Skocz do zawartości

Jazda na scigantach od 24 lat??!!


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To jest bez sensu, no bo jak ktos stwierdzi, co to ścigacz, a jak obrany z plastików - to już nie - czy jeszcze tak

:icon_evil: :wink: :icon_razz:

Wygląd nie bedzie miał nic do klasyfikacji.

Początkowo nie zauważyłem, ze jest dostepny projekt, ale po jego przejrzeniu trzeba powiedzieć, że jest napisany z głową. Najbardziej mnie ujęła sprawa egzaminatorów i instruktorów, koniecznych badań psychologicznych!!! Co do ograniczenia dostepności motocykli to jest to bardzo dobry projekt dla rynku motocyklowego w Polsce. Dlaczego? Teraz motocykle o małej mocy beda jedyna możliwość dla nowicjusza, by jezdzić chyba, ze ktoś zrobi prawko i bedzie czekał dwa lata i skonczy 24 rok zycia- watpię, zeby było takich osób dużo, wiekszośc "twardzieli" odpuści.

Wątpliwe pozostaje egzekwowanie takiego ustawodawstwa panowie policjanci będą musieli każdego motocyklistę zatrzymywać do kontroli, oczywiscie jest to niewykonalne. A zatem kontrole będą wybiórcze i komu sie oberwie- chłopakom i dziewczętą na sportach. Dlaczego? Bo to właśnie oni maja wyrobioną opinie. Pozostaje pytanie odnośnie sankcji za naruszenie przepisów? Kara finansowa, czy może holowanie na parking? Kara finansowa odpada, bo nie mozna dać mandatu za dosiadanie maszyny do której nie ma się uparwnień i puścic takiego delikwenta. Będzie zatem holowanie.

Ostatnia uwaga dla wszystkich osób posiadających prawko i niespełniających kryteriów ustawy. Uczono mnie na pierwszym roku studiów o świetej zasadzie prawa, iż nie działa ono wstecz, a zatem osoby posiadajace uprawnienia, ale nie spełniajace kryteriów nie muszą się bać, bo ustawa ich nie dotyczy. Prawników prosze o korekte, jeśli błądze.

 

Pozdr

Edytowane przez xj 600 n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż się dziwić, że dziennikarze w naszym kraju są denni, skoro utytułowana pani redaktor Monika Olejnik...

Tutaj mały :buttrock: z mojej strony, ale śmieszny: Spotkałem rzeczoną panią na parkingu przed szpitalem MSW, gdzie włożyła bilet parkingowy do automatu z zamiarem uiszczenia opłaty. Następnie zwinęła w rulonik bankntot 20zł i wcisnęła go w otwór do wrzucania monet... :D

No comments.

 

pozdr

 

Qóba 50 konny motur na 4-5 lat tym to mnie rozbawiłeś dowcipniś z ciebie.

 

No, czytając takie komentarze zaczynam rozumieć autorów projektu...

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jezeli nie scigacz, a enduro o mocy ok. 60KM??Czy to tez bedzie sie kwlalifikowalo na 24lata??

Zaraz wyfruniesz z tego tematu... Czytałes projekt? Jesli nie, to przeczytaj. Wątek też czytaj, najlepiej ze zrozumieniem. Przecie napisałem wyżej, że nie ma pojęcia "ścigacz" lub "motocykl sportowy" w tym akcie prawnym. Jest tylko podana moc i przelicznik mocy na masę, oraz kryteria wieku i stażu za kierownicą. To wszystko.

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że ta ustawa jest dobra. Zauważcie że ci co się oburzają mają do 20 lat. Czyżby chcieli wsiadać od razu na 150 konny pojazd? Przecież 19-latek może jeździć motocyklem litrowym. Napisane jest że nie może tylko osoba która ma prawko kat. A krócej niż 2 lata. Przez ten czas pomoże nauczyć się wiele odruchów i jazdy na mniejszym motocyklu.

 

Dodane:

 

Czytałes projekt? Jesli nie, to przeczytaj. Wątek też czytaj, najlepiej ze zrozumieniem.

 

Niektórzy zamiast martwić się nad zmianą projektu, powinni martwić się ilością godzin opuszczonych podczas nauki czytania i rozumienia tekstu, bo mają poważny problem

Edytowane przez krzysiek8104
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, ludzie, czy Wy umiecie CZYTAĆ??

 

Motocyklem o mocy większej niż 25 kW lub o stosunku mocy do masy własnej

wyższym od 0,16 kW/kg może kierować:

1) osoba posiadająca prawo jazdy kategorii A przez okres dłuższy niż 2 lata;

2) osoba posiadająca prawo jazdy kategorii A, która ukończyła 24 lata.

 

Zatem każdy, kto ma prawko ponad 2 lata, będzie już mógł jeździć motocyklem o mocy większej niż 34KM. To po pierwsze.

 

Po drugie, co to za teksty pod tytułem: skąd policjant będzie wiedział ile mam mocy?? Otóż z dowodu rejestracyjnego. Dokładniej z pozycji P2 dowodu rejestracyjnego, gdzie ja mam np. napisane 57kW. W pozycji G jest masa pojazdu, w moim wypadku 210 kg, zatem posiadając kalkulator policjant sprawdzi: 57 / 210 = 0,27 kW/kg.

 

Po trzecie, niektórzy płaczą że motocykle o mocy 34 KM to zawalidrogi. No to policzmy - niech taki motocykl waży z kierowcą 250 kg. Przeciętny samochód z kierowcą będzie ważył 1250 kg. Czyli ten samochód, żeby mieć osiągi zbliżone do motocykla o mocy 34 KM, musiałby mieć 170 KM (mówiąc o osiągach nie mam na myśli v max). Niekoniecznie mało, prawda? Dodam jeszcze, że MZ 250 ma moc 21 koni, około 10 sek do setki, v max koło 130. Masa - koło 140 kg, zatem wychodzi 0,15 kW/kg. A ktoś tu płacze, że takie motocykle bedą się wlokły 80kmh...

 

Być może ten limit, który podali w projekcie, jest za mały. Ale wówczas panowie, jeśli was to dotyczy, to zadziałajcie! Zebrać się, napisać pismo to Ministerstwa Transportu - zawierające argumenty np że bardzo mało motocykli spełnia kryteria ustawy itede. Bo obawiam się, że na argument: "zakazują mi zapie**alać, to nie fair" - nie zareagują ;)

Nie ma co płakać, jeśli chcecie powiedzieć nie, to zróbcie coś w tym kierunku. Ja się mogę podpisać pod takim pismem, chociaż jestem już stary i mnie to nie dotyczy :flesje:

 

pozdr

LYsY

 

PS Tomku, ja wiem że dla katolików niedziela jest "pierwszym dniem tygodnia, w którym Chrystus zmartwychwstał...", ale z logicznego - i świeckiego punktu widzenia - tydzień zaczyna sie w poniedziałek, więc niedziela jest siódmym dniem tygodnia ;) :icon_twisted: Pozdrawiam :)

 

EDIT: ale jestem głupi... nie trzeba nawet kalkulatora.. w pozycji Q dowodu rej. jest stosunek mocy do masy :)

 

EDIT2: A tutaj lista motocykli, które mają 20-34 konie. Znajdziecie tam nawet pięćsetki ;) Wyszukiwanie ograniczyłem do Suzuki, Kawasaki, Yamahy, BMW, Hondy, Cagivy.

Edytowane przez LYsY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo "za", niestety nigdy nie zadowoli sie wszystkich można tu długo dyskutować nad właściwym podziałem mocy w stosunku do doświadczenia. Czy ma to byc 34 KM czy 50 KM ... najlepiej wziąć przykład z kogoś kto to już zrobił ...

 

... szczęśliwie kupiłem motor który był dławiony i ma wpisane moc 25kW i przelicznik moc/masa 0,1012 więc nawet jakbym miał poniżej 24 lat (dawno i nieprawda) lub zbyt krótko prawo jazdy ... to wicie rozumicie ...

 

 

 

PS Tomku, ja wiem że dla katolików niedziela jest "pierwszym dniem tygodnia, w którym Chrystus zmartwychwstał...", ale z logicznego - i świeckiego punktu widzenia - tydzień zaczyna sie w poniedziałek, więc niedziela jest siódmym dniem tygodnia :icon_twisted: ;) Pozdrawiam :flesje:

 

EDIT: ale jestem głupi... nie trzeba nawet kalkulatora.. w pozycji Q dowodu rej. jest stosunek mocy do masy ;)

 

LYsY ... ja jakos niezależnie od wyznania wole tydzien zaczynac dniem wolnym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawa wchodzi w zycie 01.2008r.

 

Gdzie tak jest napisane?? Z tego co wiem to to jest projekt ustawy, nad którym najpierw musi obradować parlament. Z reguły, gdy parlament uchwali ustawę trwa nawet do 1 roku, gdy zostanie ona wprowadzona w życie. Chyba, że się mylę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez uwazam, ze to bardzo dobry pomysl. Jest tak w innych krajach, to sie sprawdza wiec czemu u nas mozna po 20 godzinnym kursie zasiasc za sterami 180 konnego potwora?

Do tego moze dzieki ustawie motocykl pojemnosci okolo 125ccm bedzie czyms normalnym bo obowiazkowym a nie obciachem...

(choc i tak polak potrafi, wiec znajda sie tacy co beda obchodzic ten przepis bokiem).

Kawasaki GPZ500S 1991 -> Honda CBR 600 F3 1998 -> Suzuki GSX-R 750 K7 -> Suzuki DRZ 400 SM K5 -> Triumph Street Triple R 2014 & Vespa ET4 125 2004 -> BMW R NineT 2017

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tak jest napisane?? Z tego co wiem to to jest projekt ustawy, nad którym najpierw musi obradować parlament. Z reguły, gdy parlament uchwali ustawę trwa nawet do 1 roku, gdy zostanie ona wprowadzona w życie. Chyba, że się mylę. ;)

 

Gdzie jest napisane? W projekcie, kolego, wystarczy przeczytać:

 

Art. 137. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r. z tym, że przepisy:

1) art. 90 ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 93, art. 104 ust. 1 pkt 5, art. 106 i art. 107 ust. 1

pkt 3 stosuje się od dnia 1 stycznia 2009 r.;

2) art. 108 stosuje się od dnia 30 czerwca 2009 r.;

3) art. 40 ust. 4 stosuje się od dnia 1 września 2009 r..

 

Vacatio legis ustawy może być dość dowolnie ustalane. Mogliby wprowadzić te zmiany nawet od połowy tego roku :icon_twisted:

 

pozdr

LYsY

 

EDIT: Ciekawą lekturą jest też uzasadnienie do ustawy:

 

"Konieczność przyjęcia nowych efektywniejszych rozwiązań pozwalających na

podniesienie kwalifikacji kierowców uzasadniają obiektywne fakty i liczby. I tak można

wskazać, że:

• najliczniejsza grupa kierowców uczestniczących w wypadkach to osoby w wieku

18-24 lata posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata – w okresie ostatnich 10 lat

zaobserwowano tendencję wzrostową (o 10%) udziału tych osób, jako sprawców

wypadków;

• w wypadkach z udziałem młodych kierowców 83% zabitych to też są ludzie w

wieku 18-24 lata;

• liczba ciężkich wypadków drogowych w Polsce jest trzykrotnie wyższa niż w

krajach UE, a w wypadkach drogowych w Polsce w porównaniu do liczby

ludności ginie trzykrotnie więcej osób niż w krajach UE."

Edytowane przez LYsY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem to jak w warsztacie siedzialem, a mowili to w Muzycznym Radiu Jelenia Gora.

 

Slyszalem to jak w warsztacie siedzialem, a mowili to w Muzycznym Radiu Jelenia Gora.

Raczej sie nie przeslyszalem.Mlodzie kierowcy samochodu maja dwu letni okres probny, ze jak spowoduja wypadek to maja po dupie.Trzeba to i tak sprawdzic ale wyraznie mowili o motorach tzw. scigaczach.Mogli by dac przeciez tez od pojemnosci.

 

Skoro w Muzycznym Radiu o tym słyszałeś to na pewno to były jakieś jaja... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dobry pomysl....zobaczcie ilu mlodych ludzi dostaje kase od taty i kupuje litra bo chca byc super... a umiejetnosci rzadnej !!!!!!!!!!

ja marzę o Yamaha R1 ale dopiero jak pojezdze ijnnymi slabszymi motorami i nabiore wprawy z 3 sezony conajmniej pozniej morze wymarzone R1!!!!!!!!!!

 

moze dzikei tamu bedzie mniej wypadkow i nieboszczykow!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa jajca:|A1 jest u nas od 16 lat a 125 mają powyzej 30KM.to je blokuja na ponizej 30km.To co zorbią A od 24 lat a A1 od 18??Albo jeszcze lepiej poblokuje Gixery i r jedynki do 30 KM ;) :icon_exclaim: JUz to 80 na godzine samochodem to przezyje :icon_exclaim:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to sory do tego jeszcze nie doczytałem. Mój błąd. ;) Czyli co zostaje nam tylko napisanie jakiejś zbiorowej petycji do parlamentu. Z jednej strony uważam to za dobry pomysł, ale z drugiej za mało dopracowany w stosunku do młodych motocyklistów. Oczywiście są ludzie, parapety, krzesła i taborety. Dlatego nie którym osobą nawet po upływie tych dwóch lat nie pozwoliłbym na dosiadanie maszyny +100KM. Ale to jest też krzywdzenie osób, które jeżdżą na komarku od 13 roku życia, później śmigają 2 lata na A1. Wydaje mi się, że takiej osobie można pozwolić jeździć na 60 konnej maszynie, bo ma ona już jako takie doświadczenie i jakąś ogładę. :icon_exclaim: Każdy z was pisze tylko o tym, że dobrze, że dostajemy kasę od taty na R1. Gówno prawda, większość osób na tym forum sama zbiera na moto i nawet jakby się rozdwoili to nie było by ich stać na R1. Pomyślcie też o nas!!

Edytowane przez Gudaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...