Jump to content

Tarcze i klocki - co jest teraz na topie?


Qadrat
 Share

Recommended Posts

Z tematu mechaniki samochodowej wypadłem kilka lat temu. Jest tu jakiś mechanik? Potrzebuję zakupić klocki + tarcze do auta. Zwykły samochód do codziennej jazdy, żadne tam sportowe upalanie, autostrady raczej też za często nie zobaczy. Jakich firm warto kupić a jakich unikać? Na co teraz jest najwięcej reklamacji? Kiedyś najmniej problemów było z Textarem, ATE, Juridem czy Zimmermannem. Nadal ten trend się utrzymuje?

Brembo, Bosch, TRW, Delphi - tu kiedyś pamiętam była loteria, często po wyjęciu nowej tarczy z pudełka i zmierzeniu czujnikiem zegarowym okazywało się, że nie nadaje się do założenia ze względu na bicie.

Link to comment
Share on other sites

Ate też się potrafią pogiąć. Dużo zależy od stylu jazdy, ciężaru auta i konstrukcji  przedniego hamulca (patrz grupa vw). Unikam tanich marek, glównie idzie bosch i trw (jakość-cena). Reklamacji w zasadzie nie ma. Co do piszczenia-nie ma reguły. Pomaga specjalny smar.

Czasami zakładam to, co przywiezie lub życzy sobie klient. Wtedy bez gwarancji na materiał i na jego odpowiedzialność.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Gdyby kogoś interesowało: zamawiałem z hurtowni przez firmę więc wziąłem 3 dostępne komplety tarcz: TRW, ATE i Textar, akurat takie mieli od ręki na miejscu. Zmierzyłem czujnikiem zegarowym, oczywiście uprzednio czyszcząc, bicie piasty (było bardzo mało, poniżej 0,01 mm, tolerancja to 0,02 mm). Potem tarcze. Norma wg producentów tarcz to bicie < 0,05 mm. 

TRW 0,12 mm
ATE 0,18 mm (śmiech na sali) 
Textar 0,03 mm

TRW i ATE zapakowane z powrotem do pudełek i oddane do hurtowni, niech sobie odsyłają to na reklamację. Taki oto syf jest obecnie sprzedawany. I to przez niby renomowanych producentów z najwyższej półki. Wstyd. Textar widzę nadal trzyma dawny poziom. Po jeździe testowej bicia brak, dotrą się po 100 km to sprawdzę hamowanie przy 150 km/h.
 

Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, jonaszko napisał:

Dlatego używam tylko brembo

Na Brembo kilka lat temu (chyba 2015r) się zawiodłem w Accordzie. Z przodu tarcze zaczęły bić po niecałym tysiącu km od założenia. Przy normalnym hamowaniu przy 100 km/h kierownica latała mocno na boki. Nie były ani przegrzane ani na gorąco wjechane w kałużę. Reklamacja uznana. Sprzedawca mi wprost powiedział, że odkąd zaczęto je produkować w Polsce to jakość w dół. Drugi komplet po 300 km znowu to samo. Już się nie bawiłem w reklamacje tylko tokarka poszła w ruch.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Literat
5 godzin temu, Damian85 napisał:

A Zimmermany jak z waszego doswiadczenia sie sprawują?

Świetnie, każdemu mogę polecić.  Bez najmniejszych problemów(Poprzedni Bosh wymiękł przy hamowaniu-pogięło tarcze i padła decyzja na coś lepszego). 

Z dedykowanymi klockami coś koło 900 za przód, ale warto. Także jak masz środki to się nie zastanawiaj 😛

Edited by Literat
Link to comment
Share on other sites

2 lata temu kupiłem auto, na wejście heble przód z tyłem do zmiany bo złom. Padło na Delphi. Tarcze z klockami. Przejechane na tym do tej pory ok 40 tys km i nadal złego słowa nie powiem. Auto staje niemal dęba nim poczuje chroboczący ABS pod nogą. A były dwie akcje gdzie na autostradzie trzeba było hamować ze 170ciu do 80ciu jak sie TIR`y nagle wyprzedzać zaczęły. Mimo tego nadal proste tarcze i nadal skuteczne hamulce a po takich numerach (zwłaszcza w deszczu) często dużo bardziej "markowe" graty znajomi zmieniać musieli bo się po krótkim czasie bicie pojawiało. Na dodatek cenowo Delphi to tak dolna półka w porównaniu z TRW że już nei wspomnę o ATE którego klocki są przeważnie 2x droższe od wspomnianych Delphi.

Link to comment
Share on other sites

Tarcze tylko od Rothinger , Polska firma. Przerobiłem wszelkie firmy ale to co znoszą te tarcze to poezja. Klocki textara. Trzeci komplet i nadal trzymają poziom produkcji.

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...