Skocz do zawartości

K.rwy i złodzieje - czyli przeglądy w być może niedalekiej przyszłości


Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz jesteś w stanie podać jakieś, chociaż przybliżone ramy czasowe w których miała by nastąpić ta zmiana?

 

projekt skierowano do sejmu

http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12290511/katalog/12382597#12382597

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

Takie pytanie mam, miałem przerabiać kolegi VFRkę na streeta, ale tuż przed przeróbką już po zdjęciu owiewek pojechał na przegląd i odmówili mu z powodu braku owiewek. Stąd cała przeróbka stanęła pod znakiem zapytania bo jak ma to być problem na każdym przeglądzie to nie ma sensu. Ktoś może zna podstawę prawną albo wie że coś się zmieniło i teraz takie przeróbki są niedozwolone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak moto wyglądało bo jak był stelaż owiewki i lampa to mogli stwierdzić że są ostre elementy albo coś w tym stylu. Jeśli przeróbka będzie zrobiona porządnie to nie będzie problemu z przeglądami. Diagności z reguły nie znają się na motocyklach, żeby wiedzieć które powinny mieć owiewki a które nie.

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owiewki zdjęte, stelaże też, założona inna lampa i prosta kiera, ostrych elementów brak. Gość stwierdził że moto było z owiewkami i za brak owiewek nie może podbić przeglądu. Pytanie jest bardziej o podstawę prawną bo akcja szukania diagnosty który się nie zna mnie trochę nie do końca satysfakcjonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dwa punkty na których mógłby się opierać diagnosta przy tym badaniu:

 

-obluzowana lub uszkodzona część nadwozia grożąca uszkodzeniem ciała podczas kolizji UI, USZ

-niewłaściwa naprawa lub przeróbka UI USZ

 

Szczególnie drugi punk daje dość spore pole do własnej interpretacji przepisu.

Tak czy siak miał praw nie dać pozytywnego badania jak najbardziej.

Audi Sport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Niewłaściwa" to ultra precyzyjne określenie. :D

Jednak moim zdaniem owiewka nie jest istotnym elementem konstrukcyjnym. Są motocykle, które posiadają opcjonalne owiewki lub występują w wersji z owiewką lub nie. Rozumiem nie dać przeglądu za lampe czy kierunki bez homologacji. Ale za brak owiewek, o ile nie wystaje niebezpiecznie jakiś element konstrukcyjny, warto się pospierać z diagnostą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety fotek nie mam, to moto kolegi. Podstawy prawnej diagnosta nie podał, podobno mówił coś o nowych przepisach że niby coś się zmieniło. Nie byłem na przeglądzie osobiście.

Wiem że są tutaj motocykliści pracujący w tym zawodzie więc chetnie bym poznał sprawę dokładniej. Czy diagnosta był nadgorliwy czy rzeczywiście miał ku temu podstawy. Czy sam brak owiewek jest podstawą do niegatywnego wyniku przeglądu, przy założeniu że nie ma wystających elementów itd. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytałem kolegi, diagnosta mu pokazał fotkę tego foto z netu mówiąc że homologowany był z owiewkami. bez owiewek nie ma homologacji i to jest podstawą odmowy przeglądu.

 

Czyli taki punkt może być podstawą odmowy przeglądu każdego motocykla z najdrobniejszą przeróbką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Homologacja dotyczy tylko niektórych elementów pojazdu przy badaniu jak oświetlenie, szyba przenia jeśli występuje, opony muszą mieć homologację drogową itp.

Jakby tak było, to nie mógłbyś nic nawet kierownicy wymienić w motocyklu.

W DE wymagają dodatkowej adnotacji i badania TUV. U nas jeszcze nie.

Audi Sport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...