Skocz do zawartości

jawa 350 z tlokami chodzącymi jednocześnie


rzorzo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wzystkich!

Czy ktoś zetknął się z jawą z silnikiem oryinalnie chodzącym na dwa tłoki razem?Silnik ma fabrycznie jeden mloteczek przerywacza,a głowice maja "ścięte" pod kątem zeberka,6volt.Może jest to silnik od jawy bizon?Oprócz głowic wygląda jak w CZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gdzieś na jakiejś stronie czytałem o czymś takim, ale to koleś wziął i samemu tak skuł wał, żeby mu dwa tłoki razem chodziły. Podobno po jakimś czasie koła zamachowe zaczęły sie przesówać (powoli i minimalnie) do pierwotnego położenia. Tej strony już chyba nie ma bo niemogę jej znaleźć, ale jak pamiętam to silnik był przykręcony na jednej śrubie i na gumie od MZ-tki, a po jakimś czasie kartery ziomkowi zaczęły pękać. O takim orginale to ja niesłyszałem nigdy w życiu, z tego co wiem to wszystkie dwucylindrowe 350-tki to mają tłoki chodzące naprzemiennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to bez sensu bo silniki wielocylindrowe buduje się poto, żeby zmniejszyć nierównomierność pracy.

A tu całość pracuje tak jak singiel. (wyjatek stanowią dwa tłoki na jednym korbowodzie ze wspólną komorą spalania - uzyskiwano w ten sposób niesymetryczny rozrząd w dwusuwach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik jest fabrycznie przestawiony,tylko nie wiem od jakiej Jawy jest i jakie ma parametry.A co do tego typu twinów,to dużo anglików z lat 60' ma tłoki chodzące jednocześnie,tak samo wzorowana na nich yamaha xs 650.Jawa 354 (też 350ccm ale mój silnik to młodszy typ).Szukając w internecie znalazłem jawe bizon,która ma 350ccm i wlaśnie takie ścięte głowice,ale nie wiem czy u niej tak chodzą tloki.Nie wiecie czy byla ona kiedyś sprzedawana w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik jest fabrycznie przestawiony' date='tylko nie wiem od jakiej Jawy jest i jakie ma parametry.A co do tego typu twinów,to dużo anglików z lat 60' ma tłoki chodzące jednocześnie,tak samo wzorowana na nich yamaha xs 650.Jawa 354 (też 350ccm ale mój silnik to młodszy typ).Szukając w internecie znalazłem jawe bizon,która ma 350ccm i wlaśnie takie ścięte głowice,ale nie wiem czy u niej tak chodzą tloki.Nie wiecie czy byla ona kiedyś sprzedawana w Polsce?[/quote']

 

Tak tyle, że "angliki" i XS są czterosuwami a Jawa dwusuwem. W dwucylindrowym czterosuwie zapłony masz w równych odstępach tylko wtedy gdy tłoki chodza parami (raz na jeden obrót wału).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bawiłem sie  w taka przerobke serca jawy ale dalem sobie spokój bo strasznie drzał.zaplon tez mozna zrobic na dwa sposoby:albo dwa tloki jednocześnie albo na zmiane: oba tloki sa do gory ale tylko jeden dostaje iskre.i tak orginal lepiej chodzi

 

:banghead: Tylko nie mi ktoś odpowie: Ku**a po co? :D

Dwa tłoki razem i zapłon na jednym (dwusuw) to juz absolutna "rewelacja" moc mniejsza niz 175 a zuzycie paliwa jak w polonezie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, była taka ciekawostka. Przy dwóch tłokach chodzących wspólnie uzyskiwano większą pulsacje momentu obrotowego na kole.

Tyle że to stosowała Jawa w latach 50-60 w rajdach obserwowanych czyli coś takiego jak enduro.

Motocykl miał lepsze własności terenowe i łatwiej pokonywał przeszkody błotne itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

KUba DR600

Policz sobie powierzchnię obu tłoków i zobacz co z tego wyniknie w porównaniu z np.Junakiem.

Jezdzi taka przeróbka w Sosnowcu Zagórzu od kilku lat. Trochę trzęsie ale staje na kole po odkręceniu gazu. Kwestja doważenia przeciwwag.

a propos orginalności to poproszę właściciela o podanie początku numeru silnika i sprawę wyjaśnimy w Czechach.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...