Skocz do zawartości

Odpalanie w okresie zimowym : TAK czy NIE


Kostek74
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Kupe już o tym było....

Generalnie odpalać, jeśli taka możliwość jest. Najlepiej co 2 tygodnie. Doprowadzić motocykl do pełnego nagrzania - silnika oraz układu wydechowego. Posymulować jazdę, aby simmeringi zawieszenia się "obudziły".

Nigdy nie odpalać na minutę, bo to nic nie daje tylko doprowadza do zniszczenia świecy.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - jak odpalać, to do wygrzania sielnika w 100%. Jak nie ma na to szans, to nie ma co - resztki benzyny, ostre kwasy i woda zostaje w silniku i go nieźle atakuje. Czytajcie w SM nr.12 (czyli za tydzień) napisałem tam trochę o zimowaniu motocykla !

 

Pozdro, Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie ' date='związku z tym że jestem laikiem jeśli chdzi o sprawy techniczne.

Z tego co juz przeczytałem , opinie na ten temat są różne więc prosze o informacje na ten temat.Jak najlepiej przezimować sprzęta, żeby wyszło mu to na zdrowie :notworthy:[/quote']

 

ja staram sie moto odpalac w kazdy weekend. jesooo nie dalbym rady wytrzymac dłużej jak tydzień bez tego wspaniałego dźwięku... polecam. a tak na serio to jak Ci sie nie chce dostac do świec wykrecić ich na zime i zalac gary olejem to... musisz choc raz na jakis czas...

właśnie dziś zazimowałem swojego bike'a... oczywiście dobrze jest dobrze nawoskowac lakier na zime, oczywiście dobrze i dokladnie umyc moto. postaraj sie zakonserwowac wszystkie elementy ktore tego wymagaja przy codziennym uzytkowaniu. dobrze jest złożyc folię na wydech aby go zakryć.. nie skrapla i nie zbiera sie w środku woda ( a potrafi mimo tego ze moto stoi w garażu.. dobrze jest wyjąć akumulator i go zabezpieczyć przed niską temp.. np owinąć w koc.. i trza naładować co 2 tygodnie... chyba że bedziesz go odpalał... to niepoytrzebne. a i ważne że jak odpalisz moto to dobrze go wygrzej. ja grzeje do 2-ch włączeń wentylatora... zima to niec takiego.. a na wiosnę nie powinno byc problemu. :notworthy::):) :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM. jezeli juz chcesz odpalac motocykl w czasie postoju zimowego to po uruchomieniu nalezy dozyc do tego zeby silnik sie zagrzal do wlasciwej temperatury pracy ,jezeli to mozliwe to najlepiej sie przejechac.Uruchamianie silnika na chwile jest bardzo nie zdrowe.Paliwo skrapla sie silnik jest zle smarowany poza tym jego wnetrze zrasza sie co potem powoduje korozje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja moto odpalam co jakieś 2 tygodnie i czekam aż sie nagrzeje do włączenia wentylatora. wówczas gaszę silnik i wyciągam akumlator bo alarm wysysa akumlator w tydzień nawet gdy jest wyłączony (taka konstrukcja immobilisera że sam sie załącza po jakims czasie oddzielnie od alarmu ). Na wiosne nie mam nigdy kłopotów ze sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widzę sensu w tym odpalaniu? Po co to robić? Rozumiem że olej się przepompuje przez motocykl i powstrzyma ewentualną korozję, ale jakoś nie widzę wielkich powodów do korozji wewnątrz silnika i bez tego.

 

Silnik najbardziej się zużywa przy rozruchu. Generalnie im dłużej motocykl stał tym mniej oleju zostało na współpracujących częściach i tym gorsze efekty tego rozruchu. Akumulator się nie naładuje, czyli po takim odpaleniu trzeba doładować aku. Czyli to odpalanie powoduje relatywnie duże zużycie silnika i wymaga dodatkowej obsługi aku.

 

Mi tam się nie chce i albo jeżdżę albo nie odpalam wcale.

 

Jeśli ktoś boi się o korozję to można przed odstawieniem motocykla odpalić go do pełnego zagrzania i po lekkim ostygnięciu założyć foliową torebkę na wydech i przymocować gumką. Wilgoć nie powinna się dostać do środka bo nie bardzo ma krórędy, więc nie ma się specjalnie czego bać.

 

A i tak czy odpalany czy nieodpalany to motocykl powinien zimę przetrwać bez uszczerbku na zdrowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej w zimie wrzucić najwyższy bieg i pokręcić kołem żeby resztki oleju rozprowadzić po cylindrach. Odpalanie i grzanie na postoju niewiele da.

Bo bez kręcenia kołem to olej się nie pompuje? Etau.

A wilgoć dostanie sie do tłumików bo wiele tłumików ma takie małe dziurki od spodu do odprowadzania kondensatu z tłumika.

To prawda. Zalepić gumę do żucia? :notworthy:.

Jeśli moto stoi w ciepłym i w miarę suchym pomieszczenie to nic nie powinno sie stać

Gorzej jeśli stoi w garażu i temperatury spadaja poniżej 0

Mój stoi na powietrzu. I albo jeżdżę albo go zostawiam w spokoju. Aku wyjmuję jak się robi naprawdę zimno' date=' czyli są szanse na temperatury poniżej -20 stopni. Optymalna temperatura dla aku to podobno coś w okolicach zera, co by się nawet trzymało kupy z chemiczego punktu widzenia. Benzyny z gaźników nie wypuszczam. Nie stawiam motocykla na kołkach.

 

Ma to tę niepodważalną zaletę, że jak jest sucho i mam chęć to wskakuję na sprzęt i jadę.

 

Pozdro.

[/list']

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jeśli stoi w garażu i temperatury spadaja poniżej 0

 

jeśli ma stać całą zimę nie ruszany to lepiej

im niższa temperatura tym wolniejsze utlenianie się.

 

Nie ma większego morderstwa dla blacharki jak ogrzewany garaż zimą.

 

Wracając do przestojów.

Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli moto stoi nie ruszane to wiosną prawie zawsze do wymiany są uszczelniecze lag przednich. To samo może przydarzyć się simmeringom wewnątrz silnika. Dlatego ja optuje za tym by co tydzień odpalić i się przejechać. Przez tydzień olej jeszcze nie ścieknie do końca, poza tym ja nie wytrzymałbym niejeżdżenia tak więc co weekend robię sobie przejażdżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heee, nie ma lekko, sam zdecyduj! :notworthy: Jak widzisz, tyle opinii, ilu uzytkownikow.

Ja nie odpalam, moto stoi w ogrzewanym garazu, zatankowane do pelna, bateria wyjeta, klocki pod kola, przykryte, i zaknserwowane. Jezdzic i tak nie moge, bo mam sezonowe ubezpieczenie. Byle do marca!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...