Skocz do zawartości

Wymiana oleju co roku...


Zbyszekm
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10W40 to nie jest olej wielosezonowy tylko raczej " letnio- wiosenno -jesienny" W samochodach osobowych stosuje sie oleje wielosezonowe natomist w motocyklach niebardzo. Nie moze pracowac on w silniku gdy temperatura powietrza spadnie ponizej -10stopni celsjusza gdyz staje sie on wtedy gesty jak smar, nie doplywado trudno dostepnych miejsc i dlatego tez traci wlasciwosci smarne.

Komar 2320 > WSK 125 > CBR 600F2 > CBR F4I SPORT > Kymco Active > YBR 125 > CBR 600RR PC 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10W40 to nie jest olej wielosezonowy tylko raczej " letnio- wiosenno -jesienny" W samochodach osobowych stosuje sie oleje wielosezonowe natomist w motocyklach niebardzo. Nie moze pracowac on w silniku gdy temperatura powietrza spadnie ponizej -10stopni celsjusza gdyz staje sie on wtedy gesty jak smar, nie doplywado trudno dostepnych miejsc i dlatego tez traci wlasciwosci smarne.

No patrz a tyle samochodów jeżdzi zimą na 10W40 a nawet 15W40.Te oleje też się nadają na zime(może nie jakąś bardzo mrożną)ale trzeba liczyć się z tym że dłużej docierają po rozruchu zimnego silnika do dalekich miejsc silnika jak wałki rozrządu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ło matko ! czytam i zastanawiam się czy to MOTOCYKL ma być dla NAS czy my dla NIEGO ?

Ja wychodze z tego 1 założenia. Wymiana oleju przed zimą ? Czy to aby nie przesada, rozumiem to jeśli motocykl ma stać więcej niż 4 miesiące.Ale zima trwa 4 , a w między czasie jest zawsze jakiś jeden dzień w miesiącu w którym można polatać.Przynajmniej ja tak robie...A te zalecenia w ksiązkach serwisowych (nie mówie że wszystkie) sa po to aby serwisy miały z czego życ :] Więc podchodźmy do pewnych rzeczy z dystansem a nie popadajmy w skrajności...

Edytowane przez motylek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10W40 to nie jest olej wielosezonowy tylko raczej " letnio- wiosenno -jesienny" W samochodach osobowych stosuje sie oleje wielosezonowe natomist w motocyklach niebardzo

 

Samolot, nie kompromituj się, bo już mi rece opadaja na Twoją tworczość. Żenada ! Tylko robisz mętlik w glowie ludziom wypisując takie farmazony. Takiego ignoranta dawno nie widziałem, zero wiedzy a gada jak spec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot, daj przyklad tych "nie wielosezonowych olei" ktore uzywa sie w motocyklach - chetnie naucze sie czegos nowego :bigrazz:

Pawel, czy to Liberator dal ci Buella do pojezdzenia ?

I jak wrazenia ? Ja zawsze jak na nim siadlem to mialem wrazenie ze mam za malo motocykla z przodu :crossy:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zawsze wymieniam olej pod koniec sezonu. Ile na nim jeszcze pojeżdżę - nie wiem ale staram się, żeby miał max. 1/2 przebiegu przed zimowaniem. Zimą jak są warunki, to latam. Używam zawsze syntetycznego 10W40 (zima - lato).

PS. Samolot, napisz wreszcie o czymś, co wiesz z WŁASNEGO doświadczenia.

PS2.

[...]Buell[...] Ja zawsze jak na nim siadlem to mialem wrazenie ze mam za malo motocykla z przodu

No popatrz, ja mam tak z B12 :bigrazz:

hikor

Edytowane przez hikor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze wasza sprawa zmieniajcie kiedy chcecie, ale olej to jedna z naj ważniejszych czynności serwisowych !!

 

wczoraj brat męczył żeby wyregulować zaworki w polonezie :bigrazz: , który nadymane ma 120tys olej brachol zmienia po przebiegu jaki jest zalecany (po 10 tys czyli często!) leje pół syntetyk texaco( dość dobry olej) ściągnąłem pokrywę ...takiego syfu w życiu nie widziałem normalnie po kłody smoły tak samo w moim fordzie którego zem sobie sprowadził natomiast w poczciwym c-360 (ursus) :( olej wymieniam co sezon zawsze przed zimom i jak ostatnio robiłem zaworki to błysk czysto jak nic ( a ciągniczek orze jak dziki hehehe :( ) a też mnie krytykują., że w ciągniku się nie zmienia hehehe

olej sie przepala z czasem ( przebiegiem ) to po co taki kisiel trzymacz na zimę w silniku który sobie gdzieś osiądzie ??

jak chcecie to nie zmieniajcie oleju i przez 2 lata ( na przykład czas kiedy danym modelem będziecie śmigać) i też będzie chodziło, a jak czy to ważne :( ....... nie macie takiego uczucia, że po zmianie oleju filtrów jak odpalicie moto i ruszycie, to że motorek tak jakoś lekko jedzie :( :crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyklad niezezonowych olei:

- o oznaczeniu 30 - zakres stosowaniav 10-30 stopni celsjusza

- 10W zakres stosowania od -10 do 0

- 20W zakres stosowania 0-10

No a niby wielosezonowy 20W40 nadaje sie do stosowania od 0 do 40 stopni

Ja w swojej CBR mam 10W40, ktory stosuje sie od -10 do 40

Z wlasych doswiadczen jednak widze ze w temperaturze oscylujacej wokol zera olej ten zauwazalnie gestnieje i przez kilka pierwszych kilometrow silnik jest jakis taki przytepialy.

Edytowane przez Pawel

Komar 2320 > WSK 125 > CBR 600F2 > CBR F4I SPORT > Kymco Active > YBR 125 > CBR 600RR PC 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy jeden olej znacznie gestnieje w tep ujemnych - to są prawa fizyki i tego sie nie przeskoczy... Tylko jeden bardziej a drugi mniej i dlatego należy używać dobrych i sprawdzonych olejków :crossy: (oczywiście każdy ma prawo wyboru - ale jest takie stare powiedzenie: "Jak nie posmarujesz to daleko nie zajedziesz...") POZDRAWIAM!!! :bigrazz:

 

Wszyscy tu prowadzą jakąś dyskusje - ale w sumie wałkowane jest ciągle to samo :( Trzeba smarować i tyle a jakim olejem? to już sprawa zasobności portwela i przestrzegania indywidualnej instrukcji eksploatacyjnej każdego z motocykli :( Jedno co jest pewne to to ,że SMAROWAĆ TRZEBA!!! :( POZDRAWIAM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje Samolot za przypomnienie instrukcji z oznaczeń olejów. Poza tym Twój post nic nie wnosi, poza tym że podałeś lekko mówiąc niewłasciwe wartości. Np. Olej 10W40 ma spokojnie zakres od -20 do + 35 stopni. Czyli co ?? Letnio wiosenny ? Kurcze, to gdzie Ty mieszkasz, na Irlandii ?

 

Inna sprawa - co to ma w temacie? Wszędzie gdzie sie pojawisz robisz zamieszanie? Albo się uspokoisz, albo za każdego bezsensowenego posta dostaniesz punkta.

 

Jak już poza tematem. Buell całkiem ciekawy jest, nie przeszkadza mi brak początku i końca motocykla, heheheh, jakoś się przyzwyczaiłem :-). Oglnie komfortowy motocykl na codzień. Muszę nim jeszcze pojeździc kilka dni na spokojnie, mam tylko nadzieję, że pogoda dopisze, brrrrrrr. Więcej na PW czy gg jak ktoś jest zainteresowany :-).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dane co do temperatury uzywalnosci olejów podalem z serwisowki.

A forum chyba po to jest aby rozwiac watpliwosci ( takze te najdziwniejsze i najbardziej upierdliwe)

Komar 2320 > WSK 125 > CBR 600F2 > CBR F4I SPORT > Kymco Active > YBR 125 > CBR 600RR PC 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...