Skocz do zawartości

Odroczenie prawa jazdy... można wtedy skuterem.... ??


Rostek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat zastanawia mnie taka rzecz.. Za "gnoja: bo inaczej tego nazwac nie moge wypilem troche piwka na wsi za Giżyckiem wsiadlem na motocykl, zeby tylko dojechac do wczesniej wynajetego domku... Lecz los chcial ze panowie z policji... zatrzymali mnie do rutynowej kontroli... dmuchanie i bach wyszlo 0,8 spadające... dostalem kare i odroczke na kilka lat.. (zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych) w ostatnim miesiacu jechalem po ulicy rowerem i zostalem zatrzymany do rutynowej kontroli ... sprawadzili mnie przez szczekaczke i puscili wolno ... czyli na dowod rowerem jechac moge.. i zastanawia mnie fakt jak to by było ze skuterem. Czy mogę jezdzic skuterem na dowód ?? Prosze o Pomoc.. teraz mam juz Żonę i małego dzidziusia.. zawsze taki skuter ułatwiłby mi dojazd gdziekoliek... jak ktos jest w stanie mi pomóc prosze o kontakt... (może ktoś sie spotkał z podobnym przypadkiem).

 

Pozdrawiam wszystkich !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rostek widzę ,ze lubisz ten sport .Myślałeś kiedyś co może być jak sie napierdolisz i zabijesz "niechcący" kogoś ???? Dla mnie powinni Ci zabrać na całe życie.Mogę wybaczyć/zrozumieć jeden raz ,ale ..........

 

Co do Twojego pytania to pewnie dostałes zakaz prowadzenia pojazdów silnikowych ,rower nim nie jest,skuter wrecz odwrotnie. Zostaje ci tylko rower i hulajnoga .

 

Powodzenia

 

p.s.

Mam nadzieję ,że choć troszkę zmądrzałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat zastanawia mnie taka rzecz.. Za "gnoja: bo inaczej tego nazwac nie moge wypilem troche piwka na wsi za Giżyckiem wsiadlem na motocykl, zeby tylko dojechac do wczesniej wynajetego domku...

 

na 3 latka

 

tzn 3 latka mi jeszcze zosatly... bo wczesniej mialem podobna sytuacje w warszawie ...

 

 

Najpierw piszesz: "za gnoja", potem okazuje się, że i za Giżyckiem i w Warszawie... brak słów.

Jak pojeździsz na rowerze, to następnym razem pomyślisz zanim usiądziesz za kierownica "po kielichu"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się raz zdarzyło i więcej tego nie powtórze... teraz sobie to uświadamiam jaki ja byłem głupi. Na szczeście nie było żadnych przykrych konsekwencji. Od tego czasu powiedziałem sobie, że nigdy więcej i jestem prawie pewny, ze takie coś się nie stanie ... Teraz jak jadę na imprezkę jako kierowca wypijam sobie jedno piwko na poczatku imprezki tak do smaku i później juz tylko soczki, czasem trzeba się poświęcić ;)

 

A ja zapytam inaczej, czy przy rutynowej konktroli jezeli policjanci go nie znają mogą jakoś to sprawdzić, ze kolega ma odroczone prawo jazdy? Bo może być taka sytuacja, ze go zatrzymają, pokaże dowód osobisty, dowód rejestracyjny, OC i to wszystko. Panowie podziękują i pozwolą jechać dalej. Teoretycznie chyba może się zdarzyć takie cos ? W świetle prawa oczywiscie nie moze się poruszać pojazdami silnikowymi ...

Edytowane przez andrzejtomecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodeks wykroczeń w par. 87 mówi o zakazie prowadzenia pojazdów.

a pojazd to:

pojazd - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane; (wg prawa o ruchu drogowym)

 

Sąd często wydaje zakaz prowadzenia pojazdu mechanicznego, niestety w Kd nie ma takiej definicji. Jako ciekawostka interpretacja ze strony policyjnej:

"Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie definiuje pojęcia „pojazd mechaniczny”, a jedynie posługuje się pojęciem pojazdu w szerokim znaczeniu. Pojazdem mechanicznym będzie więc: pojazd silnikowy, pojazd używany do celów specjalnych, ciągnik rolniczy, autobus, statek, łódź motorowa, samolot, samochód, motocykl, motorower itp. Pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym jest każdy pojazd drogowy lub szynowy napędzany umieszczonym na nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower. Nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności nie przekraczającej 50 cm³, pod warunkiem, że zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów. Stosując terminologię ustawy Prawo o ruchu drogowym, można powiedzieć, że pojazdem mechanicznym jest każdy pojazd silnikowy tj. pojazd wyposażony w silnik, łącznie z motorowerem i pojazdem szynowym. Dyspozycja art. 178a § 2 przewiduje typ uprzywilejowany przestępstwa. Czyn ten może być popełniony na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzącą inny pojazd niż określony w § 1. "

Edytowane przez pepe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam inaczej, czy przy rutynowej konktroli jezeli policjanci go nie znają mogą jakoś to sprawdzić, ze kolega ma odroczone prawo jazdy? Bo może być taka sytuacja, ze go zatrzymają, pokaże dowód osobisty, dowód rejestracyjny, OC i to wszystko. Panowie podziękują i pozwolą jechać dalej. Teoretycznie chyba może się zdarzyć takie cos ? W świetle prawa oczywiscie nie moze się poruszać pojazdami silnikowymi ...

 

 

Zawsze jak Cie zatrzymują do rutynowej kontroli powinni sprawdzac przez radio czy nie jestes np. poszukiwany i wtedy wyjdzie ze masz zakaz prowadzenia pojazdów, bo to wszystko mają w swojej bazie. Przy takiej kontroli sprawdzają tez czy pojazd nie jest kradziony.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka !

 

Musze stwierdzic, ze niestety PL prawo jest malo dokladne. Coz mozna sie z tego cieszyc lub nie.

 

U nas def. jest prosta

Pojazdami silnikowymi sa pojazdy ladowe napedzabe poprzez silnik i ktore nie sa zwiazane z szynami.

 

Tzw. Mofa mozna jezdzic bez uprawnien ( zaswiadczenie - cos w rodzaju karty rowerowej ) jezeli skonczylo sie 15 lat do dnia 31.03.1968 r albo inaczej Wszystkim tym ktorzy do 01.04.1980 skonczyli 15 lat.

 

Mofa - do 50 ccm predkosc do 25 km/h bez prawa przewozenia pasazerow, wolno zamontowac siedzenie dla dziecka.

 

Klasa M - do 50 ccm, do 45 km/h czyli prawo jazdy M.

 

Przy zakazie prowadzenia pojazdow z silnikiem spalinowym pelen zakaz, nie wolno nawet Mofa. Dozwojona jest jazda rowerem. to wszystko.

 

Zastanow sie kolego nad swoim postepowaniem i pomysl nie o sobie tylko o innych urzytkownikach drog publicznych, jakie szkody mozesz im - nie sobie uczynic.

 

pozdrawiam

 

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jak jadę na imprezkę jako kierowca wypijam sobie jedno piwko na poczatku imprezki tak do smaku i później juz tylko soczki, czasem trzeba się poświęcić :icon_mrgreen:

A ja bym się bał. Że coś się źle przetrawi i będzie zonk. Dlatego albo jadę własnym pojazdem i siedzę o soczku/herbacie, albo taksówką i/lub metrem i łoję ile wlezie (nazajutrz nie wsiadam za kierownicę). Nigdy nie jeżdżę na jedno piwko, bo jeszcze nie ma efektu (dla którego warto się poświęcić i zrezygnować z dojazdu własnym toczydłem), a już jest ryzyko, że alkomat coś wykaże. Może jestem przewrażliwiony, ale wolę dmuchać na zimne.

 

Do założyciela wątku: jak już kupisz ten skuter, to przynajmniej jeźdź na trzeźwo - naprawdę nie warto ryzykować.

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Definicje pojazdu mechanicznego znajdziecie w orzecznictwie:

 

"pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym jest każdy pojazd drogowy lub szynowy napędzany umieszczonym na nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower. Nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności nie przekraczającej 50 cm3 pod warunkiem, że zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów" (wyrok SN z dnia 4 lutego 1993 r., III KRN 254/92, OSP 1993, nr 10, poz. 198 z glosą R. A. Stefańskiego, OSP 1993, nr 10, s. 462-465) oraz, że „motorower, przeznaczony do poruszania się w ruchu drogowym wyłącznie przy pomocy silnika, jest pojazdem mechanicznym w rozumieniu przepisów kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, niezależnie od posiadanych parametrów technicznych" (uchwała składu siedmiu sędziów SN z dnia 12 maja 1993 r., I KZP 9/93, OSNKW 1993, nr 5-6, poz. 27).

 

Zakaz więc jak najbardziej dotyczy skutera. Pozostaje hulajnoga - dla pocieszenia może być z silnikiem spalinowym :icon_rolleyes:

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...