Skocz do zawartości

Komputer pokładowy - domowa produkcja


aftys6
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Automatyczne parkowanie tyłem w mieście, track control i Pacman, coby można było pograć stojąc w korku lub na czerwonym świetle. Przydałoby się również automatyczne stawianie motocykla do pionu w razie poślizgu i odrzutowe siodełko ze spadochronem w razie dzwona. Nie zapomnij także o schładzaniu wodą motocykla w razie ewentualnego szlifa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wartość prądu ładowania

2. Stan naładowania akumulatora

 

3. A jak masz na kolankach rur wydechowych gniazda na serwisową sondę lambda (chyba nic nie pokręciłem) to przydałaby się możliwość badania składu spalin. W końcu to gaźnikowiec.

h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad czytelnością wyświetlacza. Taki z komórki może być mało czytelny z pewnej odległości przez szybkę od kasku. Z przydatnych funkcji to może temperatura oleju i płynu chłodzącego z możliwością ustawiania alarmów. Temperatura zewnętrzna z ostrzeżeniem o możliwości zamarzania nawierzchni jak w samochodzie to też może być pomysł.

...temperatura będzie mocno przekłamana ...

Co do dokładności pomiaru temperatury, to na DS 18B20 wynosi ona 0,5 stopnia. Jedynym ograniczeniem jest górna granica chyba 125 stopni co może być za mało do oleju.

Poza tym to tak jak pisali wcześniej wskaźnik biegów i napięcie ładowania.

W czym programujesz i jakiego konkretnie wyświetlacza chcesz użyć?

Pozdrawiam.

Edytowane przez sebazaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też pod to podpiąć GPS, aby wskazywało prawdziwą prędkość oraz trasę ;)

Naciskam starter... Jeszcze kominiarka, rękawice, kask. Ruszam, opada zmęczenie i złość.

Zostawiam za sobą świat pełen zawiści, krzywd, raniących niedomówień...

Bo Moja ulubiona pozycja? To pozycja za kierownicą motocykla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej idzie mi programowanie w BASCOMie - ew jak będzie trzeba to inne języki podszkole.

Co do wyświetlacza to posiadam 2 nóweczki PCD8544 i PCF8814, oryginalne Noki jeszcze produkcji węgierskiej.

Z tego co pamiętam to siedziały one chyba w 3510i. Zaletą jest to że cały spód jest pokryty czymś w stylu silikonu i konstrukcja jest oparta na aluminiowej ramce a nie jak teraz na kawałku cienkiego plastiku.

co do samego wyświetlacza to myślę czy by nie zastosować samej atmegi8 tylko i wyłącznie do obslugi komnd i wyświetlanych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej idzie mi programowanie w BASCOMie - ew jak będzie trzeba to inne języki podszkole.

Co do wyświetlacza to posiadam 2 nóweczki PCD8544 i PCF8814, oryginalne Noki jeszcze produkcji węgierskiej.

Z tego co pamiętam to siedziały one chyba w 3510i. Zaletą jest to że cały spód jest pokryty czymś w stylu silikonu i konstrukcja jest oparta na aluminiowej ramce a nie jak teraz na kawałku cienkiego plastiku.

co do samego wyświetlacza to myślę czy by nie zastosować samej atmegi8 tylko i wyłącznie do obslugi komnd i wyświetlanych informacji.

 

 

Hej.

 

Ciekawy temat, od dawna chodzi za mną podobny projekt ale nie ma czasu.

 

Jeśli Cie to zainteresuje, to skoro montujesz już kompa, to mocniejszego procka możesz zaprząc do roli alarmu.

Dodaj moduł GSM i masz komunikację zdalną ze szprzętem informację na temat uruchomienia alarmu..

Dodaj moduł GPS i dodatkowo możesz zlokalizować sprzęta.

 

Oba moduły to nie duży koszt jeśli robisz coś dla siebie.

 

pozro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj wersja do kilofazera.

 

http://cvieth.bplaced.net/ganganzeige.html

 

mają ludzie łeb.... :)

Dezinformacja i fake newsy opierają się na tendencyjności w naszym myśleniu. Nie lubimy otrzymywać informacji, które są sprzeczne z tym, jak postrzegamy świat. Wolimy wiadomości, które potwierdzają nasze przekonania. Problem w tym, że wobec takich przekazów jesteśmy mniej krytyczni, więc jeśli dezinformacja będzie zgodna z tym, w co i tak już wierzymy, łatwiej będzie się nam na nią nabrać. Pamiętajmy, dezinformacja ma na celu radykalizację naszego światopoglądu, a nie jego zmianę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jak narazie pracuję nad funkcjami:

-termometr otoczeni i płynu chłodniczego

-zegarek

-kalendarz

-przypomnienie o wymianie oleju, regulacji zaworów itd

-info o rozłożonej podstawce bocznej

-przebiegi

-info o braku świateł itd.

 

Jakie funkcję mogę tam jeszcze upchnąć??

Jak macie ciekawe pomysły to piszcie.

 

Przede wszystkim nie dublowałbym funkcji, które już są w motocyklu. Kalendarz mi tu jakoś nie pasuje - kwestia potrzeb osobistych. Na pewno warte uwagi są funkcje diagnostyki lamp. Tylko jak je zrealizować - siermiężnymi kontaktronami, czy bawić się w nowoczesne półprzewodnikowe przekaźniki? Co do przebiegów serwisowych, to warto tam jeszcze dopisać datę przeglądu i ubezpieczenia. Dobra i łatwa do realizacji jest temperatura oleju - sygnalizowanie zimnego zwłaszcza. W zasadzie ilość bajerów zależy od możliwości uzbrojenia w czujniki. Trudno wymyślić ciekawsze bez rewolucji w okablowaniu...

 

wg mnie obowiazkowy powinien być voltomierz

wyswietlacz biegów

reszta wg uznania :)

 

Jeszcze słownik ortograficzny koniecznie musi być.

 

Hej.

 

Ciekawy temat, od dawna chodzi za mną podobny projekt ale nie ma czasu.

 

Jeśli Cie to zainteresuje, to skoro montujesz już kompa, to mocniejszego procka możesz zaprząc do roli alarmu.

Dodaj moduł GSM i masz komunikację zdalną ze szprzętem informację na temat uruchomienia alarmu..

Dodaj moduł GPS i dodatkowo możesz zlokalizować sprzęta.

 

Oba moduły to nie duży koszt jeśli robisz coś dla siebie.

 

pozro.

 

Myślałem swego czasu o zabawie z takimi modułami, ale odbiłem się od obsługi tego. Możesz polecić jakiś GPS o dużej czułości, zintegrowany hermetycznej obudowie (lub z wejściem standardowej anteny zewnętrznej na gniazdko), ale nie płytkę którą trzeba dodatkowo montować na PCB z projektowaniem linii mikropaskowych włącznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Powiedz kolego, czy rzuciłeś już projekt, a jeśli nie to a jakim etapie budowy jesteś?

Naciskam starter... Jeszcze kominiarka, rękawice, kask. Ruszam, opada zmęczenie i złość.

Zostawiam za sobą świat pełen zawiści, krzywd, raniących niedomówień...

Bo Moja ulubiona pozycja? To pozycja za kierownicą motocykla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł z tym komputerem, szkoda że producenci motocykli nie montują ich seryjnie w większości moto. Ja najczęściej korzystam z następujących funkcji w moim Sprincie:

 

- spalanie chwilowe

- spalanie średnie

- zegar

- średnia prędkość

- liczniki przebiegów dziennych

 

Myślę jednak że ciężko było by zaimplementować je w motocyklu bez magistrali CAN (za wyjątkiem zegara i licznika przebiegów).

Edytowane przez soulreaver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...