Skocz do zawartości

Klucz dynamometryczny


Gość Mzzz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ja osobiscie kupilem dwa klucze dynamometryczne,

- 5-25Nm, USAG, cena okolo 700-800zl, bardzo dokladny klucz (podzialka 0,1Nm), szczerze mowiac to do prac przy motocyklu w zupelnosci wystarcza

- 10-110Nm, Tona (czeski producent), (podzialka 2,5Nm), cena okolo 300zl, niestety ale roznice miedzy USAG a Tona widac ale cena tez polowe nizsza, w sumie to do motocykla niezbyt czesto uzywam, w sumie to chyba tylko kola nim dokrecam :icon_biggrin:

klucze za 50 czy 100zl, ja bym osobiscie nawet nie ogladal, klucz dynamometryczny to bardzo precyzyjne urzadzenie i na pewno musi kosztowac

inna sprawa doboru takiego klucza, im "szerszy" zakres momentu takiego klucza tym mniejsza dokladnosc

jezeli ma sluzyc tylko do prac przy motocyklu, to max wartosc nie powinna byc zbyt wysoka, a podzialka jak najmniejsza (np. 0,1Nm)

Edytowane przez Kris_big
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

poniewaz musze zdjac glowice w dominatorze jestem zmuszony kupic klucz dynamometryczny za max 200zl...

na allegro znalazlem cos takiego: http://moto.allegro.pl/item293272055_klucz...0_nm_f_vat.html

 

producentem jest DRAPER, po wygyglaniu wyglada na to ze to wyrob angielski http://www.draper.co.uk/

 

zdjecie klucza http://www.drapertools.com/products/detail...70_3004Aiii.jpg

 

bede bardzo wdzieczny za wasze zdanie, moze ktos z was tegu uzywa? klucz ma sluzyc przedewszystkim do dokrecenai glowicy i pokrywki w dominatorze a potem raz na jakis czas jak bedzie potrzebny

Usługi IT - www.tricori.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widze ten klucz ma zakres 10- 80 Nm. z jaka sila jest dokrecona glowica? musisz na to zwrocic uwage bo moze nie dac rady

 

jeszcze dodam tak od siebie to kumpel odkrecal glowice w TDM i najlepiej na tym wyszedl jak zrobil to recznie bez klucza dynamometycznego, troche wyczucia w rece i bez zbednych wydatkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widze ten klucz ma zakres 10- 80 Nm. z jaka sila jest dokrecona glowica? musisz na to zwrocic uwage bo moze nie dac rady

 

jeszcze dodam tak od siebie to kumpel odkrecal glowice w TDM i najlepiej na tym wyszedl jak zrobil to recznie bez klucza dynamometycznego, troche wyczucia w rece i bez zbednych wydatkow.

 

i skręcił też? :bigrazz:

wiesz do czego w ogóle taki klucz służy ?

 

pzdr, Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widze ten klucz ma zakres 10- 80 Nm. z jaka sila jest dokrecona glowica? musisz na to zwrocic uwage bo moze nie dac rady

 

jeszcze dodam tak od siebie to kumpel odkrecal glowice w TDM i najlepiej na tym wyszedl jak zrobil to recznie bez klucza dynamometycznego, troche wyczucia w rece i bez zbednych wydatkow.

 

no coz ja niemam takiego wyczucia albo inaczej :lalag: neichce sprawdzac swojego wyczucia:)

 

glowice dokreca sie na 38Nm

Usługi IT - www.tricori.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:buttrock:

i skręcił też? :D

wiesz do czego w ogóle taki klucz służy ?

 

pzdr, Adam

 

 

hmmmm... niech pomsyle czy ja wiem do czego taki klucz sluzy...(??? :biggrin: )... hmmm... WIEM... ale moze mnie oswiecisz czyms nowym na jego temat. :biggrin:

 

wracajac do skrecania to Ty myslisz ze jak oddasz moto do mechanika to on sie bawi w takie cuda... jego to wali czy on to zkreci tak czy siak wiec jak skrecac recznie to wole samemu hehehe gwarantuje ze w 6 na 10 warsztatow do takich robot nie uzywaja klucza dynamometrycznego, z reszta podobnie jak mowia ze wymienili olej a tak na prawde to wymieniali hehehe ale na fakutrze.... po moich doswiadczeniach i doswiadczeniach znajomych z warsztatami wolimy omijac je szerokim lukiem jak nie ma koniecznosci korzystac z ich uslug. Teoretycznie rzecz biorac sruby przy kolach w samochodzie tez powinno dokrecac sie tym kluczem a sie tego nie robi (bynajmniej w tych warsztatach w ktorych bylem hehehe). podkreslam ja dalem pomysl zeby oszczedzic 200 zeta. a do odwaznych swiat nalezy jak masz nadmiar kasy to wydawaj...

 

pzdr. for Adaś :cool:

 

YAGO a nie masz od kogo pozyczyc albo przejdz sie do wypozyczalni sprzetu technicznego jesli masz w okolicy tam na pewno dostaniesz no i nie bedzie to koszt przekraczajacy na pewno 30 zeta.

 

pzdr.Marcin ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać odwiedzasz nie te warsztaty co trzeba - ja się jeszcze nie spotkałem z tym żeby ktoś nie używał klucza dynamometrycznego. Na przeglądach okresowych motocykla wszystkie śruby dociągane są odpowiednim momentem i tak samo przy zakładaniu kół w samochodzie. Nie pieprz bzdur człowieku - producent po to zaleca odpowiednie momenty dokręcania żeby się do nich stosować. Osobiście nie chciałbym kiedyś kupić TDMy w której głowicę skręcano "z czuciem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

hmmmm... niech pomsyle czy ja wiem do czego taki klucz sluzy...(??? :clap: )... hmmm... WIEM... ale moze mnie oswiecisz czyms nowym na jego temat. ;)

 

wracajac do skrecania to Ty myslisz ze jak oddasz moto do mechanika to on sie bawi w takie cuda... jego to wali czy on to zkreci tak czy siak wiec jak skrecac recznie to wole samemu hehehe gwarantuje ze w 6 na 10 warsztatow do takich robot nie uzywaja klucza dynamometrycznego, z reszta podobnie jak mowia ze wymienili olej a tak na prawde to wymieniali hehehe ale na fakutrze.... po moich doswiadczeniach i doswiadczeniach znajomych z warsztatami wolimy omijac je szerokim lukiem jak nie ma koniecznosci korzystac z ich uslug. Teoretycznie rzecz biorac sruby przy kolach w samochodzie tez powinno dokrecac sie tym kluczem a sie tego nie robi (bynajmniej w tych warsztatach w ktorych bylem hehehe). podkreslam ja dalem pomysl zeby oszczedzic 200 zeta. a do odwaznych swiat nalezy jak masz nadmiar kasy to wydawaj...

 

pzdr. for Adaś :)

 

YAGO a nie masz od kogo pozyczyc albo przejdz sie do wypozyczalni sprzetu technicznego jesli masz w okolicy tam na pewno dostaniesz no i nie bedzie to koszt przekraczajacy na pewno 30 zeta.

 

pzdr.Marcin :clap:

pozyczyc neimam z kad a wypozyczalni tez niemam w okolicy, juz sprawdzalem, pozatym watpie zeby te ktore beda w wypozyczalni byly w jakims sensownym stanie.... niemam nadmiaru kasy dlatego niechce urwac gwintow w aluminium....

 

nie kluccie sie o to czy potrzebny czy nie, jesli ktos neima nic do powiedzenia odnosnie tego co napisalem zakladajac temat to bardzo prosze sie nie wypowiadac bo bedzie tylko niepotrzebna dyskusja...

 

pozdrawiam serdecznie! i czekam na posty ;)

Edytowane przez YAGO

Usługi IT - www.tricori.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zaproponuje Tobie ten klucz:

 

http://www.allegro.pl/item291912527_klucz_..._yato_0750.html

 

Mam duzo narzedzi tej marki i jak do tej pory nie zepsulem zadnego , nie cackam sie z nimi wiec twierdze ze sa dobre do uzytku domowego. Sam piszesz ze potrzebujesz klucza okazjonalnie wiec nie widze sensu inwestowac 200 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zaproponuje Tobie ten klucz:

 

http://www.allegro.pl/item291912527_klucz_..._yato_0750.html

 

Mam duzo narzedzi tej marki i jak do tej pory nie zepsulem zadnego , nie cackam sie z nimi wiec twierdze ze sa dobre do uzytku domowego. Sam piszesz ze potrzebujesz klucza okazjonalnie wiec nie widze sensu inwestowac 200 zl

 

tak widzialem, niestety nie dokrece pokrywki zaworow ktora trzyma lozyska walka, tam sa momenty od 12....

Usługi IT - www.tricori.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bede bardzo wdzieczny za wasze zdanie, moze ktos z was tegu uzywa?

 

Mam taki klucz ale.... inaczej sie nazywa, choć wygląda identycznie i ma takie same opakowanie. Jest dosyc stary. Do amatorskiej pracy w zupełności wystarczy.

A co dokręcania małymi momentami ( <10Nm) to klucz ci wiele nie pomoże. Nie ma takiego klucza od 0 do 100Nm, musiałbyś mieć dwa klucze. Ale też nigdy nie będziesz miał pewności czy jest 5Nm czy 10Nm, przy tak małych momentach błędy sa dosyć duże. Tu lesze jest wyczucie w ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponizej 10Nm nie bede niczego dokrecal, ale tez oczywiscie warto to robic z wyczuciem i tak zamierzam, kurde mzoe se odpuscic i kupic takie z mneijszym zakresem do glowicy a pokrywke dociagac recznie :/

Usługi IT - www.tricori.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...