Skocz do zawartości

młodzi mają problem - nowe prawko, nowe przepisy kat. a


Rekomendowane odpowiedzi

W przypadku uznania winnym wypadku sprawca ponosi wszelkie koszty. ...Sprawa cywilna o odszkodowanie za potencjalne inne straty to dodatkowy temat. Np. zwrot zarobków za okres bez pracy, zwrot kosztów leczenia specjalistycznego. I tego też OC nie pokryje, bo nie funkcjonuje.

 

Pytanie tylko co bedzie w przypadku gdy sprawca jest goly w ryj ?

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie...

Ostatnio dużo szumu było na temat wprowadzenie VATu dla kursów oferowanych przez ośrodki szkolenia kierowców. Najnowsze wiad. donoszą, że VAT będzie tylko obejmował kursy kat. A.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów:

„Szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E są usługami kształcenia zawodowego. Również usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, z uwagi na fakt, iż jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska, należy uznać za kształcenie zawodowe”.

 

„Od 1 stycznia 2011 r. usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, C, D i E, będą zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług".

 

Zdrożeją za to kursy na motocykl. Zdaniem MF, szkolenia na kategorię A nie można uznać za kształcenia zawodowe.

http://www.e-redakcja.net/file/get/hash/fbc3ed0b

http://www.e-redakcja.net/file/get/hash/03d430

Pisaliśmy w tym wątku na temat cen kursów motocyklowych. Taniej już raczej nie będzie.

Edytowane przez piecyk

Pozdrawiam, Daniel Piecychna
Szkolenia motocyklowe w Lublinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bedzie musial grzywne odsiedziec.. to proste ...

 

A poszkodowany np. do konca zycie / przez nastepne 30 - 40 lat na wozku inwalidzkim na IV p. bez windy, o innych aspektach nawet nie wspomne.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siemka

bedzie musial grzywne odsiedziec.. to proste ...

pozdro AbiV

 

W PL to nie musi być takie proste. Niech mnie ktoś poprawi, czy w naszym pięknym kraju wsadzają za niewypłacalność. Mnie się osobiście nie wydaje.

 

Pozdro.

 

Tak na marginesie...

Ostatnio dużo szumu było na temat wprowadzenie VATu dla kursów oferowanych przez ośrodki szkolenia kierowców. Najnowsze wiad. donoszą, że VAT będzie tylko obejmował kursy kat. A.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów:

 

http://www.e-redakcja.net/file/get/hash/fbc3ed0b

http://www.e-redakcja.net/file/get/hash/03d430

Pisaliśmy w tym wątku na temat cen kursów motocyklowych. Taniej już raczej nie będzie.

 

No to panowie - jak ktoś ma własną firmę to czas zacząć wpisywać w wymagania prawko A, żeby pomóc ogółowi zainteresowanych ;)

A na poważnie to kiedyś czytałem artykuł o człowieku, który na moto organy do przeszczepów wozi. W PL. I to nie żart. Poważna praca i odpowiedzialna. A latem na pewno szybciej, niż autem dowiezie.

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karta motorowerowa dopiero od 14 lat ?

 

Karty motorowerowej nie bedzie, 14 - to latek otrzyma PJ ( AM ) jak kazdy inny uzytkownik, zaleta, bedzie przynajmniej w jakim stopniu wyszkolony teoretycznie.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a teoretycznie to on będzie teoretycznie wyuczony :)

 

Rozwiniesz, bo mimo najszczerszych checi tego podwujnego teoretycznego nie kumam ?

 

Jezeli zdasz panstwowa teorie, to napewno bedziesz mial lepsze wyszkolenie teoretyczen, niz w przypadku zdawania karty motorowej w szkole u pani od WF'u ktora sama nie posiada prawa jazdy -myle sie ?

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PL to nie musi być takie proste. Niech mnie ktoś poprawi, czy w naszym pięknym kraju wsadzają za niewypłacalność. Mnie się osobiście nie wydaje.

 

 

Pozdro.

 

no to Ci sie tylko tak wydaje - zawsze bylo sporo huku za wsadzanie za dlugi .. ale wsadzali i beeda wsadzac .. tak mi sie wydaje ... u nas wsadzaja.. slusznie czy nie , nie mi oceniac

 

http://www.grupy.egospodarka.pl/wiezienie-...t,142241,8.html

 

przeczytaj dokladnie - czesc o alimetach ale tez przypadek o dlugach

Edytowane przez AbiV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

przepisy dotyczące nowych kategorii wchodzą w życie 19 stycznia 2013 roku. Tak to będzie wyglądało od tego czasu:

-14 lat - kategoria AM - dawna karta motorowerowa

-16 lat - kategoria A1 - pojemność nieprzekraczająca 125 cm3, moc nieprzekraczająca 11 kW i stosunek mocy do masy nieprzekraczająca 0,1 kW/kg,

-18 lat - kategoria A2 - 35 kW i stosunek mocy do masy nieprzekraczająca 0,2 kW/kg

-20 lat - kategoria A - jeśli masz prawo jazdy kategorii A2 od 2 lat

-24 lata - kategoria A

pozdrawiam

orzelm

 

Nie jest wcale tak źle. Co prawda moja DRka nie spełniała by wymagań dla kategori A2 bo chyba ma troszeczke więcek niż 35kW.

 

Szczególnie podobają mi się dwie rzeczy.

 

1) Wycofano się z durnego pomysłu który miał szufladkować motocykle ze względu na pojemność. A1 i AM rozumiem ale np przeciętna kanapa nawet gdyby miała dużo większą pojemność od przeciętnego przecinaka jest i tak dużo wolniejsza. Dobrze jeszcze ,że wzięli pod uwagę stosunek masy do mocy.

 

2) A od 20 jeśli posiadało się już wcześniej A2. To trochę wymusi na niektórych aby kupili sobie na 1 moto coś co mają szanse opanować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest wcale tak źle.

 

Ja też tak sądzę. Dla jeżdżących na endurakach nie powinno zrobić większej różnicy. Z tego co kojarzę, wszelkiego rodzaju XT'ki, XL'ki itd mają po 34KW. Na 35KW załapią się też pewnie GieeSy, CeBulki, więc jakoś niesamowitej straty tu nie widzę. Mało który 18nastoletni kierowca wykorzystuje ponad 100km w 600'tce, także ta granica 50 koni powinna być odpowiednia. Poza tym, to że zda się prawo jazdy nie oznacza, że od razu trzeba kupować niesamowicie mocne sprzęty - przynajmniej ja tak myślę i myślałem przed zrobieniem A.

:flesje:

 

Pisz jeśli potrzebujesz czegoś do Cagivy Elefant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak sądzę. Dla jeżdżących na endurakach nie powinno zrobić większej różnicy. Z tego co kojarzę, wszelkiego rodzaju XT'ki, XL'ki itd mają po 34KW. Na 35KW załapią się też pewnie GieeSy, CeBulki, więc jakoś niesamowitej straty tu nie widzę. Mało który 18nastoletni kierowca wykorzystuje ponad 100km w 600'tce, także ta granica 50 koni powinna być odpowiednia. Poza tym, to że zda się prawo jazdy nie oznacza, że od razu trzeba kupować niesamowicie mocne sprzęty - przynajmniej ja tak myślę i myślałem przed zrobieniem A.

:flesje:

To jest zdroworozsądkowe mniejszościowe podejście. Większość młodych za odłożone pieniążki chce kupić najmocniejsze co mogą, tak żeby stosunek zł/KM dążył do zera. Chcą "z respektem" poprykiwać na maszynie stworzonej do latania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak sądzę. Dla jeżdżących na endurakach nie powinno zrobić większej różnicy. Z tego co kojarzę, wszelkiego rodzaju XT'ki, XL'ki itd mają po 34KW. Na 35KW załapią się też pewnie GieeSy, CeBulki, więc jakoś niesamowitej straty tu nie widzę. Mało który 18nastoletni kierowca wykorzystuje ponad 100km w 600'tce, także ta granica 50 koni powinna być odpowiednia. Poza tym, to że zda się prawo jazdy nie oznacza, że od razu trzeba kupować niesamowicie mocne sprzęty - przynajmniej ja tak myślę i myślałem przed zrobieniem A.

:flesje:

 

 

No właśnie nie do końca. 35 Kw to chyba 47,6 KM. "Giesowi" właśnie różnie podają niektórzy 46 lub 48 km i być może braknie heh. A CB ma 58 chyba więc się nie złapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie do końca. 35 Kw to chyba 47,6 KM. "Giesowi" właśnie różnie podają niektórzy 46 lub 48 km i być może braknie heh. A CB ma 58 chyba więc się nie złapie.

Jest całe mnóstwo wersji zdławionych, samemu można ograniczyć moc kosztem kilkudziesięciu złotych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...