Skocz do zawartości

Zapasowe żarówki


ozzy369
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżdże motocyklem już jakiś czas ale dopiero teraz takie pytanko mi się nasunęło. Wiadomo ze w samochodzie każdy kierowca powinien wozić zapasowe żarówki na wypadek przepalenia się którejś. Jeśli policja zobaczy że masz przepaloną zarówke i okaże się ze nie masz zapasu na wymianę to wlepią mandat. A jak to jest z motocyklami? Wiadomo ze motocykle z natury rzeczy dużo więcej korzystają ze świateł. Czy w świetle prawa jestem zobowiązany żeby wozić ze sobą żarówki na zapas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jeśli się nie mylę, to nie ma obowiązku wozić żarówki.... po prostu jeśli ci się przepali, a masz na wymianę, to masz bonusa od policji że możesz wymienić na miejscu. jeśli nie, to masz mandat, bo muszą puścić niesprawny pojazd...

nigdy w motocyklu nie woziłem żarówek. nigdy też żaden glina nie zapytał mnie czy je mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie, to masz mandat, bo muszą puścić niesprawny pojazd...

 

no własnie o to mi chodzi... Wiadomo że takie awarie lubią się wydarzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Więc zastanawiam się czy wystarczyłoby wytłumaczenie: "Zaraz podjadę na pierwszą stację i wymienię" - bo jeśli nie mam obowiązku wozić zapasowych żarówek to jakim prawem mogą mi mandat wlepić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dygałem półtora kilometra na stację benzynową po żarówkę reflektorową. Policjant który mnie zatrzymał powiedział że jeszcze tu postoją i zdążę obrócić z buta. Po wymianie żarówki zostałem pouczony że warto wozić zapasową, opie*dol**y za jazdę na pozycyjnych i oddano mi dokumenty bez żadnego mandatu. Byli to zwykli policjanci z drogówki w radiowozie.

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrzymał mnie kiedyś o zmierzchu pan policjant i po przepisowym przedstawieniu się poinformował o "niesprawnym oświetleniu lewej strony pojazdu" :notworthy: po czym zapytał, czy mogę tą usterkę usunąć od ręki. Potwierdziłem, a wtedy policjant zaoferował swoją bezinteresowną pomoc polegającą na poświeceniu przy tej czynności oryginalną policyjną latarką :mrgreen: No i bardzo sympatycznie było :buttrock:

To przy autku, zaś co do motocykla, to żarówkę też wożę i sądzę, że nawet w "nejku" znajdzie się zakamarek, w którym da się upchnąć taki drobiazg, a kłopot, jakby co, mniej. Fakt, że w niektórych sprzętach wymiana żarówki, to czynność serwisowa na roboczogodzinę :notworthy: , ale w większości da się to zrobić. Tym bardziej, że w większości przypadków trasy robi się za dnia, bo w nocy, to nawet przy swoim prostym moto nie chciałbym robić tego gdzieś w polu 8O :clap:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

To weź wymień teraz żarowkę w jakimś motocyklu bardziej nowoczesnym, co w niektorych przypadkach wymaga wręcz serwisu... I co wtedy? Mandat bez dwóch zdań czy wzywanie pomocy drogowej? :notworthy:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć w BMW F650 z pierwszych serii, wymiana żarówki reflektora zmusza do rozebrania owiewki i odkręcenia obudowy zegarów. Porażka...

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim, ze MASZ OBOWIAZEK miec sprawne oswietlenie.

 

No właśnie. I tutaj koło się zamyka. A co z motocyklami w których wymiana żarówki wymaga warónków conajmniej serwisowych? Będą musiały być odholowane? Czy dostaną mandat za to, że żarówka dokonała żywota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mandatu za przepaloną żarówkę chyba nie mogą wlepić. W końcu może się ona zepsuć, a my możemy o tym nie wiedzieć, więc za co karać :?: Kiedyś w aucie zatrzymał mnie Pan Policjant, kiedy wysiadałem z dokumentami wołał "spokojnie, spokojnie, ma pan tylko przepaloną żarówkę, proszę jechać na najbliższy 'CPN' i wymienić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czy znalazłby się jakiś p.policjant, który zatrzymałby np. TDMkę albo inne moto z dwoma reflektorami i próbował wlepić mandat za jazdę bez sprawnych obu świateł ;)

 

Sądzę że nie. I nawet na stacji diagnostycznej na przeglądzie by się nie czepili. A swoja drogą to psycholuz , jak ci padnie żarówka to masz drugą lampę i spokojnie podróżujesz dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...