Jump to content
paterlak

Spalanie motocykla

Recommended Posts

Witajcie. Jak to jest z tym spalaniem motocykla? Czy jazda na krótkich dystansach, takich 10-15km ( dojazdy do pracy) zwiększa zużycie paliwa? Gdzieś wyczytałem, że jazda właśnie na krótkich odcinkach, powoduje to, że motocykl zużywa więcej paliwa, ponieważ silnik nie jest w stanie się dobrze rozgrzać, a zimny więcej pali. Prawda to? Pytam, ponieważ mam tą swoją gpz-te 500-kę i głównie używam jej do dojazdów do pracy (12km w jedną stronę) i ostatnio obliczyłem, ze pali mi ok. 6,5l/100km. Dużo czy mało, bo sam nie wiem?

12 km to nie jest duży dystans, ale myślę, że pozwalający na poprawne nagrzanie silnika. Nie piszesz, czy to jest jazda miejska, wolna, czy raczej przelot np wiejskimi drogami. Ja do roboty mam drogę z Cieszyna do Ustronia, do wyboru ekspres lub lokalna przez wioski. W obu przypadkach silnik inaczej generuje ciepło.

Co do wielkości spalania, zasadniczy wpływ ma stan techniczny maszyny, różnice między gaźnikiem, a wtryskiem, poprawna regulacja, szczelność, dystans i sposób jazdy, wzbogacenie mieszanki przy niedogrzanym piecu, aż po ciśnienie w oponach...

6,5 deklarowane przez ciebie jest sporym wynikiem, biorąc pod uwagę jazdę raczej turystyczną niż sportową.

Żużu77, R12RT '05, Cieszyn

Jazda w Warszawie, często przeciskanie się w korkach między samochodami, obroty tak 5-6 tys. Raczej spokojna jazda bez pałowania. Gaźniki wyczyszczone i wyregulowane, zawory tak samo. Też mi się wydaje, że dużo pali. Gdzie może leżeć przyczyna?

zacząłem pisać, ale widzę że już odpowiedziałeś: 12km przez miasto w korkach, na światłach i między puszkami to zupełnie inna jazda. pamiętam, jak rs-ka paliła mi jakieś kosmiczne ilości przy próbie jeżdżenia do roboty ca. 15km przez miejskie korki, odpuściłem

o ile mnie pamięć nie myli rozgrzewanie silnika do prawidłowej temperatury to kilka minut i 3-4km, chociaż głowy nie dam, więc winy upatrywałbym raczej w stylu jazdy wymuszonym przez miejski ruch

jsz

bezmotocyklowy

Wyjedź na trasę i zobaczysz ile pali....

Korki co chwilę stop/// rusz... nieumiejetność utrzymania ekonomii i tylko 6 i pół litra,,,, mało pali .

"O ładnie złożony... O nieźle zapierd..a... O ładna pozycja i dobrze patrzy... O Rura po bułki jedzie..." - Komentarze przy oglądaniu zdjęć z SD ;-) - made by Rufi.

Wiem właśnie,że korki i tak dalej, ale czy i tak, jak na 500-kę to nie za dużo?

Napisałem wyraźnie : MAŁO PALI.

Czego nie zrozumiałeś/nie_doczytałeś?

"O ładnie złożony... O nieźle zapierd..a... O ładna pozycja i dobrze patrzy... O Rura po bułki jedzie..." - Komentarze przy oglądaniu zdjęć z SD ;-) - made by Rufi.

Zrozumiałem wszystko, tylko wszędzie, gdzie czytałem, to piszą, że ten motocykl pali 4-5l/100km, ale nie piszą, czy w trasie, czy w mieście. Jeżeli mówisz, że 6,5l to normalne spalanie w moim przypadku, to O.K.

Bardzo oszczednie jak na jazde jaka robisz.

4-5l /100 km to osiagaly 2 cylindrowe angliki z lat 60 tych, i to te pracujace na pojedynczym gazniku.

Dwucylindrowa 500 z osiagami kolo 200 km/h musi cos palic - albo paliwo, albo zawory :).

Hie hie. A teraz powiedzcie mi, ile ten motocykl powinien brać oleju, bo zaraz mnie chyba krew zaleje. Zakładałem tutaj temat, że przy wymianie oleju troszke za dużo go wlałem, ponieważ był na równo z kreską MAX. Pisałem to w listopadzie, a dzisiaj patrzę, a poziom oleju w okienku znajduje się w połowie między MIN a MAX. Od tamtego czasu zrobiłem troszkę ponad 1000km. Czy to normalne, że chla olej, czy silnik na śmietnik? Jeżdżę często z bratem i mówił, że nie zauważył, żeby mi dymił.

Odpowiem ci moim przykładem.

Boxer chłodzony olejem. Po wymianie max stan. Letka jazda - pół stanu.

Tak się utrzymuje jakiś czas. Grubszy, szybszy przelot. Rano znów max..

Wytłumaczysz?

Czy twój moto ma chłodnicę oleju?

Jak ma, to i może mieć termostat.

Bywa tak, że nim termostat się zamknie, olej z układu chłodzenia cofnie się do miski.

Jest szansa, że dobrze rozgrzany układ się opróżnił podczas wymiany, a brakującą teraz ilość oleju masz w chłodnicy.

Porób testy, zanim się będziesz wqr... że sprzęt żłopie oliwę.

Powodzenia.

Z tego co wiem, to nie mam chłodnicy oleju. Teraz powiedzcie- jeżeli bierze olej, to co to oznacza? Silnik na złom, czy dolewać olej? A może remont silnika? Jeżeli remont, to co trzeba powymieniać? Opłaca się w ogóle bawić w to? Motocykl z 95 roku. Może sprzedać po prostu i niech się ktoś inny martwi?

najpierw sprawdź czy naprawdę bierze ten olej . Wystarczy że sprzeta ustawisz ciut bardziej pod skosem , ew mniej lub bardziej przechylisz i wyniki będą baaardzo różne . Później sprawdzenie którędy . Może tylko uszczelniacze zaworowe już nie trzymają

Najpierw diagnoza.

Drogi ucieczki oleju to wycieki, uszczelniacze zaworowe, pierścienie tłokowe.

Wszystko to można z powodzeniem naprawić, niekoniecznie tanio.

Poziom oleju sprawdzałem z poziomicą, więc chyba pomiar był wiarygodny, a czy możliwe jest, że ten nadmiar oleju, który wlałem, rozprowadził się po zakamarkach silnika i dlatego w okienku pokazuje, że jest go mniej? A czy ten nadmiar mógł się po prostu wypalić?

Mój brat ma Suzuki Gs 500 i jemu pali średni 5 litrów jeżdżąc po mieście. Drugi brat ma Cbr 600 f4i i jemu pali jakieś 6,5 litra, więc chyba nie jest normalne, że moja 500-ka przy normalnej jeździe, 5-6 tys obrotów spala tyle benzyny. Wczoraj zalałem za 20 zł, niecałe 4 litry i przejechałem na tym 60km. Wyszło, że spalił mi 6,6l/100. Wydaje mi się, że coś jest nie tak. Jeżeli się mylę, to mnie poprawcie.

95r czyli motocykl ma 28 lat.

Nie sadzisz ze w tym czasie gazniki mogly sie troche zuzyc, a spalanie troche wzrosnac ?

Np o ten litr na 100 km ?

Tak samo jak cala reszta motocykla, ktory dzieki temu moze zuzywac wiecej oleju.

Roznica miedzy kreska max a min w okienku sprawdzajacym to okolo 1l, nowe BMW serii R ( bokser chlodzony powietrzem )

z lat 80 tych mialy zuzycie oleju okreslane na 1l/1000 km.

To motocykl z innej epoki niz taka CBR 600 i inaczej dziala, mozesz mu zrobic remont silnika, wymienic gazniki z kroccami na nowe i wowczas dopiero ew. narzekac ze cos jest nie tak, choc zareczam ci ze wowczas nie bedzie palil grama oleju i trzymal sie w fabrycznym zuzyciu paliwa.

Koszt takiego remontu to 3x obecna wartosc tego motocykla wiec wiem na 99% ze tego nie zrobisz, a w takim wypadku zaakceptuj ze masz to co masz, ciesz sie ze wszystko dalej w miare poprawnie dziala i przestan narzekac.

A potrafisz tym motocyklem jeździć oszczędnie?

Nie... Nie potrafisz... Wystarczy Cię poczytać. Poza tym to Kawa z z literką...

Więc się ciesz, że on Ci pali tylko te 6 i pół...

Skończ już marudzić. Zapytałeś - otrzymałeś odpowiedź ... Nie pasuje? Wsiądź na rower i przestaniesz marudzić ile pali.

A potrafisz tym motocyklem jeździć oszczędnie?

Nie... Nie potrafisz... Wystarczy Cię poczytać. Poza tym to Kawa z z literką...

Więc się ciesz, że on Ci pali tylko te 6 i pół...

Skończ już marudzić. Zapytałeś - otrzymałeś odpowiedź ... Nie pasuje? Wsiądź na rower i przestaniesz marudzić ile pali.

Oszczędnie, to znaczy jak? Widocznie nie potrafię, więc prosiłbym o rady. Marudzic nie marudzę, tylko jestem po prostu zdziwiony i dlatego pytam. Na rowerze jeżdżę tak,czy tak ponieważ jest to mój główny środek do przemieszczania się po mieście. Nie rozumiem w ogóle quasimodo twoich ataków na mnie. Jeżeli tobie jak nie pasuje, to nie czytaj, a tym bardziej nie odpisuj. Twoją opinię już poznałem, a chciałem też zobaczyć, co inni napiszą, ponieważ nie jesteś dla mnie żadna wyrocznią. Bez urazy.

Wiesz,

krótkie trasy, miasto, korki, stare moto, gaźniki (nie wiem tak naprawdę jaki styl jazdy) - wszystko sprzyja dużemu spalaniu. Jak pododajesz to może tak wyjść.

Inna rzecz że ja czasami jeżdżę suzuki gs500 (podobne moto, w podobnych warunkach) i jak mi pali 5 to już uważam że dużo. Może warto mu zrobić generalny przegląd.

Gaźniki wyczyszczone, wyregulowane, zsynchronizowane. Zawory ustawione. Kolor świec w porządku. Nie wiem naprawdę, co to może być. Może mam dysze rozwiercone, albo jakieś większe. Cholera wie.

Sprawdzałeś kompresję?

Why... So... Serious

Sprawdzałeś kompresję?

No właśnie jeszcze nie, ale już zamówiłem miernik i sprawdzę. Czyli, jeżeli kompresja jest słaba, to też może mieć wpływ na zwiększone spalanie?

Oczywiście, skoro część energii mającej popychać tłok w dół ucieka przedmuchami, to te straty trzeba nadrobić większą ilością paliwa.

Why... So... Serious

Jeżeli wyjdzie, że kompresja słaba, to znaczy, że silnik do wyrzucenia? Nie będę przecież remontu robił za 2 tys jeżeli ten motocykl jest warty 2,5-3.