Skocz do zawartości

Kto ma pierwszeństwo II


Tomek Kulik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z jakiej prawej? Obaj są naprzeciwko siebie!

 

Co do sygnalizatora na rysunku, to nadaje on sygnał zielony.

 

Dlaczemu z uporem maniaka czepiasz się, skoro:

 

1. Tak teraz uczą w szkołach

2. Dobrze wiesz o co chodzi

 

Co do całej sytuacji, imo 2 jedzie pierwsze ponieważ:

 

Troszkę przewrotnie umotywuję: nawet gdyby przed 2 był sygnalizator, to pojazd 1 nie wie jakie światło się dla niego pali. Co za tym idzie logiczne podchodząc do problemu wracamy do zasady że skręcając w lewo ustępujemy pojazdowi z naprzeciwka, lub jak kto woli (pozdro Tomek) dla tego z prawej ;)

Heartstone. Link do założenia konta z nagrodą za aktywację :)

 

https://battle.net/recruit/SGD6NTGVLV?blzcmp=raf-hs&s=HS&m=pc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszenstwo ma pojazd nr 2. Kierowca samochodu nie ma obowiazku rozpatrywania sytuacji innych uczestnikow ruchu, w szczegolnosci nie ma obowiazku zastanawiania sie, czy z drugiej strony jest sygnalizator taki a inny (chociaz akurat znak ustap pierwszenstwa jest odwrocony nie bez powodu - ale to tylko w celu zwiekszenia szansy przezycia). Tak wiec (w tej sytuacji) ani pojazd 1 ani pojazd 2 nie moga miec pewnosci co do tego jakie znaki ma pojazd przeciwny, i nie jest to zreszta do niczego potrzebne.

 

Anyway na tym skrzyzowaniu nastepuje splot kilku praw kodeksu:

- zielone swiatlo daje pierwszenstwo w jezdzie na wprost przez skrzyzowanie (kropka)

- pojazd 2 ma znak ustap pierwszenstwo, znaczy musi ustapic pierwszenstwa pojazdom na skrzyzowaniu

- ale pojaz d1 ma obowiazek ustapic pierwszenstwa w zwiazku z tym, ze skreca na skrzyzowaniu (w lewo)

- na tym etapie wydaje sie, ze oba "ustap pierwszenstwa" sa wzlgedem siebie rownowazne

- ergo decyduje ustawienie pojazdow: w momencie/po wykaniu skretu 2 znajduje sie po prawej stronie 1 -> czyli 2 ma pierwszenstwo

 

Na tym skrzyzowaniu (przynajmniej dla pojazdow 1 i 2) rownie dobrze moglo by nie byc ani znakow ani swiatel - kompletnie nic nie wnosza.

 

Ciekawe, czy sytuacja mogla by byc jednoznacznie ustawiona poprzez postawienie dla 1 i 2 znakow T6a/T6c (http://drogowe.republika.pl/tab.htm), ktory okresla droge z pierwszenstwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby byl znak t6a to byloby jasne ze 1 jedzie pierwszy;)

 

Dlaczemu z uporem maniaka czepiasz się, skoro:

 

1. Tak teraz uczą w szkołach

 

 

moze mnie inaczej uczyli ale nie ogarniam jak ktorys moze tu byc z prawej

test.jpg

Edytowane przez uncel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uncel, i teraz skręcający pojazd 1 przekręć o 20 stopni w lewo (bo skręca w lewo i zakładamy, że chcąc skręcić w lewo jednak trochę zmienia kąt względem osi jezdni) i już jego czerwone pole zajdzie na pojazd 2. Ergo pojazd będzie po prawej.

 

Może istotne jest to, że nawet autor rysunku nie narysował skrzyżowania dokładnie w odi, może de facto to są 2 osobne skrzyżowania? Ale wtedy to było by całkiem skomplikowane i kolizjogenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale kto ma pierwszenstwo ustala sie przed wykonywanym manewrem a nie w jego trakcie, bo zeby rzeczywiscie miec samochod z prawej strony to musialbym czesciowo wjechac juz na jego pas ruchu - na wiekszosci polskich drog - albo zabierac sie za ten zakret jak tirem czyli odbic do prawej krawedzi jezdni zeby bokiem sie ustawic na pasie - a to raczej niezgodne z przepisami:)

 

czepiam sie terminologii bo z tego pamietam to poprostu sie mowilo ze ustepuje sie pierwszenstwa jezeli komus mamy zamiar przeciac tor jazdy,

no ale jak teraz wmiawiaja ze pojazd na przeciwko jest z prawej to niech i tak bedzie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uncel, mnie uczono, żeby sobie wyobrażać swój tor jazdy i pomyśleć, z której strony będziemy mieć pojazd - inaczej ciężko by było zastosować regułę "wolnej prawej". A na równorzędnych skrzyżowaniach możesz przecinać komuś tor jazdy, a pierwszeństwo będzie należało do Ciebie - więc ta technika średnio się sprawdzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

1. Tak teraz uczą w szkołach

Mnie też tak uczyli kilkanaście lat temu.

(...)

- ergo decyduje ustawienie pojazdow: w momencie/po wykaniu skretu 2 znajduje sie po prawej stronie 1 -> czyli 2 ma pierwszenstwo

(...)moze mnie inaczej uczyli ale nie ogarniam jak ktorys moze tu byc z prawej

test.jpg

no tak, ale kto ma pierwszenstwo ustala sie przed wykonywanym manewrem a nie w jego trakcie, bo zeby rzeczywiscie miec samochod z prawej strony to musialbym czesciowo wjechac juz na jego pas ruchu - na wiekszosci polskich drog - albo zabierac sie za ten zakret jak tirem czyli odbic do prawej krawedzi jezdni zeby bokiem sie ustawic na pasie - a to raczej niezgodne z przepisami:)

 

czepiam sie terminologii bo z tego pamietam to poprostu sie mowilo ze ustepuje sie pierwszenstwa jezeli komus mamy zamiar przeciac tor jazdy,

no ale jak teraz wmiawiaja ze pojazd na przeciwko jest z prawej to niech i tak bedzie;)

Mnie też tłumaczono (podobnie jak mówi ajriszkofi :) ), że mam- zanim wjadę na skrzyżowanie, wyobrazić sobie swój tor jazdy przez nie i czy w momencie wykonywania manewru (tutaj skętu w lewo) nie będę miała pojazdu ( tego z naprzeciwka) ze swojej prawej strony. Tak to zapamiętałam i stosowałam, i jeszcze nikomu nie wymusiłam pierwszeństwa. Jak widać są różne "szkoły", jeśli chodzi o wytłumaczenie sytuacji, ale czy nie jest najważniejszym fakt, że ustąpię pierwszeństwa? Przypatruję się tej dyskusji i nie upieram się, że będę stała przy swoim. Zobaczę jakie argumenty przytoczone jeszcze zostaną i które mnie przekonają. :)

...Gott weiss ich will kein Engel sein...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszło do tego, że towarzystwo zapomniało na czym polega pierwszeństwo z prawej ;) Kiedyś tłumaczyłem początkującemu kierowcy, który stwierdził, że nijak tego nie zapamięta, bo nie wie, która strona jest prawa. Zanim sobie przypomni dojdzie do wypadku. Wytłumaczyłem, że droga to miejsce dla dżentelmenów i nie wolno zasłaniać się pasażerem. (Działa również na wyspach gdzie ustępujemy tym z lewej). Całe szczęście nie pytał co ma robić jeśli jedzie sam, na motocyklu, albo "anglikiem".

Na tym skrzyżowaniu nie da się dobrze pojechać. Pierwszeństwo ma 1 ale o tym nie wie jeśli znak ustąp pierwszeństwa nie jest widoczny. Tak samo było na skrzyżowaniu Elektoralnej z Orlą koło pl Bankowego w W-wie. Stałem na Orlej pod znakiem ustąp pierwszeństwa, a ludzie na Elektoralnej mnie przepuszczali, bo ktoś ukradł znak droga z pierwszeństwem. Zwłaszcza po zmierzchu ciężko się było porozumieć.

 

To pytanie powinno być skierowane do drogowców a nie kierowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpisuję się wszystkimi kończynami pod tym, co powiedział PiotrekG a więc pierwszeństwo ma oczywiście pojazd 2. Takie skrzyżowanie nie powinno jednak istnieć. Co będzie, jak padną światła i pojazd 2 ma znak ustąp pierwszeństwa a pojazd z pasa ruchu z sygnalizatorem S1 (nie działającym) ma ustąpić pierwszeństwa pojazdowi 2, jako znajdującemu się po prawej? No bezsens i chaos. Poza tym jednak chyba dąży się do maksymalnego uporządkowania ruchu tak, by w danej chwili na skrzyżowaniu obowiązywała tylko sygnalizacja świetlna lub tylko znaki drogowe pionowe, a nie jedno i drugie naraz. Niemcewicza i Grójecka mają światła dla każdego kierunku.

 

edit: Tomek Kulik sam wniósł o zamknięcie poprzedniego tematu, po czym założył nowy z numerkiem II :biggrin:

Edytowane przez adwent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby byl znak t6a to byloby jasne ze 1 jedzie pierwszy;)

 

 

 

moze mnie inaczej uczyli ale nie ogarniam jak ktorys moze tu byc z prawej

test.jpg

 

Z góry przepraszam za szczerość ale skoro nie ogarniasz to ja widzę 3 możliwości:

 

1. Drażnisz się i udajesz (to ta najmniej groźna)

2. Jesteś zupełnie pozbawiony wyobraźni

3. Jesteś hmm głupi :(

 

Że co?

 

W Anglii lub jak wolisz "w krajach gdzie obowiązuje ruch lewostronny" - nie ma reguły prawej dłoni, natomiast występuje reguła lewej dłoni. Dlaczego? To zadanie domowe ;)

Heartstone. Link do założenia konta z nagrodą za aktywację :)

 

https://battle.net/recruit/SGD6NTGVLV?blzcmp=raf-hs&s=HS&m=pc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Anglii lub jak wolisz "w krajach gdzie obowiązuje ruch lewostronny" - nie ma reguły prawej dłoni, natomiast występuje reguła lewej dłoni. Dlaczego? To zadanie domowe ;)

 

Bo sie jedzie prawym pasem w strone odwrotna niz w Polsce "pod prad" i nasza prawa staje sie ich lewa, ot co :clap:

Edytowane przez majkelpl

ISRA: 27062
SREU: 614

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Anglii lub jak wolisz "w krajach gdzie obowiązuje ruch lewostronny" - nie ma reguły prawej dłoni, natomiast występuje reguła lewej dłoni. Dlaczego? To zadanie domowe ;)

Bo sie jedzie prawym pasem w strone odwrotna niz w Polsce "pod prad" i nasza prawa staje sie ich lewa, ot co :clap:

Myślę, że to było pytanie retoryczne :D

...Gott weiss ich will kein Engel sein...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...