Skocz do zawartości

Działalność gospodarcza


tadeo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z absurdów totalnych - kiedyś pracowałem na 2 pełnych etatach jednocześnie ... z wynagrodzenia obu opłacałem (pracodawcy opłacali ;) ) składki zdrowotne :blink: Czyli na rozum biorąc - trafiając do szpitala powinienem dostawać podwójne obiady ? ? ? ? :blink:

Klub Anonimowych Piratów Drogowych

 

Młotek zawsze można nazwać impulsatorem kinetycznym o napędzie mięśniowym, ale po co ... ?

 

stopkai.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy prowadzi również działalność jednoosobową w Polsce, ale ma również zatrudnienie w Anglii i płaci tylko ok. 200PLN składek zdrowotnych, które gwarantują mu leczenie w PL..

 

nie leczenie tylko podstawowe działania ratujące życie (na podstawie unijnej karty ubezpieczenia zdrowotnego) a to zasadnicza różnica. wszystkie inne sprawy typu POZ zabiegi planowe stomatolog itd musi robic w UK albo płacićz własnej kieszeni.

MOTOPROJEKT - Warsztat motocyklowy

 

serwis, naprawa, diagnostyka komputerowa, materiały eksploatacyjne

 

Sławek - 604 635 069 Bart - 695 880 500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS2: Agnich, tak sobie raz jeszcze czytam twojego posta i chyba o tym samym napisaliśmy tylko w inny sposób :laugh:

ano, ale niektórzy muszą mieć przykład, coby zakumać chacha :biggrin: :biggrin: nie mówię o sobie , of course ;)

Faza... a kwota wolna nie wynosi przypadkiem coś koło 3k? Też dzisiaj rozmawiałem z księgowością ;)

a czytał Ty uważnie ten temat? :) przeca pisałam, że 3 091 zł w 2011r.

Edytowane przez Agnich

...Gott weiss ich will kein Engel sein...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano, ale niektórzy muszą mieć przykład, coby zakumać chacha :biggrin: :biggrin: nie mówię o sobie , of course ;)

 

a czytał Ty uważnie ten temat? :) przeca pisałam, że 3 091 zł w 2011r.

 

Agnich.. wyjaśniłem w kolejnym poście moje faux pas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, dostałem odpowiedź od księgowej, poprosiłem zeby mi wiadome zagadnienie rozpisała łopatologicznie :) więc żeby się nie wymądrzać to wklejam wszystko w całości ... miłej lektury :)

 

-----------------------------------------------

 

Panie Grzegorzu,

 

po pierwsze wszystko zależy od tego, czy przedsiębiorca faktycznie

płacił obniżone składki ZUS. Do obniżonych składek ma się prawo

przez pierwsze dwa lata pierwszej działalności. Wtedy nie płaci się

składek na fundusz pracy, składki na ubezpieczenie społeczne są dużo

niższe, natomiast składki zdrowotne są u wszystkich takie same.

Zakładając, że składki rzeczywiście były obniżone, trzeba jeszcze

wziąć pod uwagę, czy były terminowo płacone. Powiedzmy, że były.

Zawsze płaci się składkę za dany miesiąc w miesiącu następnym, co

Pan pewnie wie. Od dochodu i podatki odlicza się FAKTYCZNIE zapłacone, np

jeśli ktoś zapłacił tylko połowę składek w danym roku, to tylko tyle

ma prawo odliczyć, a nie tyle, ile powinno ich być rzeczywiście.

 

Obniżone składki płacone w 2011 roku wyglądają tak - od stycznia do

grudnia 2011 składka na ub. zdrowotne wynosi 243,39 - to jest 9% podstawy

wymiaru, a odlicza się tylko 7,75%, zatem 209,58. W styczniu 2011 była

płacona składka za grudzień 2010, wynosiła 233,32, z czego do

odliczenia było 200,92. Skłądki zdrowotne odlicza się OD PODATKU

 

Z kolei składki społeczne odlicza się OD DOCHODU i jeśli

przedsięniorca płacił dobrowolne chorobowe to było to 107,43 za

grudzień 2010 płatne w styczniu a za resztę roku 123,24 zł

64

W sumie mamy 107,43 + 11 x 123,24 = 107,43 + 1355,64 = 1463,07 zł do

odliczenia OD DOCHODU

oraz

200,92 + 11 x 209,58 = 200,92 + 2305,38 = 2506,30 do odliczenia OD PODATKU

 

jeśli przedsiębiorca opodatkowany jest na zasadach ogólnych, skalą

podatkową, to dodatkowo w ciągu roku może odliczyć od podatku kwotę

wolną, 556,02 zł

 

zakładając, że DOCHÓD wynosił 18000 tak jak mówilismy, podatek liczy

się tak:

 

od dochodu odejmujemy składki społeczne

 

18000 - 1463,07 = 16536,93

 

kwota która wyszła to podstawa podatku, zaokrągla się ją do pełnej

złotówki

podatek przy takich dochodach to 18%

 

16537 x 18% = 2976,66 - to jest kwota podatku

 

od podatku odliczamy kwotę wolną

 

2976,66 - 556,02 = 2420,64

 

i teraz od tego podatku odliczamy jeszcze kwotę składek na ubezpieczenia

zdrowotne

 

2420,64 - 2506,30 = - 85,66

kwota na minusie oznacza, że w ogóle nie wychodzi podatek do zapłaty

przedsiębiorca dostanie zwrot tylko jeśli wpłacał jakieś kwoty na

podatek dochodowy w ciągu roku

jeśli niczego nie płacił, to kwoty składek zdrowotnych odlicza się w

zeznaniu tylko do wysokości podatku iw sumie wychodzi na zero

 

 

-----------------

 

I tak to mniej więcej wygląda ... rąbnałem się o tysiaka, bo nie 19k a 18k jest kwotą za którą się podatku nie płaci ...

no i wiadomo, że mowa o rozliczeniu rocznym, więc chodzi o to, żeby pod koniec roku narobić sobie kosztów na firmę w ten sposób, żeby zostawić tylko 18k. zysku , od którego (j.w.) nie zapłacicie ani grosza podatku :)

w dodatku na "małym zusie" rocznie zaoszczędzicie ok. 9k... ze zwykłej różnicy w wysokości podstawowego ZuSu do "małego" ...

 

 

ps: moze we wcześniejszych wpisach trochę za bardzo uprościłem sprawę ... nie jestem ekspertem od podatków :biggrin: , Ale kłamczuchem tez nie jestem ... od 18k. podatków nie zapłacicie żadnych :icon_twisted:

Czyli dobrze mi się myślało, że z tymi 19(18)k to chodzi o to, że zus go pochłonie.

Co do oszczędności na preferencyjnym zusie - to właśnie powyższe wyliczenie go się chyba tyczy ("od dochodu odejmujemy składki społeczne: 1463,07"). W przypadki normalnego zusu (gdzie opłacasz składki rentową i emerytalną) ten jeden punkt wyliczenia się zmieni. Jako zadanie domowe policz jak zmieni się owe 18k. (Strzelam - kwota ta zwiększy się o 7k, od których też nie zapłacisz podatku bo w całości zaniesiesz te 7k zakładowi utylizacji szmalu).

 

EDIT:

W ogóle życzę Wam wszystkim, żebyście płacili podatki - bo to będzie znaczyło, że macie od czego je płacić (i.e. zarabiacie). Większym problemem jest właśnie zus - na powyższym obrazku podatku nie ma a zusu prawie 4k a przy niepreferencyjnym wyjdzie go pewnie z dychę rocznie. I niezależnie czy zarobisz 18k czy 8k czy (na prawdę - a nie tylko na papierze :D) umoczysz. To jest haracz pierwszy w kolejce.

Edytowane przez bozoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W ogóle życzę Wam wszystkim, żebyście płacili podatki - bo to będzie znaczyło, że macie od czego je płacić (i.e. zarabiacie). Większym problemem jest właśnie zus - na powyższym obrazku podatku nie ma a zusu prawie 4k a przy niepreferencyjnym wyjdzie go pewnie z dychę rocznie. I niezależnie czy zarobisz 18k czy 8k czy (na prawdę - a nie tylko na papierze :D) umoczysz. To jest haracz pierwszy w kolejce.

 

 

He he ... jak kilka tygodni temu napisałem że życzę wysokich podatków do płacenia to z tuzin minusów dostałem ... Fakt, nie dopisałem że jak podatki to i dochód.

Ale wydawało się to tak oczywiste. Nie dla wszystkich jednak.

 

Jedna rzecz we własnym biznesie.

Przychód nie jest dochodem co na początek wiele osób myli.

Dochód też do końca nie jest dochodem ... bo inwestujesz w firmę z tegoż dochodu. Mówię oczywiście o uproszczonej księgowości, KPR ( Książka przychodów i rozchodów ).

Jako przykład; stan magazynowy towaru na początek 2011, 1mln.zł i stan 1,1mln.zł na koniec roku. Te 100tys.zł przyrostu zapasów to niestety z zysku.

A przyrastać musi, bo inflacja i takie różne inne pierduły ...

Edytowane przez Zbycho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wydawało się to tak oczywiste. Nie dla wszystkich jednak.

 

bo nie jest. wysokie podatki (i parapodatki, jak zus, tudzież podatki ukryte, jak ograniczenia w odliczeniu vat) płacimy od zawsze, a jakoś nie wynika to li tylko z wysokiego dochodu...

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze mi się myślało, że z tymi 19(18)k to chodzi o to, że zus go pochłonie.

Co do oszczędności na preferencyjnym zusie - to właśnie powyższe wyliczenie go się chyba tyczy ("od dochodu odejmujemy składki społeczne: 1463,07"). W przypadki normalnego zusu (gdzie opłacasz składki rentową i emerytalną) ten jeden punkt wyliczenia się zmieni. Jako zadanie domowe policz jak zmieni się owe 18k. (Strzelam - kwota ta zwiększy się o 7k, od których też nie zapłacisz podatku bo w całości zaniesiesz te 7k zakładowi utylizacji szmalu).

 

nie muszę żadnych prac domowych wykonywać :icon_razz:

to co wrzuciłem to wyliczenia na preferencyjnym "małym" zusie, czyli do pierwszych 2 lat firmy...

no i w związku z rozliczaniem firmy szanownej małżonki, która to od roku prowadzi ...

 

ja niestety już od dawna mam pełen :banghead: ... w dodatku pracowników mam na pełnych etatach :banghead: to jest jakiś pogrom ... co do pracy domowej ... to uwierz lub nie, ale nawet przy sporych dochodach można nie płacić podatku :icon_mrgreen: Jedyne z czego mnie ci złodzieje okradają to VAT ... no ale tu już nie poszaleję za bardzo ... niestety :icon_evil:

Klub Anonimowych Piratów Drogowych

 

Młotek zawsze można nazwać impulsatorem kinetycznym o napędzie mięśniowym, ale po co ... ?

 

stopkai.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps: lepiej wpisać jak najwięcej w EDG, bo potem musisz płacić za każdy kolejny wpis ... a na starcie i tak nie przewidzisz w jakim kierunku się firma rozwinie ...

 

Juz nie , w EDG mozna mieszać bez dodatkowych opłat .

Co do zleceń i zawieszania - w handlu to nie przejdzie bo ci je*ani klienci zawsze coś chcą :laugh: :P A nie wystaw mu faktury to sam sie zjesz przy pomocy urzedu skarbowego .

 

Nasza księgowa brała 150zł netto za 50 faktur . A że jest kryzys to przy znacznie większej ilości dalej tyle bierze :D .Zresztą KPiR to nie jakaś czarna magia , więc niby za co miała by brać np. 1000pln , jak za KH to rozumiem (niedługo mnie to czeka - spóła zło sie szykuje)

Edytowane przez janosikkk

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie leczenie tylko podstawowe działania ratujące życie (na podstawie unijnej karty ubezpieczenia zdrowotnego) a to zasadnicza różnica. wszystkie inne sprawy typu POZ zabiegi planowe stomatolog itd musi robic w UK albo płacićz własnej kieszeni.

Mylisz się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z absurdów totalnych - kiedyś pracowałem na 2 pełnych etatach jednocześnie ... z wynagrodzenia obu opłacałem (pracodawcy opłacali ;) ) składki zdrowotne :blink: Czyli na rozum biorąc - trafiając do szpitala powinienem dostawać podwójne obiady ? ? ? ? :blink:

Dlatego ja podwójnemu płaceniu składek zdrowotnych mówię NIE. Co innego, gdyby - tak jak piszesz - człowiek dostawał coś w zamian. Np. po płaceniu przez rok dwa razy rzeczonej składki (np. z tytułu pracy na etacie i działalności gospodarczej) byłby potem ubezpieczony przez kolejny rok, w którym formalnie nie byłby nigdzie zatrudniony. Albo jakby za tę drugą składkę przysługiwały jakieś masaże czy coś. A tak to wdupiemamto. Wystarczy, że raz jestem ubezpieczony.

 

Padło kilka ciekawych porad w temacie. Np. zawieszanie DG na jakiś czas i odwieszanie, żeby wystawić rachunki/faktury. Jak się US będzie czepiał, że długo nie ma dochodów, a potem nagle 30k wpada, to zawsze można postraszyć, że się w ogóle działalność zlikwiduje. Zresztą US nie będzie się czepiał, bo z jego punktu widzenia ważne jest, żeby odprowadzony został podatek, a czy rozbije się to na miesiąc czy pół roku, to już jest nieistotne. Jest też druga strona medalu: przy takiej działalności przerywanej może być trudniej wygenerować odpowiednio wysokie koszty.

Freelancer to ma fajnie, bo ma dowolność, jak się rozlicza. Jako DG, w oparciu o umowy o dzieło czy inaczej. A jak ma ubezpieczenie zdrowotne z innego tytułu, to już w ogóle bajka. W moim przypadku puszczenie jakiejkolwiek fuchy przez firmę stanowi jedynie wyraz dobrej woli z mojej strony. Tego komfortu nie ma np. właściciel warzywniaka.

 

Można też kombinować - o czym była na forum mowa - z płaceniem składek ubezpieczeniowych w innym kraju unijnym lub w ogóle przenieść działalność poza granice Polski (perspektywa lepszej emerytury i inne korzyści). W czasach, gdy żyjemy w globalnej wiosce i często lwią część, jeżeli nie całość roboty odwalamy przez Internet, to żaden problem.

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...