Skocz do zawartości

Klucz dynamometryczny


Gość Mzzz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Ja z trochę innej beczki:

Wczoraj podczas porządków w piwnicy mojego "nowego" mieszkania znalazłem pośród innych skarbów... tak, tak, klucz dynamometryczny :) Nie miałem zbytnio czasu mu się przyjżeć, zauważyłem tylko że brakuje kulki na tym "pyćku" do mocowania końcówek i jest to prawdopodobnie produkt polski z czasów PRLu lub z lat 90-tych. I teraz pytanie: jak toto sprawdzić, czy wskazania klucza są jakkolwiek miarodajne?

Jawa 50 Mustang 1977 => Yamaha XJ 600N 1999 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vector ostatnio kupiłem za równe 200zł NEO 12-60Nm. Stargowałem 35zł... Z tych firm co wymieniłeś widziałem raz w warsztacie tylko Jonneswaya. Tengtoolsy na allegro są w promocji 126zł widziałem 5-25Nm. Za 170 też coś było w większych momentach.

Z tego co sam robilem rozeznanie to z lepszych ale tańszych:

Neo, Jonesway, proxxon, tengtools a reszta to już dużo droższe rzeczy.

 

o tu masz taki w miarę: http://www.allegro.pl/item528608711_klucz_...atomierzem.html

pamiętaj że im większy zakres tym klucz mniej dokładny. dlatego nie wierzę w jakość kluczy typu 10-210

Edytowane przez pack84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja kupilem na male momenty proxxona 5-30 Nm i jest calkiem calkiem (narazie poskrecalem nim rower i fajnie sie pracuje). Z kolei na duze zdecydowalem sie na Bete 20-100 Nm i to jest juz cos. Jakosc od razu inna niz proxxon - wyzsza, ale wiadomo ze cena tez. Oba w papierach maja gwarancje na 4% dokladnosci, wiec to chyba jest standart.

Jeszcze polece ta firme:

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1253387

Maja chociazby darmowa przesylke niezaleznieod wartosci zamowienia, a to przy masie klucza moze dac spora oszczednosc :wink:

 

Pozdrawiam

Internetowy sklep komputerowy http://mirwit.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vector ostatnio kupiłem za równe 200zł NEO 12-60Nm. Stargowałem 35zł... Z tych firm co wymieniłeś widziałem raz w warsztacie tylko Jonneswaya. Tengtoolsy na allegro są w promocji 126zł widziałem 5-25Nm. Za 170 też coś było w większych momentach.

Z tego co sam robilem rozeznanie to z lepszych ale tańszych:

Neo, Jonesway, proxxon, tengtools a reszta to już dużo droższe rzeczy.

 

o tu masz taki w miarę: http://www.allegro.pl/item528608711_klucz_...atomierzem.html

pamiętaj że im większy zakres tym klucz mniej dokładny. dlatego nie wierzę w jakość kluczy typu 10-210

 

Pack, niby wszystkie mają 4% dokładności, a ja już w sumie sam nie wiem, który wybrać bo się na tych firmach nie znam. Taki 40-210nm by mi spasił bo jest najbardziej uniwersalny a znowu nie chcę za bardzo wydać 300 zł na amatorskie grzebanie przy moto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ostatnio przećwiczyłem temat dynamometryków, kupiłem Mannesmanna 10-210 i Tengtoolsa 5-25.

Ten pierwszy wykonany tak sobie, nie ma blokady, to samo jest sprzedawane zas ok. 110-120 zł pod różnymi nazwami.

Tengtools robi za to bardzo pozytywne wrażenie - wykonany b.dokładnie, jest blokada. Ew. mogę porobić fotki powyższych.

W przyszłości planuję jeszcze zakup klucza 'pomiędzy' powyższymi, np. takiego 19-110 Tengtools, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Co do dokładności - 4% oznacza dokładność względem górnej granicy momentu danego klucza.

W przypadku takiego np. 10-210 dokręcając śrubę z siłą 50 Nm faktycznie klucz kliknie gdzieś w przedziale 50-(210*4%) .. 50+(210*4%), czyli jakieś 42-58 Nm (rozrzrzut 8.4 Nm w każdą stronę, łącznie 16,8 - dosyć sporo).

Dlatego klucze o dużym momencie maksymalnym nie nadają się do dokręcania śrub wymagających małego momentu - przy tym rozrzucie strach było by odmierzać 10 Nm- stąd drugi klucz (i trzeci w planach).

Z tego co wyczytałem to aby klucz dynamometryczny spełniał normę ISO-ileś górna wartość którą odmierza powinna być maksymalnie 5-krotnością dolnej ( n .. 5*n ).

 

Pozdrawiam, Adam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

witam

 

prawdopodobnie będzie mnie czekać remont silnika ( w sumie drobny) ale znając życie i moją siłę to może być problem z pozrywanymi gwintami i dlatego chciał bym się zaopatrzyć w jakiś w miarę tani i stosunkowo dobry klucz dynamometryczny i proszę o propozycje kluczy ale chodzi mi o konkretne modele których skala będzie mi umożliwiała bez problemu skręcić silnik, najlepiej niech się wypowiedzą ludzie którzy danych kluczy używają :):):):)

 

za wszystkie porady z góry dzięki :):):)

 

a może ma ktoś do sprzedania dobry i niedrogi???:):):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...