Skocz do zawartości

Brak konieczności płacenia oc dla auta starszego niż 25lat ??


michoa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Panowie coś mi się dziś obiło o uszy w rozmowie z kumplem że podobno niektóre ubezpieczalnie mają taką możliwość że dla samochodu starszego niż 25 lat nie trzeba regularnie płacić OC i nie musi on być zarejestrowany jako zabytek i unikat , słyszał ktoś coś więcej i może nakreślić jak to działa ? Znaczy kupuje auto ubezpieczam w tej ubezpieczalni która takie coś proponuje , płacę oc np za 3 miesiące a potem nie płacę i nie ma z tego żadnych sankcji ?? Nie będzie problemów przy sprzedaży ? Wytłumaczy mi ktoś gdzie jest haczyk i czy to działa ??

 

Pytam z czystej ciekawości bo brakuje mi miejsca w garażu i kupiłbym jakiegoś trupa za grosze ( stary transit czy inny badziew ) i postawił pod blokiem na parkingu żeby robił mi za graciarnię :D Przeglądu nie musi mieć jak stoi , jakby oc nie było obowiązkowe to dodatkowe pomieszczenie totalnie darmowe w utrzymaniu :D Odholować mogą podobno tylko za brak tablic , wycieki ( to bym ogarnął ) ,,kiedy stan pojazdu wskazuje że nie jest używany'' ( też do ogarnięcia pilnować żeby nie stał na flakach w mchu , od czasu do czasu możnaby ,,nielegalnie'' go 2 miejsca parkingowe dalej przestawić , żeby nie było że ciągle w tym samym miejscu stoi ) w zasadzie to możnaby nawet kupić samą budę bez silnika i przywieźć na lawecie/nielegalnie przyholować , byle papiery miała( miałęm np okazje kupić libero zarejestrowane w PL z ważnymi opłatami i przeglądem ale zatartym silnikiem za 1700 zł ) :D I czemu może się nie udać :D ??

 

Narazie rozważam czysto teoretycznie , kumpel wie że dzwonią ale nie wie gdzie , do ubezpieczalni nie chce narazie dzwonić truć bo się boję że oni mnie w jakieś maliny wpakują i potem jak przyjdzie mi zapłacić OC z odsetkami za furgon 2.5 litra to palcem do 4 liter nie trafię a długi będą dzieci spłacać....

 

z góry dziękuje za pomoc

 

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Dz. U. nr 124, poz. 1152, ze. zm.) obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia w zakresie OC i zachowania ciągłości ochrony z tytułu tego ubezpieczenia, ciąży na każdym posiadaczu pojazdu zarejestrowanego w RP, niezależnie od stanu technicznego, w jakim znajduje się ten pojazd ani od tego, czy, jak i gdzie jest on użytkowany.
(Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.) posiadacz pojazdu historycznego (tj. starszego niż 40 lat) jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przed wprowadzeniem takiego pojazdu do ruchu.
Posiadacze pojazdów historycznych mogą również zawierać umowy ubezpieczenia OC na okres krótszy niż 12 miesięcy, ale nie krótszy niż 30 dni. Nie ma też w tym przypadku wymogu zachowania ciągłości ochrony z tytułu ubezpieczenia OC, pomiędzy umowami krótkookresowymi. Wg uznania mogą oni też zawierać umowy dwunastomiesięczne.
Pojazd historyczny to taki, który (wystarczy spełnić jeden warunek):
- pojazd, który został wpisany do rejestru zabytków lub który znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów (tzw. pojazd zabytkowy)
- lub pojazd mający co najmniej 40 lat
- pojazd mający co najmniej 25 lat pod warunkiem, że posiada większość oryginalnych części (minimum 75%, w tym główne podzespoły). Dodatkowo dany model samochodu musi być wycofany z produkcji od przynajmniej 15 lat.
- pojazd uznany przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji (też skończone 25 lat)
Dodam jeszcze, że z trupem nie skorzystasz na żadnej z tych opcji. Dla każdego warunku musi być stan prawie że idealny. Inaczej standardowe procedury dla OC.

Podsumowując: coś dzwoni, ale nie w Twoim kościele :>



PS: rejestracja na zabytek to podobna, ale inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Kilka lat temu zarejestrowałem swoje BMW na zabytek. Co prawda jakoś nie mogę znaleźć czasowych OC, ale mój agent z PZU np. znalazł jakiś przepis i mi ubezpieczył za 200 zł na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu zarejestrowałem swoje BMW na zabytek. Co prawda jakoś nie mogę znaleźć czasowych OC, ale mój agent z PZU np. znalazł jakiś przepis i mi ubezpieczył za 200 zł na rok.

Dominik , bez kombinacji mam w warcie 3 stówki z groszami za P308 .

 

Pamiętam jak swojego pierwszego chrupka ubezpieczałem - M72 1949 :D . Babka w PZU (2003 r) wyliczyła 24zł / rok (dwadzieścia cztery złote ) i zapytała się czy na raty :laugh:

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a przyczepka kamp? ... U B ezpieczenie to w mym rejonie 50 zet

 

to jest jakiś pomysł , nawet nie tyle kempingowa co kupić zwykła przyczepkę i zrobić z niej blaszak z drzwiami nie wiem w stylu

http://olx.pl/oferta/przyczepka-CID5-ID7F0Dx.html#668cd240ad;promoted

czy

http://olx.pl/oferta/przyczepka-CID5-ID7NEDx.html#668cd240ad

 

tylko że

-nie wiem czy przyczepa może stać na miejscu parkingowym na parkingu osiedlowym czy nie ma jakiegoś durnego przepisu zakazującego trzymania jej na miejscu parkingowym, bo szczerze nigdy nie widziałem żeby ktoś trzymał przyczepę pod blokiem....

-byłby masakryczny problem ją zabezpieczyć przed kradzieżą , trzebaby chyba ryć młotem dziury w płytach betonowych i jakiś słup wstawić do którego ją przykotwię , innaczej przy tym poziomie bandytyzmu co u nas jest po pierwszej nocy ktoś by ją zabrał z zawartością :D a znowusz rycie dziur i budowanie słupów w parkingu który jest własnością spółdzielni mieszkaniowej nie jest legalne i dozwolone i znowusz kłaniają się życzliwi sąsiedzi czy dozorca....

 

takto pomysł byłby niezły , nawet 100 zł rocznie to bym przebolał za możliwość garażowania pod dachem motórów , trajki i innych bzdet pod samym domem.....

 

no a z autem już częściowo skreślone po tym co napisaliście , bez Oc się nie obejdzie , nie kupię wielkiego auta z OC 100 zł.......

 

chyba że niesprawne APE z blaszakiem

http://olx.pl/oferta/piaggio-ape-50-pickup-piaggio-ape-50-reklama-CID5-ID7Z2pH.html#a55604504d

OC jak za motorower , ja płacę 65 zł chyba teraz za skuter , ale drogie w zakupie bardzo , miejsca mniej niż w przyczepie czy busie i też bardzo łatwo ukraść.......

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca trybię-jak kupujesz auto z gebbelsowni które było tam wyrejestrowane to ono nie ma tablic rejestracyjnych i na publicznym parkingu odrazu kwalifikuje się do odholowania ( pojazd pozbawiony tablic ) jak kupujesz samochód co na kołach przyjechał to chyba ma już Polskie oc i musisz je przedłużać ??

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dominik , bez kombinacji mam w warcie 3 stówki z groszami za P308 .

 

Pamiętam jak swojego pierwszego chrupka ubezpieczałem - M72 1949 :D . Babka w PZU (2003 r) wyliczyła 24zł / rok (dwadzieścia cztery złote ) i zapytała się czy na raty :laugh:

Bardzo dziękuję, dobrze wiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie. Sprowadzasz auto do kraju i nie zgłaszasz tego w żadnym urzędzie, to skąd ma się ktokolwiek zgłosić po jakiekolwiek opłaty? Tyle że jakiś życzliwy sąsiad może donieść.

 

Michoa, jak wyrejestrowujesz samochód to nie zabierają tablic, przynajmniej nie w UK bo tam się to robi listownie.

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

hehee - okazało się, że się odrobinkę sfrajerowałem

 

stałem się posiadaczem Junaka M10 (w worku) i zupełnie niepotrzebnie opłaciłem ubezpieczenie OC w kwocie całe 28zł/rok.

Wg ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych rzeczony motocykl jest pojazdem historycznym i nie ma obowiązku ubezpieczenia OC w tym przypadku (jeśli pojazdu nie wprowadzam do ruchu)

 

Brzoz3k - tutaj należało by sprostować Twoje twierdzenie - w w/w ustawie nie ma słowa o stanie pojazdu ani o stopniu oryginalności - tych rzeczy może się czepiać rzeczoznawca czy konserwator jeśli chciałbyś rejestrować pojazd na żółte blachy ale nie zmienia to faktu, że pojazd mający powyżej 40lat jest pojazdem historycznym w myśl ustawy o ubezpieczeniach...

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...