Skocz do zawartości

Cuda po wymianie zestawu napędowego w CBR 600RR 2007r.


samolot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po wymianie zużytego oryginalnego zestawu napędowego Hondy na nowy zestaw zaczęły dziać się dziwne rzeczy.

1. Koło nie przesunęlo sie do przodu, o tyle, o ile wynikałoby to z zastosowania nowego, a zatem krótsze łańcucha. Przesunęło się raptem o 2mm w przód...

2. Naciąg łańcucha w jednym miejscu wynosi 20mm a w innym 40mm...

Fabryczny łańcuch Hondy to DID 525HV a zębatka przednia to Meeg z gumowym tlumikiem a tylna nie ma oznaczeń.

Nowy łańcuch to DID 525ZVM2 a zębatki sunstara.

Czy ten nowy łańcuch ZVM2 ma fabrycznie inna podziałkę niż faktyczne 5/8" i jest fabrycznie dłuższy od HV ? Czy to za sprawą zębatek koło to jest nienaturalnie przesunięte w tył? Czy jest inna przyczyną takiej sytuacji?

Co do nierównomiernego naciagu łańcucha do doszedłem skąd się on bierze. Tylna zębatka nie jest współosiowa z zbierakiem. Można zauważyć z jednej strony zabieraka szczelinę między nim a zabierakiem, z drugiej strony szczeliny tej nie ma.

Trafiłem na marną partię zębatek sunstara, czy wszystkie sunstary tak mają? A może wszystkie zębatki akcesoryjne tak mają? Jak wyosiować precyzyjnie zębatke tylną z zabierakiem?

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Komar 2320 > WSK 125 > CBR 600F2 > CBR F4I SPORT > Kymco Active > YBR 125 > CBR 600RR PC 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzuć jakieś zdjęcie tej szpary bo trochę zgłupłem i nie bardzo wiem o co chodzi.

Ustawiaj naciąg na suwmiarkę jak chcesz mieć 100% pewności.

Co do łańcucha, nigdy nowy łańcuch nie będzie "na początku" regulacji. Możliwe że stary łańcuch ktoś skrócił aby jeszcze polatać ale to zła droga. Stąd przyczyna że długość była podobna. I rozumiem że kupiłeś zestaw o seryjnym przełożeniu ? i takie było poprzednio.

Te gumy zabieraka też wypadałoby sprawdzić. Zdejmij koło i pokręć zębatką na boki jak kierownicą. Jak się rusza to niestety do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełożenie na nowym zestawie jest takie same jak na starym oryginalnym zestawie. Ilość ogniw łańcucha również.

Niewielka, aczkolwiek widoczna szczelina jest z jednej strony między otworem wewnetrznym zębatki tylnej sunstar a kolnierzem zabieraka. Na orgyginalnej zębatce pewnie tego luzu nie było.

Po 31 tys. km na przedniej zębatce są ledwo widoczne ślady zużycia, na tylnej zebatce zużycia wcale nie widać. Chyba przede mną tym motocyklem ktoś bardzo delikatnie jeździł...

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

 

Kusi mnie żeby zalożyć oryginalną tylną zębatke, która była założona w motocyklu dotychczas. Po niej nie widać najmniejszego zużycia a co najważniejsze była osiowo zamocowana na zabieraku.post-8926-1545650911,94_thumb.jpegpost-8926-1545650919,9_thumb.jpeg

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Komar 2320 > WSK 125 > CBR 600F2 > CBR F4I SPORT > Kymco Active > YBR 125 > CBR 600RR PC 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie możesz spróbować wyosiować koła łańcuchowego jakimś szczelinomierzem?



Jak wyosiować precyzyjnie zębatke tylną z zabierakiem?

 

po pierwsze nie masz pewności, że koło łańcuchowe jest wykonane precyzyjnie - tzn. czy otwór na zabierak jest osiowo do zewnętrznej średnicy

jeśli problem leży tylko i wyłącznie w różnicy pomiędzy średnicą koła łańcuchowego a osadzeniem na zabieraku to wydystansowanie powinno być proste:

- kładziesz koło łańcuchowe na zabieraku, przesuwasz do krawędzi kołnierza, z drugiej strony mierzysz szczelinomierzem największą wartość, ucinasz sobie ze 4 blaszki o grubości połowy tego co zmierzyłeś i osadzasz koło łańcuchowe z pomocą owych blaszek ;)

 

 

a chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby kupno dobrego (pasującego) koła łańcuchowego ;)

 

no i skoro poprzedni napęd był taki zajebiaszczy to po co go zmieniałeś?

Edytowane przez konrad1f

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch przed wymianą zestawu napedowego musiałem naciągać co 700km. Poza tym wskaznik na napinaczu pokrywał się z oznaczeniem "replace chain". Łańcuch dawał się odciągnać od tylnej zebatki jakieś 3mm, a niektóre rolki posiadały bruzdy (a raczej pęknięcia). Łańcuch zatem na 100% był zużyty.

Z blaszami ten pomysł wydaje się dobry, z tym, że nie ma tam aż tak dużej szczeliny. Myślę, że można użyć taśmy klejacej przyklejonej w czterech miejscach po obwodzie zabieraka i wtedy nakładać na niego zębatkę.

A co do tylnej zębatki to jest ona firmy Sunstar kupiona z pewnego źródła. Nie spodziewałem się że może ona być tak nieprecyzyjne wykonana, że jej średnica wewnetrza tak bardzo odbiega od średnicy kołnierza zabieraka.

Może zębatki firmy Supersprox lub Esjot są dokładniej wykonane?

Edytowane przez samolot

Komar 2320 > WSK 125 > CBR 600F2 > CBR F4I SPORT > Kymco Active > YBR 125 > CBR 600RR PC 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paradoksalnie ustawienie "na oko" powinno być wystarczające a po wstępnym przykręceniu możesz zmierzyć szczelinę z każdej strony szczelinomierzem

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwór centrujacy zembatki ma pasować na kolnież zabieraka i basta ! Wszystkie zabiegi z ustawianiem na blaszki i tasmy , zdadzą sie psu na budę . Przy pierwszym strzale ze sprzegła , albo odkreceniu manety , zębatka sie przesunie .

Zmień lańcuch i zembatkę na silniku , a ta na kole zostaw ta co byla , skoro piszesz że jest dobra , ew kup taka co pasuje na kołnież zabieraka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwór centrujacy zembatki ma pasować na kolnież zabieraka i basta ! Wszystkie zabiegi z ustawianiem na blaszki i tasmy , zdadzą sie psu na budę . Przy pierwszym strzale ze sprzegła , albo odkreceniu manety , zębatka sie przesunie .

Zmień lańcuch i zembatkę na silniku , a ta na kole zostaw ta co byla , skoro piszesz że jest dobra , ew kup taka co pasuje na kołnież zabieraka

I amen. Jakiekolwiek manewry januszowe to podcieranie dupy szkłem.

 

 

TT

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze założę spowrotem fabryczną zębatkę na tylne koło. Na przyszłość jakich firm zębatek mam unikać, aby nie było podobnych problemów? Zawsze myślałam, że Sunstar to porządna japońska firma, a coś tu jest chyba nie halo...

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Komar 2320 > WSK 125 > CBR 600F2 > CBR F4I SPORT > Kymco Active > YBR 125 > CBR 600RR PC 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwór centrujacy zembatki ma pasować na kolnież zabieraka i basta ! Wszystkie zabiegi z ustawianiem na blaszki i tasmy , zdadzą sie psu na budę . Przy pierwszym strzale ze sprzegła , albo odkreceniu manety , zębatka sie przesunie .

Zmień lańcuch i zembatkę na silniku , a ta na kole zostaw ta co byla , skoro piszesz że jest dobra , ew kup taka co pasuje na kołnież zabieraka

czy wiesz jak działa w tym przypadku połączenie śrubowe?

jeśli nie to masz dwie opcje

-doucz się

-skończ waść p.erdolić

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle do sprawdzenia montowałem kompletne koło w imadle.

Zamiast wahaczy dystanse ze śrub.

Koło poziomo przykręcone za jedna śrubę i obracając pomału można bardzo precyzyjnie pisakiem sprawdzić nierówność zębatki.

 

Tym sposobem można nawet sprawdzić dokładność ułożenia opony w feldze.

 

8b9ddf40e311ac7emed.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji - pojeździłeś po zmianie łańcucha? jeżeli pojeździłeś i są te różnice, to tak, coś nie tak, ale jeżeli nie, to może po prostu układ napędowy się nie "ułożył"?

Zrób chociaż ze 2-3km i sprawdź naciąg i luzy.... taka propozycja tylko ;)

Dezinformacja i fake newsy opierają się na tendencyjności w naszym myśleniu. Nie lubimy otrzymywać informacji, które są sprzeczne z tym, jak postrzegamy świat. Wolimy wiadomości, które potwierdzają nasze przekonania. Problem w tym, że wobec takich przekazów jesteśmy mniej krytyczni, więc jeśli dezinformacja będzie zgodna z tym, w co i tak już wierzymy, łatwiej będzie się nam na nią nabrać. Pamiętajmy, dezinformacja ma na celu radykalizację naszego światopoglądu, a nie jego zmianę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buber - po wymianie łańcucha zrobiłem 10km - tyle co z warsztatu do domu. Tam nic już się nie ułoży, bo to widać gołym okiem że zebatka z jednej stron nie przylega do zabieraka (jest szczelina rzedu kilku dziesiatych mm) a z drugiej strony jest ok. I jak się kręci kołem i ta szczelina znajduje się z tyłu motocykla to łańcuch jest nieprzyzwoicie napięty (poniżej 20mm luzu), jak jest po przeciwnej stronie to jest za luźny (luz powyżej 40mm).

Sprawę zalatwi wymiana zębatki na fabryczną.

Nurtuje mnie jednak pytanie czy ktoś jeszcze oprócz mnie miał takie numery z zebatką tylną i jaki był jej producent.

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Komar 2320 > WSK 125 > CBR 600F2 > CBR F4I SPORT > Kymco Active > YBR 125 > CBR 600RR PC 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...