Skocz do zawartości

Zmiana biegów bez sprzęgła (?)


bauer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak - przy przyspieszaniu. Wywieram nogä lekki nacisk na dzwignie zmiany biegöw, odejmuje gaz, i bieg wskakuje bez wysprzeglania.

 

To się nazywa "preloading".

 

 

tylko ze tego gazu trzeba odjąć szybko, jakby strzał z nadgarstka, cholera wie jak to nazwać, tylko czasowo trzeba dobrze zgrać z nogą na wyczucie, a potem dodać, tylko dodać troszkę wolniej już.

 

A to się nazywa "blipping". :biggrin:

Zajrzyj w dział "Sport motocyklowy..." jest tam temat nazwany "blipping" i kilka informacji.

Strzał gazem bardzo szybki, z czasem wypracujesz kiedy puścić sprzęgło, idealnie jest wtedy gdy wysprzęglisz gdy akurat silnik jest w okolicy obrotów jakie będzie miał po całkowitym puszczeniu sprzęgła, wtedy nie masz szarpnięcia w tył ani nawet nie poczujesz żadnego wstecznego obciążenia. Idealna zmiana biegów góra/dół to taka gdy zmieniasz biegi w taki sposób że jadący z Tobą pasażer nie bujnie głową ani w przód ani w tył. Bo każdy nerwowych ruch motocykla najbardziej widać na głowie pasażera która się buja z powodu nagłego szarpnięcia w przód czy w tył przy zmianie biegów.

 

 

Do ruszania :D

 

 

Strzał z klamki? :icon_twisted:

Edytowane przez qurim

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yo!

 

Lepiej zajechać sprzęgło niż skrzynie. Mały pokaz zmiany biegów bez sprzęgła :biggrin:

http://www.motogen.pl/artykuly/porady/zmia...-abc,art37.html

 

Nieumiejetne zmienianie biegow ze sprzeglem moze skrzynie wykonczyc rownie szybko lub szybciej :].

 

Zrob sobie maly eksperyment. Jadac np. na dwojce wcisniej sprzeglo a bieg zmien w gore np. po dwoch sekundach jego trzymania. Tylko sie nie przestrasz, bo mocno "pierdolnie" cos w skrzyni :P.

 

Najdokladniej predkosc obrotowa walkow i kol zebatych zgrywa sie w momencie przejscia z napedu na hamowanie silnikiem (przez ten ulamek sekundy, kiedy silnik ani nie napedza, ani nie hamuje motocykla, po zamknieciu gazu). Jak w tym momencie zmienisz bieg, sprzegla klowe ani tego nie poczuja.

 

Za to jak poczekasz sobie na sprzegle ze zmiana biegu, to to pierdolniecie to wlasnie sprzeglo klowe wbijajace sie w wirujace z inna predkoscia obrotowa drugie kolo zebate.

 

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziekuje Tomkowi Kulikowi ze juz od podstaw wbil mi w nawyk redukowanie z miedzygazem i teraz gdy musze/chce moge zmieniac biegi bez sprzegla. Ale zazwyczaj delikatnie sprzegla uzywam oczywiscie.

 

Kwestia wprawy, aczkolwiek na wypadek pomylki lepiej zawsze se sprzeglem.

BMW F650GS - obecnie, na bezdroża; BMW K1200R Sport "Black Edition" - poległ w boju; BMW F800S - poszedł w dobre ręce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziekuje Tomkowi Kulikowi ze juz od podstaw wbil mi w nawyk redukowanie z miedzygazem i teraz gdy musze/chce moge zmieniac biegi bez sprzegla.

Chyba nie rozumiem, masz na myśli, że redukujesz biegi z międzygazem bez użycia sprzęgła?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieumiejetne zmienianie biegow ze sprzeglem moze skrzynie wykonczyc rownie szybko lub szybciej :].

 

Zrob sobie maly eksperyment. Jadac np. na dwojce wcisniej sprzeglo a bieg zmien w gore np. po dwoch sekundach jego trzymania. Tylko sie nie przestrasz, bo mocno "pierdolnie" cos w skrzyni .

 

Najdokladniej predkosc obrotowa walkow i kol zebatych zgrywa sie w momencie przejscia z napedu na hamowanie silnikiem (przez ten ulamek sekundy, kiedy silnik ani nie napedza, ani nie hamuje motocykla, po zamknieciu gazu). Jak w tym momencie zmienisz bieg, sprzegla klowe ani tego nie poczuja.

 

Za to jak poczekasz sobie na sprzegle ze zmiana biegu, to to pierdolniecie to wlasnie sprzeglo klowe wbijajace sie w wirujace z inna predkoscia obrotowa drugie kolo zebate.

 

AMEN!

 

Zagadka trójkąta bermudzkiego została rozwiązana.

Teraz ludzie wskakiwać na moto, ćwiczyć, doskonalić i nie rozpowiadać innych głupot :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie zaczęłam ćwiczyć zmienę biegów w górę i w dół bez sprzęgła i powiem, że na GS500 nie jest to jakieś wyjątkowo trudne, o ile obroty są wysokie. Przy niższych to jak mną nie szarpnie...

Mam jednak nadzieję, że dzielnie moja skrzynia biegów i silnik to wytrzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co na to kolesie ktorzy jadac na kole zmieniaja biegi bez sprzegla, bo im szkoda czasu, albo ludzie co lataja po torach. Widocznie sie da i nie jest to jakas magia tylko kwestia teningu i wyczucia. Jak wiadomo trening czyni mistrza, wiec chyba dobrze byloby opanowac ta sztuke w razie W.

Kiedys kolesiowi padlo sprzeglo w Ducati na przejazdzce i trzeba bylo mu lawete zamowic. Gdyby opanowal zmiane biegow bez sprzegla to te %) km spokojnie by przejechal :)

 

Pzdr

baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej Hondzie zmiana biegów bez sprzęgła odbywa się łatwiej niż z użyciem sprzęgła. Zmianę biegów bez sprzęgła można rozpocząć dopiero od zmiany z drugiego na trzeci bieg przy obrotach poniżej 5000 RPM. Redukcje przeprowadzam oczywiście z użyciem sprzęgła i - jak to nazywacie - użyciem techniki "blipping".

lubisztosuko.gif7,352 osób lubi to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No można bez sprzęgła,ale daje się odczuć jak byście na siłe próbowali bo tak trzeba.bzdura!uczyć się że dwa paluchy na klamie równoczesny przyruch lewą stopą i jest następny bieg.W dół troche gorzej bo dochodzi przygazówka ale to też nie jakaś tragedia.Jeśli ktoś nie ma w jakimś stopniu tego opanowanego to na pewno zmiana bez sprzęgła nie pomoże i problemu nie wyleczy a jedynie tyle że skrzynie roz....li i napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy umiejetnej zmianie biegow nic sie skrzyni nie powinno stac, chodzi tu przede wszystkich o wyrownanie predkosci obrotowych walkow tak aby biegi plynnie "wchodzily" .

Przy zapierdalaniu jest wg. mnie duzo latwiej zmieniac biegi jak podczas powolnego przemieszczania sie ale to juz zalezy od doswiadczenia danego uzytkownika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po zakupie moto jak byłem w serwisie Suzuki pytałem się jak to wpływa na maszynę.

Przy zmianie na wyższy bieg, aby umiejętnie, nie ma praktycznie żadnego wpływu. Można natomiast rozwalić skrzynię zmieniając w drugą stronę. A przy ostrym ruszaniu to się opłaca ;-)

NIKT NIE BEDZIE MI MÓWIŁ JAK MAM ŻYC - BO NIKT ZA MNIE NIE UMRZE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie można zmieniać te biegi bez sprzęgła , ale wszystko zależy od doświadczenia kierownika ,

jak kiero jest piz...a to załatwi skrzynkę w moment i tyle

a producenci piszą w instrukcjach na wszelki wypadek piszą że jest kategoryczny zakaz zmiany biegów bez używania sprzęgła , bo niewiadomo co za ludziska będą jeździć tymi sprzętami

ja na razie używam sprzęgła bo sprzęt świerzy i muszę się go nauczyć

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • _Monter_ zmienił(a) tytuł na Zmiana biegów bez sprzęgła (?)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...