Skocz do zawartości

Światła mijania cały rok ?


Rekomendowane odpowiedzi

Każdy z nas może podać jakiś przykład gdy zauważył jadący pojazd dlatego że tamten miał światłą. Ale to jeszcze nie jest argument.

 

W pierwszych dniach marca robiłem zawrotkę na dwupasmówce przez przewiązkę. Wraz ze mną kilka innych samochodów ustawiło się na pasie czekając aż przejadą auta z naprzeciwka.

 

I nagle crash. Dlaczego? Bo na kilka jadących na światłach pojazdów pojawił się jeden BEZ i NIE ZOSTAŁ ZAUWAŻONY w ogóle. Jestem przekonany że gdyby nikt nie jechał na światłach nic by się nie stało.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, w necie znajdziesz, że w Polsce wprowadzenie obowiązku jazdy na światłach cały rok spowoduje spadek ilości wypadków o 20%. Tylko to są wypowiedzi jakichś dziennikarzy, posłów itp. Szukałem sporo i powiem Ci, że nie znalazłem żadnych wyników badań, a o to mi chodzi.

Nie zrozum mnie źle. Sam zapalam światła szczególnie poza terenem zabudowanym, gdzie większość ma zapalone aby nie "zniknąć" wśród nich. Nie jestm jakimś wojującym wrogiem świateł, opon zimowych, ABSów i tego typu rzeczy. Interesuje mnie to ze statystycznego punktu widzenia. Interesuje mnie też czysto psychologiczny aspekt zapalania świateł: "Mam zapalone --> czuję się bezpieczniejszy --> jestem spokojniejszy na drodze" Nie zmienia to jednak faktu, że tego akurat nie da się zmierzyć :icon_razz:

W Polsce, o ile mi wiadomo, nie istnieją badania mówiące o relacji liczby wypadków sprzed i po wprowadzeniu obowiązku jazdy na światłach w sezonie zimowym (chyba, że o czymś nie wiem), a skoro takich badań nie ma, nie ma na czym opierać sądów o zasadności wprowadzenia takiego obowiązku.

 

pozdrawiam

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas wzięło się z niczego? Może tam też... Tak w Austrii, jak i w Polsce i w innych krajach decydują posłowie, którzy kierują się różnymi pobudkami. Może obietnice wprowadzenia takiego obowiązku dały kilka mandatów więcej jakiejś frakcji? To, że PiS (a wcześniej SLD) wprowadza jakieś przepisy nie wynika z tego, że są ku temu uzasadnione merytorycznie przesłanki.

Przecież już były głosy o wprowadzeniu obowiązku jazdy zimą na oponach zimowych, to piękne zagranie pod publiczkę - "Ooo!!! Wreszcie ktoś myśli o bezpieczeństwie". A tak naprawdę większe zagrożenie sprawia pojazd latem na starych, spurchlałych :icon_razz: , łysych letnich niż na nowych letnich zimą.

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju, mimo wszystko to mnie nie przekonuje. Abstrahując od nieco bardziej "zimowej" strefy klimatycznej niż nasza, która byc może uzasadnia świecenie przez cały rok (czeste mgły); choćby po to, by nikt nie zapomniał włączyć świateł, w Szwecji chyba od zawsze jeździło się na światłech, tzn od lat 70-tych, gdyż wcześniej cała skandynawia to był syf malaria i korniki i skandynawie mieli tyle pojęcia o motoryzacji, co mieszkańcy Bangladeszu obecnie. Mieli fatalne drogi, ruch prawostronny itp. rzeczy, które się całkiem niedawno diametralnie zmieniły.

Szwedzi zatem też nie będą wiedzieć, czy mniej wypadków mieli bez obowiązku świecenia, czy z.

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja z Tobą na ten temat muszę przyznać jest bardzo ciekawa ale nie prowadzi niestety w żadną stronę. Nie potrafię podać na tyle wiarygodnych danych aby przekonać Cię do zasadności jazdy na światłach (choć sam przyznałeś że na nich jeździsz).

Myślę że obu nam chodzi o to by na naszych drogach czuć się bezpiecznie obojętnie czy ze światłami czy też bez.

Pozdrawiam i do zobaczenia na trasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może czas popatrzeć nie na te NIELICZNE państwa które wprowadziły obowiązek świateł, a na tą większość któe tego obowiązku NIE wprowadziły.

 

Jeszcze parę argumentów:

 

Przęciętny przebieg pojazdu w Polsce zakładamy 20 tyś / 100 = 200 x 0,2 litra dodatkowo

czyli spalamy dodatkowo 40 litrów rocznie

W Polsce zarejestrowanych jest ok. 18 mln pojazdów, spalających DODATKOWO 40 litrów

czyli w skali kraju palimy więcej o 720 mln litrów !

 

Z czego akcyza wynosi ok. 1,50 zł na litrze

 

A więc wprowadzenie obowiązku jazdy na światłach cały rok to wpływy do budżetu z WYDRENOWANYCH

kieszeni kierowców w kwocie 1080 MLN złotych ROCZNIE!

 

Jeżeli ktoś myśli że obowiązek jazdy na światłach wynika ze specjalnej troski sejmu o bezpieczeństwo to znaczy że jest conajmniej naiwny HEHE - myślcie ludzie to nie boli.

 

Jeszcze jedna uwaga: jak myślicie na ile poprawiłoby się bezpieczeństwo gdyby owe 1080 mln przeznaczyć

na remonty dróg lub chociażby na zainstalowanie sugnalizacji świetlnej na większej ilości sprzyżowań?

 

Po raz kolejny dodam iż przy obowiązku całorocznych świateł dla wszystkich pojazdó POZIOM BEZPIECZEŃSTWA MOTOCYKLI SPADNIE DRASTYCZNIE

Edytowane przez Browarny

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja z Tobą na ten temat muszę przyznać jest bardzo ciekawa ale nie prowadzi niestety w żadną stronę. Nie potrafię podać na tyle wiarygodnych danych aby przekonać Cię do zasadności jazdy na światłach (choć sam przyznałeś że na nich jeździsz).

Myślę że obu nam chodzi o to by na naszych drogach czuć się bezpiecznie obojętnie czy ze światłami czy też bez.

Pozdrawiam i do zobaczenia na trasie.

Dokładnie tak jest :icon_razz: Prawda zapewne leży gdzieś po środku i prawdopodobnie nigdy nie uda się ze 100% pewnością powiedzieć światłom NIE lub TAK.

Od tego jest dyskusja. Abstrahując od jej merytorycznej treści, poruszanie tematów bezpieczeństwa na drodze samo w sobie jest pożyteczne. Widać ile osób się wypowiedziało i zastanawało się nad zjawiskiem. To dobry znak.

 

pozdro

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od jej merytorycznej treści, poruszanie tematów bezpieczeństwa na drodze samo w sobie jest pożyteczne. Widać ile osób się wypowiedziało i zastanawało się nad zjawiskiem. To dobry znak.

 

W tej kwestii pełna zgoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

STAN BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE STYCZEŃ – SIERPIEŃ 2007 R.

 

W okresie od stycznia do sierpnia 2007 roku zanotowano:

 

* 31 746 wypadków drogowych (więcej o 2 887, niż w analogicznym okresie 2006r.), w których

* 41 001 osób odniosło obrażenia ciała (więcej o 3 811)

* 3 452 osoby zginęły (więcej o 440)

 

źródło: http://www.policja.pl/portal.php?serwis=po...97&search=58466

No i gdzie ten obiecywany spadek liczby wypadków???!!! ;) :P

Edytowane przez Groszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

No i gdzie ten obiecywany spadek liczby wypadków???!!!

 

no, od początku twierdziłem, że to pic na wodę ;)

natomiast suche dane które podałeś, są tyle samo warte co rządowe obietnice poprawy bezpieczeństwa. bez odniesienia np. do natężenia ruchu, czyli chociażby liczby pojazdów na drogach, są to puste cyferki

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...