letnim sprzęcie biegi lepiej, szybciej i pewniej wskakują BEZ sprzęgła  

 

No prosze i sam sobie odpowiedziałeś!

Testowałem to na XJ 650 z bardzo dobrym skutkiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem arhivum i owszem, temat był wałkowany, ale nic z tego wałkowania nie wyniknęło. Także swoje przeprosiny wycofuję w 51,7 procentach.

A mi chodziło głównie o to, że zawsze miałem jakieś ale do swojej skrzyni biegów, bo jakoś tak czasem "krzywo" mi wchodzi 2 i 3, szczególnie przy ostrym przyśpieszaniu (potrafi nie wejść). A jak daje czadu bez sprzęgła, to wszystko jest miodzio. I tu jest zagwozdka. Bez sprzęgła biegi powinny wchodzić gorzej i mniej pewnie, a tu odwrotnie... Dlaczego więc mam używać sprzętu w sposób, który jest mniej efektywny i (praktycznie) bardziej zawodny :?: Może jeszcze jakiś machomechanik się wypowie?

ps co do redukcji, to u mnie wychodzi na tyle źle, że nie widzę korzyści z nieużywania sprzęgła. Przynajmniej w mojej żwawej staruszce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem arhivum i owszem' date=' temat był wałkowany, ale nic z tego wałkowania nie wyniknęło. Także swoje przeprosiny wycofuję w 51,7 procentach. [/quote']

:mrgreen: Tomek Kulik walkowat to tak doglebnie, ze nawet boldem pisal gdzieniegdzie. w gore bez sprzegla, w dol z przegazowka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zacząć próbować redukcje bez sprzęgła??

 

wywrzeć lekki nacisk na dzwignię' date=' popuścić gazu i zbijamy bieg niżej... tak ?[/quote']

 

Raczej nie. Wywrzeć lekki nacisk, zrobić przegazówkę (czyli dodać, a nie odjąć, takie szybkie góra-dół) i bieg sam wskoczy. Jak odejmiesz i zeskoczy to jest szarpnięcie, potrafi przyblokować koło. Na podstawie opisu słownego ciężko zrobić to dobrze, najlepiej jeśli ktoś Ci to pokaże. Mi pokazał Tomek Kulik na kursie. Jechałem jako plecak, a on to robił i mówił co robi. Wiedziałem dzięki temu do czego mam dążyć, dobrze zaczęło wychodzić po jakimś 1000 km, wcześniej tylko mi się wydawało że wychodzi dobrze. Nie mogę oczywiście wykluczyć, że dalej mi się wydaje :P.

 

U siebie zwykle jednak lekko dotykam sprzęgła, takie 1/3 wysprzęglenie. A - i u mnie sposób ze sprzęgłem (nawet jakbym się uparł wciskać do końca) nie jest bardziej zawodny, o ile robię to dobrze - czyli podobnie jak bez sprzęgła. Natomiast jest zdecydowanie bardziej zawodny jeśli robię źle. Po prostu bez sprzęgła te biegi same wskakują jak się zrobi dobrze, a ze sprzęgłem daje się wbijać źle.

 

ps. Zanim się nauczyłem zmieniać biegi, myślałem że moje moto (21 lat) ma zepsutą skrzynię. Teraz uwielbiam zmieniać biegi ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W górę - OK' date=' ale w dół :/ [/quote']

A co powiesz, ze ruszam nawet nie muskajac klamki ? :mrgreen: ;)

Powiem wiecej - wczoraj przejechalem przez pol miasta caly czas piszac SMSa lewa lapa (z zatrzymaniami na skrzyzowaniach wlacznie) :mrgreen: (wieczor byl a ja jechalem powoli :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • _Monter_ zmienił(a) tytuł na Zmiana biegów bez sprzęgła (?)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...