Skocz do zawartości

Dobór oleju do silnika BMW


Rekomendowane odpowiedzi

Instrukcja podaje zalecaną lepkość oleju silnikowego jako 20W50. Jednocześnie też dopuszcza inne wartości, zależnie od klimatu w jakim motocykl jest eksploatowany. Mi też się wydaje, że 20W50 może być nieco za gęsty, a może nie. Co o tym sądzicie? I co wlewacie do swoich boxerków?

Audi Sport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też u siebie mam zalany 20W50, Valvoline DuraBlend, półsyntetyk. Jak przy -10st obracałem bańką żeby zobaczyć gęstość to stwierdzam, że przy takiej temperaturze silnik zanim się rozgrzeje to lekko by nie miał :) Jak kupiłem BMW to wlałem 10W40 bo zostały mi 3l po poprzednim motocyklu. Pojawiły się uślizgi sprzęgła i silnik pracował trochę głośniej. Po zmianie na 20W50 uślizgów brak i praca silnika bardziej cicha.

 

W książce powinieneś mieć tabelkę z doborem lepkości w stosunku do klimatu. Teoretycznie 20W50 jest od -10st do dość wysokich temperatur (skala kończy się na +30st i jest strzałka dalej). Z uwagi, że nie jeżdżę jak jest zimno (czyli tak poniżej 10st) to wlałem. Najważniejsze, żeby olej spełniał klasę, u mnie jest to API SF, SG lub SH.

 

Jak nie jeździsz w duże mrozy poniżej -10st to śmiało lej 20W50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Instrukcja podaje zalecaną lepkość oleju silnikowego jako 20W50. Jednocześnie też dopuszcza inne wartości, zależnie od klimatu w jakim motocykl jest eksploatowany. Mi też się wydaje, że 20W50 może być nieco za gęsty, a może nie. Co o tym sądzicie? I co wlewacie do swoich boxerków?

 

Moim zdaniem, nie po to rozgryzały temat tęgie głowy w BMW i napisano instrukcję z odpowiednimi zaleceniami aby móc to dowolnie interpretować.

Ja trzymam się zaleceń producenta i od lat cieszę się bezawaryjną jazdą - czego i wam życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem, nie po to rozgryzały temat tęgie głowy w BMW i napisano instrukcję z odpowiednimi zaleceniami aby móc to dowolnie interpretować.

Ja trzymam się zaleceń producenta i od lat cieszę się bezawaryjną jazdą - czego i wam życzę.

 

Tęgie głowy stworzyły tabelkę w której jest podana gęstość oleju w zależności od klimatu. Olej ma spełniać klasę API podaną przez producenta a gęstość dobierasz pod klimat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tęgie głowy stworzyły tabelkę w której jest podana gęstość oleju w zależności od klimatu. Olej ma spełniać klasę API podaną przez producenta a gęstość dobierasz pod klimat ;)

 

Gęstość ???

Rozumiem, że to przejęzyczenie. Masz pewnie na myśli lepkość :)

Edytowane przez jacekj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w tych wcześniejszych wersjach ale w instrukcji do Dakara 2004 jest wyszczególnione(pogrubione pismo) żeby koniecznie nie stosować w pełni syntetycznego oleju.

Mówisz o F 650 Dakar? Może chodzi o prawidłową pracę sprzęgła mokrego? W boxerach masz suche sprzęgło, więc ten problem nie istnieje.

Audi Sport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi zalewaja silnik olejem rekomendowanym przez BMW czyli Castrorem o odpowiednim oznaczeniu. Uwazam, ze to najlepsze sposob, poniewaz jest on przetestowany.

Edytowane przez Januszm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszm. Lepkość (parametry) to jedno a producent oleju to drugie. Nie wiem jak konkretnie w przypadku motocykli BMW na różnych rynkach, ale np. jeśli chodzi o puszki to np. dla danego samochodu w Polsce zaleca się olej castrol a w Niemcowni powiedzmy Shell a w jeszcze innym kraju też tą samą lepkość np. Mobil. Zalecany producent zależy tylko od lokalnego rynku i działań marketingowych. Akurat Castrol wg moich doświadczeń jest tanim, ale słabym olejem. Pomimo takich samych parametrów w dwóch sprzętach był skutecznie żarty a np. Motul o takich samych parametrach nie był. Takie same spostrzeżenia mają moi znajomi. Castrol żadnym cudem zatem nie jest :)

 

Pozdr.

F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszm. Lepkość (parametry) to jedno a producent oleju to drugie. Nie wiem jak konkretnie w przypadku motocykli BMW na różnych rynkach, ale np. jeśli chodzi o puszki to np. dla danego samochodu w Polsce zaleca się olej castrol a w Niemcowni powiedzmy Shell a w jeszcze innym kraju też tą samą lepkość np. Mobil. Zalecany producent zależy tylko od lokalnego rynku i działań marketingowych. Akurat Castrol wg moich doświadczeń jest tanim, ale słabym olejem. Pomimo takich samych parametrów w dwóch sprzętach był skutecznie żarty a np. Motul o takich samych parametrach nie był. Takie same spostrzeżenia mają moi znajomi. Castrol żadnym cudem zatem nie jest :)

 

Pozdr.

F.

 

Zdaje sobie sprawe, dlatego uzywam oleju rekomendowanego przez producentach o parametrach wlasciwych dla mojego modelu, zgodnych z instrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odgrzeję temat po 3 latach, bo może coś się w Waszych poglądach zmieniło, a porada potrzebna.

Co tam teraz lejecie w silniki BMW R1200R Jakieś nowe produkty przybyły ?

Może być MOTUL 7100 15W50 na nasze warunki klimatyczne. Zastany w silniku to V300 15W50 Rubryczka w instrukcji obsługi jakaś dziwna ;) i dająca szeroki wybór. W chłodnie dni nie jeżdżę , raczej w bardzo ciepłe tylko :)

Edytowane przez kumpel kalamitki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory przez parę lat używałem z zadowoleniem oryginalny Motul 7100 10W40 i w instrukcjach obu motocykli wyrazie było napisane, że producent silnika zaleca olej lepkości 10W40 no i oczywiście uwaga, że jak nie będzie dostępny 10W40 to dobierz olej według tabelki temperaturowej no i git prosta sprawa.

W instrukcji do BMW wypisane kilka lepkości, a przy nich ze znaczkiem > temperatury no i przysiadłem ze zdziwienia :)

Silnik chłodzony wiatrem, chłodnica oleju bez wiatraczka nawet, upał, centrum miasta, korek na 10 minut stania motocyklem bez ruchu i co ... :) gasić silnik :D

Edytowane przez kumpel kalamitki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...