Skocz do zawartości

Klucz dynamometryczny


Gość Mzzz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Os koła czy wahacza mozna przykręcic bez klucza dynamometrycznego. Takiego gwintu w reku bez przedłuzki nie przekrecisz :lol: Natomiast siły wystepujące przy napinaczu rozrządu, pokrywie zaworów, srubach kosza sprzęgła itp maja momenty w granicach 10-20Nm i wtedy własnie jest potrzebna precyzja. Przy prostej regulacji zaworów potrzeba takiego własnie klucza

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili trwa promocja w Louis'ie:

 

http://www.louis.de/_20427a04ae95173daaeb5...tnr_gr=10003085

 

i

 

http://www.louis.de/_20427a04ae95173daaeb5...tnr_gr=10003929

 

Oba te klucze załatwią Wam 90 o ile nie 100% spraw.

 

A firm / ludzi sprowadzających przedmioty z Louis'a w cenach katalogowych nie brakuje (chociażby na Allegro)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Odświezam temat.

 

Co sadzicie o takim kluczu:

http://www.narzedziak.istore.pl/sklep,1439...n,197194,0.html

 

Chodzi mi własnie o skale która zaczyna się juz od 0 a nie jak w większości od 30 Nm i mozna już przykręciś śróby z małymi siłami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Zerknij Kolego do Makro bo tam ostatnio mieli takie klucze w Kraku

a to przecież jedna sieć na cały kraj.

Cena 60 czy 70zł jakoś on się właśnie zaczyna od zera

i ma taki duży zakres. Nasadki musisz kupić osobno.

 

Próbowałem tego na czym się da i rzeczywiście

odczuwalne są nawet najmniejsze różnice w ustawionym momencie

natomiast jest też taka znana prawda, że im większy zakres pracy

takiego niedrogiego klucza tym mniejsza jego dokładność

przy małych momentach. W solidnych serwisach dla zakresu stosowalnych

momentów 0-300Nm mają conajmniej trzy klucze a każdy odp. cenę.

 

Aha taki większy klucz łatwiej też uszkodzić przy ustawieniu

małego momentu.

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświezam temat.

 

Co sadzicie o takim kluczu:

http://www.narzedziak.istore.pl/sklep,1439...n,197194,0.html

Raczej gadzet niz urzyteczne narzedzie. Mialem kiedys dynamotryczny wychylny i powiem tobie tak. Sa do ****. A jak widze zakres od 0-200Nm to juz samo mowi za siebie o dokladnosci takiego sprzeta. Jesli dokrecisz np srube z max sila 200Nm lub przeciagniesz, to potem wskazowka juz nigdy nie stanie na 0. O niebo lepsze sa klucze nastwne z zapadka. Nastawiasz odp. sile i dokrecasz w odp. momencie slyszysz klik i klucz przeskakuje. Ja mam teraz Stahlwille, taki jak ten (z podzialka , bez wyswietlacza) i jest od 25-130Nm http://www.stahlwille.de/drehmom_schl.php. Kosztowal majatek. Ale taki sprzet kupuje sie tylko raz. (no chyba ze zgubisz lub ukradna)

Z tanszych moge polecic te Kingtony http://www.kingtony.com.pl/index.php?cPath...=1043_1143_1169

Mam ich grzechotke z przedluzka jest suuuper (zrywalem nia nawet sruby M 12-14 od zawieszen. No i sa jakby co zestawy naprawcze)

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, litości! Od 0 - 300 Nm trzy klucze albo jeden!!!??? Ja w pracy mam w tym zakresie 6 sztuk firmy Hazet, co półroku są kalibrowane, a po wynikach różnice tuż przed kalibracją przekraczają nawet 30%. A wiecie co można sobie narobić przykręcając zbyt słabo lub zbyt mocno śrubę?? Ja rozumię, że fachowiec, że kupa lat dośwadczeń. Ale za to rozumu i pojęcia za grosz. Bo:

Mieliśmy problem: auto nie chciało chodzić, wszystko posprawdzane, dopiero po uzyskaniu info od fabryki okazało się że tam dali dupy i za mocno dokręcili pewną śrubę. Zamiast 15 Nm było 20 Nm. Była na to regularna, potem, akcja fabryczna.

Dajcie mi tu takiego co to wyczuje w łapie.

 

[ Dopisane: 15-10-2005, 12:43 ]

Jak długo się już bawię mechaniką, tak jeszcze nie widziałem śruby, zakręconej podanym przez fabrykę mometem co by się odkręciła sama. Jak ktoś napisał że ma być tyle to tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Zbig - klucz o którym piszę nie jest wychylny, tylko regulowany.

 

DarekS - w całej rozciągłości masz rację, ale ja tego raczej

nigdzie w okolicy silnika bym nie używał natomiast

np. do regulacji łańcucha, zawsze to lepsze niż

na czucie dokręcać śruby bo poprostu nie mam

wprawy. To lepiej taki klucz w moim przyp. niż

żaden tym bardziej, że akurat się moment dla tej śruby

znajduje w górnej połowie zakresu dla tego klucza

co trochę zmniejsza błędy a poza tym to dość

często dokręcana śruba.

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig ma racje lepiej dołożyć troche kasy i kupić pożądny klucz, jak masz dać 150 czy 200 zeta za "klucz dynamometryczny" to lepiej sie za to opij ze 3 razy, albo kup firmowy klucz płaski/oczkowy bo dokręcając coś takim kluczem dynamo.. za 150 zł masz taką samą dokładność jak w przypadku gdy byś dokręcał zwykłym kluczem.

I tak jak

Podstawowa zasada :

 

"Dobry narząd to 90% sukcesu"

Sam posiadam Beta 606/10x i chociaż użyłem go może z 5 razy to wolałem kupić coś porządnego(przynajmniej tak mi sie wydaje) czego będe pewny :) a sam klucz wygląda tak: http://www.betatoolsusa.com/product/genera...ts_id=006060102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beta- znam bardzo porzadny sprzet (mamy takie w firmie). Ale gdybym nie mial zadnego to powaznie bym sie zastanowil nad tymi Kingtonami.

Link powyzej, co prawda z dynamometrycznymi nie mialem do czynienia, ale jesli sa tak dobre jak ich inne reczne narzedzia to mozna brac w ciemno. No i ta przystepna cena 250zl :idea: Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Stoję przed wyborem małego klucza dynamometrycznego o zakresie ~ 5-30 Nm. Wybrałem kilka na mój gust sensownych ofert, jednakże brak możliwości pomacania :lol: opisanych niżej w telegraficznym skrócie kluczy komplikuje dosyć mocno wybór tego "najlepszego".

 

Z doświadczenia wiem że KingTony jest dobrą marką za dobre pieniądze. Używam kilku narzędzi z tej firmy, od kluczy do przewodów cham. po nasadki i żaden klucz nie uległ uszkodzeniu - jednak Stara czy Jelcza nie miałem przyjemności naprawiać, więc moje doświadczenia chyba są marne.

 

 

Oferty:

 

***KingTony 5-25 Nm***

 

- 1 rok gwarancji

 

- nastawa co 1 Nm

 

- dostępny servis

 

Cena 275 PLN

 

***Jonnesway 6-30 Nm***

 

- 1 rok gwarancji

 

- świadectwo kalibracji/sprawdzenia na sprzęcie Gedore-Rahsol wystawione przez importera

 

- dostępny servis

 

- nastawa co 0,1 albo 0,2 Nm (nie pamiętam), blokada rękojeści poprzez pierścień przesówny

 

Cena 240 PLN

 

***Proxxon Microclick 30/s 5-30 Nm***

 

- 2 lata gwarancji

 

- Nastawa co 2 Nm 8O, w ciekawy sposób rozwiązana metoda regulacji

 

- o servisie nic nie wiem, z tego co zauważyłem narzędzi proxxona nie prowadzą specjalistyczne sklepy wyposażenia warsztatów.

 

- Cena: 55 Euro w Polo, około 300 zł Castorama

 

:arrow: I co z tego warto kupić aby nie "wtopić" ? Może macie jakieś inne sensowne oferty którymi warto się zainteresować (do 300 zł) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...