Skocz do zawartości

wymiana oleju co 6000 km lub cp 6 miesięcy


Pawet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Latam XJ 600 z 2000 roku i tam w serwisówce napisali że zmiana oleju co 6000 km lub co 6 miesięcy.

 

 

Mam klika pytań

 

1)

Czy to czasem nie jest tak że wtedy kiedy pisali serwisów-kę dla XJ oleje były gorszej klasy dla tego takie wymagania odnośnie częstej wymiany. Może współczesne olej nie potrzebowały by zmiany tak często ?

 

2)

Jak jest w innych motocyklach jak często musicie wymieniać oleje zgodnie z serwisówką. Podajcie czas lub przebiegi.

 

3) To mój pierwszy sezon w którym nakręciłem 6000 i mam zamiar nakręcić jeszcze drugie tyle. Ale wkurza mnie tak częsta wymiana. Pytanie co z motocyklami takimi jak BMW GS 1200 ADV

których nie rzadko właściciele latają w trasy po 18000 km w jednym sezonie. Czy oni zabierają ze sobą zestawy do wymiany olejów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1

Czy to czasem nie jest tak że wtedy kiedy pisali serwisów-kę dla XJ oleje były gorszej klasy dla tego takie wymagania odnośnie częstej wymiany. Może współczesne olej nie potrzebowały by zmiany tak często ?

 

2)

Jak jest w innych motocyklach jak często musicie wymieniać oleje zgodnie z serwisówką. Podajcie czas lub przebiegi.

 

3) To mój pierwszy sezon w którym nakręciłem 6000 i mam zamiar nakręcić jeszcze drugie tyle. Ale wkurza mnie tak częsta wymiana. Pytanie co z motocyklami takimi jak BMW GS 1200 ADV

których nie rzadko właściciele latają w trasy po 18000 km w jednym sezonie. Czy oni zabierają ze sobą zestawy do wymiany olejów ?

 

1. Oleje byly gorszej klasy ( no moze nieco gorsze, ale silniki i materialy z ktorych byly zrobione raczej przez te lata nie ulegly poprawie.

 

Mozesz wiec sprobowac zalac full syntetykiem , sprobowac nakrecic ( np ) 40 000 km, nie zapomnij nas tylko poinformowac, kiedy sie rozkraczysz :icon_mrgreen:

 

3. Osobiscie nie znam nikogo kto podczas jednej trasy nakrecil 18 000 km :icon_mrgreen:

 

Pewnie, ze mozna zabrac ze soba filtry, olej, klucze, itd, itp, nie zapominajac o przyczepie na ktora trzeby ten bajzel zaladowac, pytanie tylko w jakim celu jezeli mozna wymienic w service ( wiem, wiem, tam drogo :icon_mrgreen: ).

 

Producent podal co ile km wymieniasz olej, wiec sie tego trzymaj. Co Ci po tym, ze np. ja zmieniam po 10 000 km ?

 

Zmiana co 6 miesiecy to bzdura, czyba, ze w ciagu tego czasu te 6000 km nakreciles.

 

Co ma do rzeczy nakrecony przebieg 18 000 km w sezonie do czestosci wymiany oleju ? Wymieniasz jak w Twoim przypadku po 6000 km i smigasz dalej.

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość silników chłodzonych powietrzem, ma okres wymiany oleju co 6000km. Więc tak wymieniaj. Silniki chłodzone cieczą, mają te okresy wydłużone. Stąd, nie ma potrzeby zabierania w trasę zestawu do wymiany oleju. Jeżeli by się tak jednak zdarzyło, to robi się to po prostu w serwisie.

Jeżeli chodzi o wymianę co 6 m-cy, to tutaj znaczenie ma starzenie się oleju. Olej wchodzi w reakcję z pozostałościami po starym oleju, zwłaszcza ze związkami siarki i traci swoje właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

2)

Jak jest w innych motocyklach jak często musicie wymieniać oleje zgodnie z serwisówką. Podajcie czas lub przebiegi.

 

...

 

yz250f wymiana oleju co 8 mth, w praktyce wychodzi ze co ok 4 wypady na trening, mniej wiecej raz w miesiącu. Co prawda inna klasa moto ale pytanie bylo o wszystkie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2)

Jak jest w innych motocyklach jak często musicie wymieniać oleje zgodnie z serwisówką. Podajcie czas lub przebiegi.

 

Triumph Sprint ST1050: wymiana oleju co 12000km, ale nie rzadziej niż raz w roku.

 

 

Producent podal co ile km wymieniasz olej, wiec sie tego trzymaj. Co Ci po tym, ze np. ja zmieniam po 10 000 km ?

 

Zmiana co 6 miesiecy to bzdura, czyba, ze w ciagu tego czasu te 6000 km nakreciles.

 

Czyli rozumiem że ty wybierasz sobie zalecenia producenta, których przestrzegasz. Wymiana co 6000km - tak, ale już wymiana co pół roku - nie. :icon_mrgreen:

Edytowane przez soulreaver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile zaoszczędzisz "przeciągając" okres wymiany oleju?150 złotych na sezon?Sam sobie odpowiedz na pytanie czy warto :icon_rolleyes:

Pytanie co z motocyklami takimi jak BMW GS 1200 ADV

których nie rzadko właściciele latają w trasy po 18000 km w jednym sezonie. Czy oni zabierają ze sobą zestawy do wymiany olejów ?

Tak,zabierają ze sobą olej-ale po to żeby dolewki robić :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GPZ mialem wymiane oleju co 5kkm.

 

Czemu Cie wkurza "czesta" wymiana oleju? 6tys to akurat standardowy przebieg do wymiany oleju.

 

Wkurza mnie to bo w porównaniu do auta to dosyć często. I to są dodatkowe koszta:/

 

No i jeszcze zadaje se pytanie co wtedy jak od wymiany zrobię zaledwie 3000 km i wypadnie mi wyprawa o łącznej trasie 4000 km gdzie nie będę miał możliwości wymiany ani warunków do tego ?

 

Czyli rozumiem że ty wybierasz sobie zalecenia producenta, których przestrzegasz. Wymiana co 6000km - tak, ale już wymiana co pół roku - nie. :icon_mrgreen:

Nie nie wybieram sobie i wymieniam dokładnie tak jak stoi w serwisówce co 6 miesięcy lub 6 tys km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurza mnie to bo w porównaniu do auta to dosyć często. I to są dodatkowe koszta

 

no, opony też się częściej zmienia - czy to znaczy, że zaraz będziesz zakładał następny temat, bo też "Cię to wkurzy"? takie są warunki użytkowania tych pojazdów określone przez producenta, możesz ich nie przestrzegać - na własne ryzyko. albo wrócić do jazdy czterołapcem

 

BTW jakiś czas temu był omawiany artykuł, w którym jakiś były szef koncernu olejowego przekonywał iż wymiana oleju jest tylko naciąganiem kierowców przez jego byłą branżę. polecam, może znajdziesz antidotum na swoją frustrację

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurza mnie to bo w porównaniu do auta to dosyć często. I to są dodatkowe koszta:/

 

No i jeszcze zadaje se pytanie co wtedy jak od wymiany zrobię zaledwie 3000 km i wypadnie mi wyprawa o łącznej trasie 4000 km gdzie nie będę miał możliwości wymiany ani warunków do tego ?

 

 

Nie nie wybieram sobie i wymieniam dokładnie tak jak stoi w serwisówce co 6 miesięcy lub 6 tys km.

 

W silnikach okrętowych wymienia się olej podczas remontu silnika czyli NIGDY.

Mnie nie wkurza jak w swojej CB250G wymieniam co 1600 km :icon_biggrin:

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurza mnie to bo w porównaniu do auta to dosyć często. I to są dodatkowe koszta:/

...

 

Złe porównanie wybrałeś. Silnik samochodowy a silnik motocyklowy to dwie różne rzeczy. Np. motocykl ma mokre sprzęgło które pracuje i zostawia po sobie resztki w oleju.

 

Jakościowo owszem oleje są lepsze i teoretycznie dłużej zachowują swoje właściwości ale szkoda pieniędzy na eksperymenty. Ja w kawie raz jeden się machnąłem o 2000KM bo tak wyszło. Silnik przeżył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak ktoś przekrczy trochę te 6 k to motor odrazu nie eksploduje. Zdrowo jednak trzymać się tych granic gdyż oleju jest mniej niż w samochodzię więc szybciej się zużywa. Sprzęgło też troszkę brudzi więc dobrze zmienić olej i ulżyć motocyklowi. Szczególnie jeszcze gdy chłodzony powietrzem.

PONY 50 -> WSK 125 -> MZ ETZ 250 -> AWO Sport -> LS 650 ... cdn

 

www.elektrotec.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurza mnie to bo w porównaniu do auta to dosyć często. I to są dodatkowe koszta:/

A widziałeś samochodowy silnik kręcacy się do 10000 rpm? :icon_mrgreen:

Porównaj sobie może interwały wymian w podobnie wysilonym silniku samochodowym.Takie Subaru Impreza 2,5 STI ma też wymianę oleju co 6 tys km, a właściciele często jeszcze skracają ten przebieg nawet o połowę!

Ale odnoszę wrażenie że pisanie nasze jest jałowe.Rób co chcesz,zalej ten silnik nawet Kujawskim.W sumie lata mi to :flesje:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że ty wybierasz sobie zalecenia producenta, których przestrzegasz. Wymiana co 6000km - tak, ale już wymiana co pół roku - nie. :icon_mrgreen:

 

Rozum co chcesz, to, ze np. BMW wprowadzilo od zeszlego roku ( czy od dwoch lat ) wlasnie ta forme wymiany

 

1. co 10 000 km

 

2. raz na rok

 

1. ktory producent zaleca / nakazuje wymiane oleju co 6 miesiecy ?

 

2. Tylko dlatego, ze jakis mundry wpadl na pomysl jak zwiekszyc dochody service'u - hmmmm, nie mam nic przeciwko temu, napewno znajda sie tacy ktorzy beda sie do tego stosowali :icon_mrgreen:

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...