Skocz do zawartości

olej do sporta vs kultura pracy


DrPlama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jestem przekonany, że wielu z nas - motocyklistów - bierze pod uwagę cenę przy zakupie oleju. Być może są wśród nas i tacy, którzy nie liczą się z kosztami materiałów eksploatacyjnych jednak banalna cena dla wielu determinuje możliwości.

 

rozumiem, że polegasz na opiniach innych użytkowników danego oleju ale jak porównasz jakość to już dla mnie zagadka. Olej "na oko" wygląda jednakowo.

 

Oczywiście możesz polegać na klasyfikacjach API i/lub JASO ale wątpie żeby ktokolwiek na to patrzył.

W tym kontekście pozostaje specyfikacja lepkościowa SAE, cena (jako wyznacznik jakości) no i porada kumpla lub mechanika. I tu powstaje możliwość szukania "złotego środka" wykorzystując relację jakości do ceny.

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

tu porad moze byc tak duzo jak wielu jest uzytkownikow, nie majac wlasnego doswiadczenia nalezy zastosowac olej dedykowany przez wiekszosc motocyklistow i jest to niewatpliwie Motul

Ja sam osobiscie stosuje oleje Shell i jestem z nich zadowolony

 

pozdrawiam

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalewam tylko olej zalecany przez producenta wiec cieżko określić czy jest różnica :bigrazz:

ale za to stosuje częszcze wymiany - do 4tys km przy normalnej jezdzie a do 1000 przy katowaniu :wink:

 

Ja niby tez zmieniam oej częsciej niż instrukcja przewiduje ale co 1000 km? :wink: Napewno to nie szkodzi ale czy cokolwiek daje*? Zwłaszcza w przypadku olei syntetycznych....

 

 

 

 

 

 

 

 

* -daje lepsze przyśpieszenia poprzez poprawę stosunku mocy do masy. Masz lżejszy portfel :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szramer trochę przesadza z wymianą co 4000 km ale na pewno nie szkodzi swojemu silnikowi i takie postępowanie należy chwalić. Co do wymian po katowaniu to ja mam własne zdanie.

Serwisowałem na Torze Poznań motocykle Artura Wajdy SSP600, Marcina Purtaka SBK i mojego syna GS500.

Po całodziennym katowaniu silnik dostawał nowy olej a sprawa była bezdyskusyjna.

Na słynny i jedyny wyścig MP w Modlinie firma ROMIKO dostarczyła nam w ramach reklamy dwie beczki oleju do gratisowych wymian w motocyklach torowych. Ciekawostką było to że tylko niektórzy decydowali się na gratisową wymianę tłumacząc że mają jeszcze dobry olej sic...

Podczas normalnej eksploatacji zalecam wymianę co 6000 km mimo ze producenci zalecają wymianę po 12000km lub więcej w niektórych modelach.

Często zlewam stary olej do dużej butelki PET po Coli i zostawiam na kilka tygodni w kącie warsztatu a potem oceniam w jakim stanie był silnik i olej zastosowany przez właściciela. Wybaczcie że nie będę pisał której marki olej jest lepszy a której gorszy bo możecie w ten sposób sami sprawdzić.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drobną różnicą bo one robią badanie przed a ja obserwacje po przepracowaniu w silniku i za każdym razem jak oglądam taki olej to przypomina mi się stary kawał o ustroju komunistycznym warstwowym :icon_twisted:

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówcie że patrzycie na cenę? Trzeba sie liczyć z wydatkiem 200 zł (+-40). do moto za kilkadziesiąt tysięcy zł ja nie patrze przy zakupie oleju na cenę tylko na jakość i opinię.

 

Potwierdzam że Castrol gorszy od Motula.

Ja też potwierdzam. Motul lepszy, mniej ubywa.

Co do ceny, to patrzę pod kątem tego samego oleju w różnych punktach sprzedaży.

 

(...)

Oczywiście możesz polegać na klasyfikacjach API i/lub JASO ale wątpię żeby ktokolwiek na to patrzył.

W tym kontekście pozostaje specyfikacja lepkościowa SAE, cena (jako wyznacznik jakości) no i porada kumpla lub mechanika. I tu powstaje możliwość szukania "złotego środka" wykorzystując relację jakości do ceny.

 

Jacek

Ja patrzę, ale to zboczenie zawodowe, po części wyniesione z samochodówki :clap:

 

:icon_question: Laboratoria naukowe wielkich koncernów, a w nich kwadratowe głowy z tytułami naukowymi VS PET-y Piotra D. :biggrin:

Czytasz bez zrozumienia i równasz wszystkich swoją krótką miarą :crossy:

Produkt finalny w sklepie nie zawsze jest zgodny z założeniami kwadratowych głów z laboratoriów - jeszcze księgowi mają dużo do powiedzenia przed wdrożeniem produktu i sprzedażą.

Są w Polsce fachowcy, którzy poprawiają silniki Williamsa i Coswortha aut z salonów, bo mimo doskonałej marki ,są to pojazdy w których MUSIAŁ mieć miejsce kompromis między parametrami a kosztem ich osiągnięcia przez fabrykę - nie są robione ręcznie w ilości kilkunastu sztuk, lecz serią kilkutysięczną. A w takim przypadku jest kilka miejsce do poprawienia ręcznie, z czym nie będzie się "bawił" producent w produkcji nawet tylko kilkutysięcznej.

Wracając do Twojej "bystrej" wypowiedzi, to czym się różni obserwowanie rozwarstwienia oleju w butelce plastikowej od oleju w kolbie?

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szramer wydaje mi się, że też po części lata wyczynowymi sprzętami (ATV yamahy). Jeśli silnik jest tak samo zrobiony jak w 426 czyli jeden obieg oleju to 1000km to i tak dużo. W mojej instrukcji jest napisane 500 km albo 5 mth. Zmieniam co 7 z filtrem i narazie jest okej, jak rozbieram silnik nie widzę żadnych syfów no i nie narzekam na nadmierne zużycie części.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że dużo zależy od stylu jakzdy kierowcy, taki motor jak dr jdnocylindrowy traktorek:)(bez obrazy) nie bierze praktycznie wcale oleju jak se jeździ do 3-4 tyś obrotów, a jak zaczniejsz jeźdizć w zakresie czerwonego pola to zużycie oleju wzrasta znacznie. Miłem dr po zmianie tłoka itd wiec nie ma możliwości,że coś było zużyte i mogło powodować znaczne zużycie oleju. ale jak sie wysoko ją kręcio to brała olej.Uważam że etykieta oleju bardzo dużo nam powie, jeśli ktoś wie czego szukać. Ja osobiście nigdy castrol.... Ja raz kupiłem taki specjalny olej do zuzytych skrzyń biegów który kosztował 50zł za litr Amerykański bardzo gęsty który wycisza skrzynie i jest bardzo lepki, i praca starej skrzyni bardzo się wyciszyła. z olejem jak z paliwem nicy kupujesz tu i tu bezołowiową tylko że na jdnej stacji chszczoną a na drugiej nie:) a miała być taka sama...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak styrane macie motocykle i po jakich przejściach bo do tej pory żaden z moich motocykli, które miałem nie brał mi w ogóle oleju.

Zawsze stosowałem olej "CASTROL R4 superbike" 10W-50 i uważam że jest to najlepszy olej do sportowych motocykli, które się wysoko kręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak styrane macie motocykle i po jakich przejściach bo do tej pory żaden z moich motocykli, które miałem nie brał mi w ogóle oleju.

Zawsze stosowałem olej "CASTROL R4 superbike" 10W-50 i uważam że jest to najlepszy olej do sportowych motocykli, które się wysoko kręci.

 

na forum nie rozpatrujemy przykladu Twoich motocykli, bo jak widac Ty dobrze sobie z nimi radzisz. Sa jednak modele, np seria 20zaworowek yamahy ktore lubia olej i biora go od zawsze i w tym przypadku ma znaczenie uzycie odpowiedniego oleju...

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytasz bez zrozumienia i równasz wszystkich swoją krótką miarą

Nie potrafisz czytać między wierszami, nie to "poeta miał na myśli :buttrock: "

Produkt finalny w sklepie nie zawsze jest zgodny z założeniami kwadratowych głów z laboratoriów - jeszcze księgowi mają dużo do powiedzenia przed wdrożeniem produktu i sprzedażą
... fiu, fiu, fiu. Zdaje się, że na ziemi księgowi bilnasują winien-ma, a jeszcze za produkt finalny odpowiadają tylko i wyłącznie inżynierowie, to mówiłem ja, inżynier-ekonomista przemysłu chemicznego. :buttrock: Edytowane przez M a D a F a K a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...