Skocz do zawartości

wymiana plynu hamulcowego


zbyhu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chcialbym wymienic w swoim rupieciu plyn hamulcowy, bo w koncu od fabryki nie bylo z tym nic robione, wiec juz przeszlo 3 lata...

Problem w tym, ze mam ten porypany uklad ABS + CBS.

Juz wiem, ze jesli odpuszcze plyn i zapowietrze uklad, to moge sobie darowac bez specjalnego sprzetu (pompka?).

Ale...

Dosyc czesto w roznych programach motoryzacyjnych przewija sie sposob wymiany plynu bez zapowietrzania ukladu - poprzez przetoczenie starego plynu nowym - odkrecic odpowietrznik i klamka przepompowywaac plyn, ciagle dolewajac nowy do zbiorniczka.

No i wlasnie.

Czy jest to wykonalne i czy ma to sens w moim sprzecie?

Pytam, bo w serwisie chca za usluge wymiane plynu cos w okolicach 150zl. A to w koncu ze 33l paliwka, czyli z pol klocka kilometrow ;).

Of korz, jak bedzie trzeba, to dam te 150zl za wymiane - zeby mi ktos nie medzil, ze stac na moto, a nie stac na serwis. Ale jak moge zrobic cos sam za friko - to czemu nie?

 

Z gory thnx za pomoc!

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Chcialbym wymienic w swoim rupieciu plyn hamulcowy, bo w koncu od fabryki nie bylo z tym nic robione, wiec juz przeszlo 3 lata...

Problem w tym, ze mam ten porypany uklad ABS + CBS.

Juz wiem, ze jesli odpuszcze plyn i zapowietrze uklad, to moge sobie darowac bez specjalnego sprzetu (pompka?).

Ale...

Dosyc czesto w roznych programach motoryzacyjnych przewija sie sposob wymiany plynu bez zapowietrzania ukladu - poprzez przetoczenie starego plynu nowym - odkrecic odpowietrznik i klamka przepompowywaac plyn, ciagle dolewajac nowy do zbiorniczka.

No i wlasnie.

Czy jest to wykonalne i czy ma to sens w moim sprzecie?

Pytam, bo w serwisie chca za usluge wymiane plynu cos w okolicach 150zl. A to w koncu ze 33l paliwka, czyli z pol klocka kilometrow ;).

Of korz, jak bedzie trzeba, to dam te 150zl za wymiane - zeby mi ktos nie medzil, ze stac na moto, a nie stac na serwis. Ale jak moge zrobic cos sam za friko - to czemu nie?

 

Z gory thnx za pomoc!

 

Pzdr

Da się bez zapowietrzania przepompować płyn (nie wiem jak to jest z ABS+CBS). Najszybciej się to robi w 2 osoby. Ja zawsze robiłem tak: popuszczamy odpowietrznik, naciskamy klamkę, zakręcamy odpowietrznik, puszczamy klamkę... i tak do zaj.bania :banghead: Należy pilnować, żeby nie zabrakło płynu w zbiorniczku, bo wtedy zapowietrzymy układ i odpowietrzanie czeka nas od nowa. Jak wszystko pójdzie sprawnie, to w 20min płyn wymieniony. (przednie 2 zaciski).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się bez zapowietrzania przepompować płyn (nie wiem jak to jest z ABS+CBS). Najszybciej się to robi w 2 osoby. Ja zawsze robiłem tak: popuszczamy odpowietrznik, naciskamy klamkę, zakręcamy odpowietrznik, puszczamy klamkę... i tak do zaj.bania :banghead: Należy pilnować, żeby nie zabrakło płynu w zbiorniczku, bo wtedy zapowietrzymy układ i odpowietrzanie czeka nas od nowa. Jak wszystko pójdzie sprawnie, to w 20min płyn wymieniony. (przednie 2 zaciski).

 

No, ostatnio tak wymieniałem z kumplem w jego VFR z 2004 roku. Trochę czasu i da radę - ciśniesz aż z odpowietrznika płynie czysty nowy płyn. Ale u Ciebie zdaje się, trzeba od razu we wszystkich wymienić - przód i tył (bo są chyba jakoś tam połączone). W swoich motocyklach, zawsze tak wymieniam raz na sezon - przy pomocy żony, która nota bene nienawidzi tego naciskania i deptania (przód lub tył) :)

Edytowane przez maniek_7

Mózg elektroniczny będzie za nas tak myślał, jak krzesło elektryczne za nas umiera... (S.J. Lec)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym próbował każdy zacisk po kolei, najpierw przednie później tylny. Nie ma opcji, kiedyś nowy płyn musi dolecieć do zacisku.

 

aaa i wynajmij sobie jakiegoś Pudziana, bo w klasycznym układzie taka wymiana + odpowietrzanie ewentualne jest męczące, a co dopiero w cbs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie można to zrobić w warunkach domowych. W CBF bez większego problemu, układ jest mniej skomplikowany niż np. w CBR 1100XX. Przód masz oddzielnie, z tyłu masz tylko jeden dodatkowy odpowietrznik, który zasilany jest z tylnej pompy. Tylko go nie zapowietrz, a nie będzie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak do cbf, ale do mojej starczyło jedno opakowanie na przód i tył i nawet jeszcze zostało trochę (opakowanie 500 ml). Polecam zaopatrzyć się w jakiś wężyk przeźroczysty dobrze wchodzący na odpowietrznik, długość z pół metra powinno być ok.

 

Polecam również zabezpieczyć moto szmatami/gazetami czymkolwiek, bo płyn hamulcowy + lakier to nie jest idealne połączenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko go nie zapowietrz, a nie będzie problemu.

 

A w czym jest problem, jak się już zapowietrzy? Kumpel ma nieco zapowietrzonego w swojej CBF i wspominał, że chcialby coś z tym zrobić, a piszecie o tym zapowietrzeniu jakby to był koniec świata:) Nie robiłem jeszcze takiego układu, więc wolę zapytać. Jak odpowietrzyć, w razie czego?

 

dzięki z góry

 

pzdr

y.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym jest problem, jak się już zapowietrzy? Kumpel ma nieco zapowietrzonego w swojej CBF i wspominał, że chcialby coś z tym zrobić, a piszecie o tym zapowietrzeniu jakby to był koniec świata:) Nie robiłem jeszcze takiego układu, więc wolę zapytać. Jak odpowietrzyć, w razie czego?

 

dzięki z góry

 

pzdr

y.

 

Bo sprawa jest taka w CBS - jest tam plątanina przewodów, trójników i wiele innych dziwactw w których to elementach mogą sie potem drobinki powietrza zatrzymywać. Druga sprawa to taka że do odpowietrzenia trzeba (np w VFR) odkrecic przedni zacisk i tylni i je przekrecic :) aby powietrze miało jak uciekać :).

 

 

Dlatego najlepiej nie zapowietrzać takiego układu bo potem całkowite odpowietrzenie jest czasochłonne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...