Skocz do zawartości

Konsekwencje jazdy motorowerem bez ważnego OC


Olsen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A więc zacznę standardowo: mój kumpel :( chce się dowiedzieć, co mu grozi za jazdę bez ważnego OC (ważne do wczoraj) w przypadku nadziania się na rutynową kontrolę drogową (bo w przypadku ewentualnej kolizji, to lepiej nie myśleć). Że mandat, to wiadomo, ale czy dochodzą jeszcze jakieś dodatkowe nieprzyjemności typu zatrzymanie dowodu rej. itp., bo że panowie władzowie każą unieruchomić pojazd i zaniechać dalszej jazdy, to oczywiste. Ów kumpel :D być może będzie zmuszony odbyć jazdę motorowerem bez OC na bardzo krótkim dystansie (do ubezpieczalni), stąd pytanie.

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po samo OC nie musisz pokazywać sprzęta, więc najbezpieczniej jest jednak pojechać czym innym. Teoretycznie przy braku OC mogą ci zabrać dowód rejestracyjny i scholować skuter na parking policyjny, ale nie wiem czy to podchodzi także pod karę na fundusz ubezpieczeniowy ( czy coś podobnego ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co się orientuję to (najwyższą) karą za brak OC jest równowartość 500 ojro natomiast dowodu nie zabierają.

 

co ciekawe za brak OC może dowalic kare ubezpieczyciel przy odnawianiu umowy. Jeśli w kompie doszukaja sie że pojazd był nieubezpieczony choćby przez 1 dzień to mogą spokojnie naliczyć karę za brak ciągłości w ubezpieczeniu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ciekawe za brak OC może dowalic kare ubezpieczyciel przy odnawianiu umowy. Jeśli w kompie doszukaja sie że pojazd był nieubezpieczony choćby przez 1 dzień to mogą spokojnie naliczyć karę za brak ciągłości w ubezpieczeniu :(

Wyjściem jest zmiana ubezpieczyciela 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ciekawe za brak OC może dowalic kare ubezpieczyciel przy odnawianiu umowy. Jeśli w kompie doszukaja sie że pojazd był nieubezpieczony choćby przez 1 dzień to mogą spokojnie naliczyć karę za brak ciągłości w ubezpieczeniu :(

Wyjściem jest zmiana ubezpieczyciela 8)

tak ale tzreba o tym wiedzieć i brac to pod uwagę zanim sie pójdzie do "starego" ubezpieczyciela 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co się orientuję to (najwyższą) karą za brak OC jest równowartość 500 ojro natomiast dowodu nie zabierają.

 

co ciekawe za brak OC może dowalic kare ubezpieczyciel przy odnawianiu umowy. Jeśli w kompie doszukaja sie że pojazd był nieubezpieczony choćby przez 1 dzień to mogą spokojnie naliczyć karę za brak ciągłości w ubezpieczeniu :(

 

Jezdzilem ponad 1.5 miesiaca bez OC bo zapomnialem o nim... (oczywiscie jak sie zorietowalem przestalem jezdzic w trybie natychmiastowym :D ) i nie mialem zadnej kary za ciągłości w ubezpieczeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście udało mi się przemówić owemu kumplowi :( do rozumu i nakłonić go :D do pojechania do ubezpieczalni innym pojazdem (również ze stajni Peugeota, ale tym razem bez silnika), tak więc obyło się bez popełnienia wykroczenia drogowego.

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już raz się pytałem, ale tam nie uzyskałem odpowiedzi.

 

Za brak ciągłości w oc, chcą mi nałożyć karę w wys 3500zł - do funduszu gwarancyjnego.

Jest to conajmniej bez sensu, bo simak jest wart ok. 1/3 tej kwoty i kara ta sama niezalerznie od tego, czy to mercedes za 500 tys, czy romet za 200zł... :( polskie przepisy. W takiej sytuacji ci, co nie zapłacili oc nie będą mieli tej kasy na karę i w efekcie pzu nie będzie miało z tego nic, takie jest moje zdanie....

 

Można zrobić jakieś odowłanie albo inaczej ominąć ten problem?

Czy zostanie mi tylko jazda po lasach.... ?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubezpieczyciel nie może nałożyć kary jedynie odsetki za zwłokę w przypadku gdy umowa OC nie została wypowiedziana (wtedy automatycznie wznawia się na nowy rok). Karę nakłada ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny w wysokości (chyba bo nie mam ustawy pod ręką) trzykrotnej podstawowej stawki OC na dany pojazd. dzieje się tak w przypadku gdy z jakiś przyczyn OC nie zostało zawarte lub nie uległo wznowieniu.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odnowię temat bo mam powiedzmy podobny problem do omawianego powyżej. Mianowicie planuje kupić motocykl tyle że ma silnik do remontu a cena jest okazyjna więc mnie kusi ;) ale: gość po tym jak silnik mu padł poszedł do pzu i powiedział że zmienia ubezpieczyciela ale że moto było padnięte to ofkorz nie poszedł do innego i tak od 3 czy 4 lat nie płacił oca sprzęt stał w garażu. Czy grozi mi jakaś kara albo coś podobnego jak pójdę do pzu go ubezpieczyć po rejestracji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto co się dowiedziałem z pomocą Muzyka (okazało się że rzeczywistość pokraywa się z przepisami:) ):

Art.32.pkt.3. W razie nabycia pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego zbywca wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, nabywca jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu nabycia pojazdu mechanicznego. jedyne czego nie wiem to czy w takim wypadku się zawiera umowę na miesiąc czy jakąś dłuższą, ale to już w sumie detal, grunt to że nie będzie ządnej kary:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...