Skocz do zawartości

Zmiana biegów bez sprzęgła (?)


bauer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator
Hej!

Nie mogę sobie tylko wyobrazić, że robisz to w Ducati

No, czasem się zdarza, ale dość rzadko. Czuć, że moto to boli. Poza tym nie jest takie proste - juz ktoś pisał, że trzeba gaz dawkować, żeby bieg wbić albo zredukować.

Dyzio - nie gadaj tyle tylko sam testuj metodę na swoim lśniącym Triumpie :D :D :( Żartuję, szkoda skrzyni. Co do KTM masz rację - właśnie tam stosuję nierzadko tę metodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc! Jak serwisowalismy z Rychem Team Lomzynskich Crossowcow:-))))))) w zawodach w Piatnicy/Lomzy , to nie zapomne jak spuszczalem olej z Tm-a i CR-kit to strasznie opilkow tam bylo az olej byl jasnoszary, ale niezle miejsce chlopaki zajeli na strupach 7 i 14(przedostatnie w klasie). Pozdrawiam.Janek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zgodze się ze zdaniem darka 7316

to własnie w góre nie trzeba używać sprzęgła a w dół to jest bardziej potrzebne

przecież gdy redukujemy bieg aby wyrównać prędkości na zazębiających się kołach czy tam sprzęgiełkach w skrzyni musimy zwiększyć obroty silnika przy powiedzmy niezmienionej prędkości motocykla-trzeba użyć sprzęgła by skorzystać z międzygazu

przy zmianie do góry musimy zmniejszyć prędkość obrotową silnika-wystarczy upuścić gazu -w chwili gdy wyskoczy niższy bieg prędkości się wyrównują i wskakukuje wyższy-to tak mniej więcej na chłopski rozum

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Temat może już był - ja w każdym razie znaleźć nie mogłem lub nie chciałem :mrgreen: . Powiedzcie jak to jest ze zmianą biegów. Od kielku(nastu) osób słyszałem, że w motocyklach sprzęgło służy tylko do wrzucenia jedynki i ew. dwójki, a pozostałe biegi powinno zmieniać się jego użycia. Pomijające technikę zmiany biegów (o tym już się naczytałem w wielu roznych miejscach), czy w takim gruzie jak mój można zmieniac biegi bez wysprzęglania??

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie sam chcialem zalozyc taki temat. W ktoryms z tematow (chyba o jawie badz cz) bodajze adas7 pisal ze przy zmianie biegow na wyzszy tez nie uzywa sprzegla. Do tego w wyscigach motogp (chociaz wyscigi to calkiem cos innego) tez nie uzywaja sprzegla przy zmianie na wyzszy bieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jawa i CZ maja polautomatyczne sprzeglo i przy dobrze wyregulowanym mozna na nich jezdzic bez wciskania sprzegla reka. Ja tak kiedys 200 km przejechalem jak mi linka poleciala.

W innych moto moim zdaniem zawsze powinno uzywac sie sprzegla to ze moto jest przestosowane do tego ze przy pewnych predkosciach wrzuca sie biegi bez sprzegla to nie znaczy ze to jest mniej szkodliwe. W wyscigach ludzie sie nie przejmuja ze rozwala skrzynie - moga sobie cale moto wymienic po wyscigu. Osobiscie nigdy bym nie kupil moto od osobi ktora tak wrzuca biegi chociaz oczywiscie sie da w szczegolnosci w gore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie sam chcialem zalozyc taki temat. W ktoryms z tematow (chyba o jawie badz cz) bodajze adas7 pisal ze przy zmianie biegow na wyzszy tez nie uzywa sprzegla. Do tego w wyscigach motogp (chociaz wyscigi to calkiem cos innego) tez nie uzywaja sprzegla przy zmianie na wyzszy bieg

 

No, stary, nie porównój moto GP do zwykłych maszyn, tam mają takie patenty że przy zmianie biegów niemuszą nawet gazu odejmować (i bynajmniej nieszkodzi to tym skrzyniom). A w ulicznych motocyklach zmiana bez sprzęgła jest to jaknajbardziej możliwe zwłaszcze przy zmianie "w górę". Ale staram się zawsze choć trochę ulżyć skrzyni biegów przez wciśnięcie sprzęgła przynajmniej do połowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla leniuchów link:

http://www.forum.motocyklistow.pl/viewtopi...pic.php?t=18286

 

Sprawdzone organoleptycznie - sprzęgła należy używać oszczędnie lub wcale. Koniec ze zgrzytami i stukami. Nawet przejście z 1 na 2, które zazwyczaj jest najbardziej hałaśliwe jest gładkie i ciche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chce zmieniac biegi szybko tzn scigam sie z kims albo cos to bez sprzegla.. tych kilka sekund czy tam jescz mniej jest cennych bo silnikowi nie spadaja tak obroty ale tak na codzien zawsze ze sprzeglem.. a co do wcyskania do polowy - chyba lepiej do konca albo wcale bo wkoncu spalisz sprzeglo - mam arcjie (mechanicy? :banghead: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, stary, nie porównój moto GP do zwykłych maszyn, tam mają takie patenty że przy zmianie biegów niemuszą nawet gazu odejmować (i bynajmniej nieszkodzi to tym skrzyniom).

moto gp mają coś takiego że w momencie zmiany biegów zapłon jest odcinany na ułamek sekundy i wtedy bieg wchodzi bez puszczania gazu.

ja nie używam praktycznie w ogóle sprzęgła podczas jazdy na torze i jak na razie skrzynia chodzi dobrze - raz tylko pękła mi sprężyna od zmieniacza biegów ale to w wyniku zmęczenia materiału. natomiast przy redukcji staram się zawsze wciskać dźwignie sprzęgła, chyba że na prawde nie ma na to czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to jest w praktyce z ta zmiana bez sprzegla? Trzeba calkowicie zamykac gaz czy trzymac go?

Co z obrotami? Czy nalezy to wykonywac przy jakims okreslonym przedziale obrotow?

 

Mam jakis psychiczny opor przed zmiana bez sprzegla 8O .

 

I nie wiem o jakich stukach wy mowicie przy zmianie ze sprzeglem? U mnie przy sprzegle nic nie stuka, a biegi wchodza w miare lekko.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba calkowicie zamykac gaz czy trzymac go?

Co z obrotami? Czy nalezy to wykonywac przy jakims okreslonym przedziale obrotow?

robisz tak ze podnosisz tą dzwignie zmiany biegów do lekkiego oporu, zamykasz gaz i bieg sam wskakuje bo już nie ma oporu i gładko wchodzi. a co do obrotów to nie wiem bo u mnie nie ma obrotomierza i chyba to nie ma znaczenia przy jakich obrotach wrzucisz bieg. przynajmniej tak jest u mnie, nie wiem jak w innych sprzetach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • _Monter_ zmienił(a) tytuł na Zmiana biegów bez sprzęgła (?)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...