Skocz do zawartości

Zmiana biegow


Logum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm A to nowość... NIe spotkałem się z tym jeszcze (pewnie dlatego że jeszcze się nie dorobiłem sprzęta prosto z salonu)

mogę ci zrobic zdjęcie jak chcesz - kupiłem 9kę z oryginalnym zestawem :buttrock:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sie dziwilem jak mozna wduszac sprzeglo dwoma palcami jak przeciez nie docisnie sie nigdy do konca w ten sposob

A po co dociskać do końca? Chyba że ktoś jest masochistą i lubi sobie niepotrzebnie robić krzywdę. Przy zmianie biegu wciskamy sprzęgło tylko tyle żeby je wyłączyć. Dalej nie trzeba wciskać, nie trzeba kasować sobie palców pod klamką.

Znając swoją maszynę można nie używac sprzęgła podczas zmiany biegów o ile wiadomo co dzieje się w skrzyni i jak posługiwac się gazem.

Jeżdżąc szybko na swojej maszynie używam sprzęgła tylko do ruszania, natomiast podczas spokojnej jazdy wszystkie biegi ze sprzęgłem.

Taki jest urok sprzęgieł kłowych w motocyklowych skrzyniach :buttrock:

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie skrzynie byly w samochodach przed wynalezieniem synchronizatorow, ale dzieki wiekszym masom wirujacym i mniejszym obrotom biegi trzeba bylo zmieniac na podwojnym sprzegle w gore i z miedzygazem w dol.

Nauczylem sie tego na kursie jazdy na prawko "zawodowe" w PRLu na samochodzie chyba Star 25 w polowie lat 70 tych.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co dociskać do końca? Chyba że ktoś jest masochistą i lubi sobie niepotrzebnie robić krzywdę. Przy zmianie biegu wciskamy sprzęgło tylko tyle żeby je wyłączyć.

 

zawsze wciskalem sprzęgło wszystkimi czteroma palcami i mnie dziwiło, że gdzieś tam kiedyś wyczytałem żeby wciskać dwoma palcami... juz wiem o co chodzi:) rozumiem że przy ruszaniu do końca wciskamy, bo jak inaczej to ja nie wiem:D ? pozdr

 

a tak z innej beczki jaki macie luz na klamce sprzęgła? pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja mam pytanie odnośnie techniki jezdy, dokładniej jej konsekwencjach dla sprzęgła. Jak podczas jazdy w terenie radzić sobie z dochamowaniami? Na pełnym sprzęgle, z lekkim wysprzęgleniem, bez sprzęgła? Co najmniej niekorzystnie wplywa na motocykl, zwłaszcza na sprzęgło?

 

A drugie pytanie czy w takim klamocie jak xl 500R 86' (konstrukcja silnika z końca lat siedemdziesiątych) mam używać sprzęgła do zmiany biegów czy nie? I jak to robić żeby oszcędzać skrzynkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Jak podczas jazdy w terenie radzić sobie z dochamowaniami? Na pełnym sprzęgle' date=' z lekkim wysprzęgleniem, bez sprzęgła? Co najmniej niekorzystnie wplywa na motocykl, zwłaszcza na sprzęgło? (...) [/quote']

Z całym szacunkiem, ale co ma piernik do wiatraka?

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

]Lucass napisał:

(...) Jak podczas jazdy w terenie radzić sobie z dochamowaniami? Na pełnym sprzęgle' date=' z lekkim wysprzęgleniem, bez sprzęgła? Co najmniej niekorzystnie wplywa na motocykl, zwłaszcza na sprzęgło? (...)

 

Z całym szacunkiem, ale co ma piernik do wiatraka?[/quote']

 

 

 

Ok. Rozmowa zeszła na temat techniki uzywania sprzęgła i konsekwencji wpływu tego na silnik.

 

nie wiem czy bylo..

czy podczas zmiany biegow w enduro lepiej wciskac sprzeglo? slyszalem ze nie. czy dobrze?? pozdr

 

Więc wspałomyślnie postanowiłem, że oszczędzę pracy modowi i nie będę zakładać nowego Topic-u ale skorzystam z okazji i podepnę się pod ten temat. Jeżeli to było głupie, niemondre to bardzo przepraszam, nie chiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest urok sprzęgieł kłowych w motocyklowych skrzyniach

 

Szkoda że w samochodach takich skrzyń i sprzęgieł nie montują. 8)

 

No własnie czy coś by stało na przeszkodzie

zamontować taką skrzynie w samochodzie?

(ładnie się zrymowało)

 

takie skrzynie montuja w autach rajdowych - napewno klowe ale czy identcznie w budowie tego nie wiem

KomaRR -->Simson S51-->2 x ETZ 250 i 251--->KLR 650 A1--> XR 600R - 94--->Obecnie VFR 800 Fi -98 oraz KTM LC4 620 GS - 98 na FCR 41

 

http://www.bikepics.com/members/rysiek24/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na moje oko to sa dalej kły tylko ze maja synchronizatory;]

 

Dla ciekawostki powiem że:

istnieją skryznie gdzie zmiana biegu sterują siłowniki, w takich skrzyniach zmiana biegu trwa na tyle krótko ze można nie zauwazyć zmiany;) Wyświetlacze biegów stosuje sie w WRC i Formułach pytanie dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ciekawostki powiem że:

istnieją skryznie gdzie zmiana biegu sterują siłowniki

 

czytałem kiedyś że w Renault Clio 3 w jakiejś wersji extreme z silnikami diesla takie skrzynie byly montowane, czyli elektroniczne, wiec silowniki tam musza byc:D pzodr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Ok. Rozmowa zeszła na temat techniki uzywania sprzęgła i konsekwencji wpływu tego na silnikm (...)

Mnie chodzi o związek hamowania ze sprzegłem. Nie przepraszaj. Wiele tematów ewoluowało niczym ustrój Białorusi.

Jakie masz wątpliwości dotyczące sprzęgła i hamulca?

Pozdrawiam.

Kulik.

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...