Skocz do zawartości

młodzi mają problem - nowe prawko, nowe przepisy kat. a


Rekomendowane odpowiedzi

To może ja przedstawie punkt widzenia prawie 17sto letniego motocyklisty.

Po pierwsze to jak wszyscy wiemy "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Ja sobie nie wyobrażam przyszłego życia bez większego moto. Na chwilę obecną posiadam prawko Kat. A1 zrobione w tym roku i jeżdżę Husqvarną 125. Na motocyklach śmigam od samego urodzenia, uważam, że mimo mojego wieku naprawdę mogę użyć słowa, że dobrze jeżdżę. Wydaję mi się, że jestem już doświadczony jako tako, swoje już na moto przeżyłem, lot nad samochodem daje potem dużo do myślenia. Dzięki temu stałem się naprawdę pokorny, naprawdę uważam, jeżdżę uważnie i naprawdę to bardzo lubie, żeby nie powiedzieć kocham. Bez założenia całego kombinezonu nie ruszam na motocykl, nawet po te przysłowiowe bułki - tak samo mój ojciec (również motocyklista). Jeśli nie uda mi się do 18stki zdać tego prawka, z racji tych przepisów to wybór jest prosty, jazda bez plastiku... Rozumiem, że zabijają się młodzi ludzie na 600ccm, czy litrach, ale to głupi ludzie bez wyobraźni. Powinni wprowadzić coś takiego jak "Posiadane już motocykle" w sensie, że dokumentuje się jakoś czas i ilość posiadanych motocykli i potem np. według takiego okresu posiadania takiej mocy i np. przepisowej jazdy można jakoś zwiększyć legalnie pojemność i moc. Ale to tylko takie moje głupie pomysły :)

 

 

Pozdrawiam wszystkich MOTOCYKLISTÓW. :lalag:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam szczerze że chyba jestem za podniesieniem granicy wieku a na pewno za ograniczaniem mocy na początku. Motorowerem jeździłem po drogach od 13 czyli karty motorowerowej, poczciwym simsonkiem skuterem pomykałem do 18, przeżyłem stłuczkę, i db bo zmieniło to moje podejście do obserwacji drogi.

Rodzice zgodzili się na prawko A ale na kupno moto było kategorycznie NIE, nie w tym domu. Nawet się zapisałem na B i A ale w ramach focha zrezygnowałem z A, argumentując że sam sobie zrobie jak bedę chciał kupić 2 oo.

Zrobiłem A gdy miałem 22 a po roku kupiłem er 5 i uważam że bdb zrobiłem bo obawiam sie że mając 18 lat kat A i "600" bo wtedy tak się patrzy na te tematy to nie mógłbym tu dziś pisać.

Dzisiaj młodzi jeżdzą plastikowymi skuterami w automacie i często widzę że nie mają pojęcia o tym jak sie db obchodzić ze sprzęgłem podczas kursu czy egzaminu nawet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinni wprowadzić coś takiego jak "Posiadane już motocykle" w sensie, że dokumentuje się jakoś czas i ilość posiadanych motocykli

 

Pomysł trochę nietrafiony ze względu na możliwość, że ktoś mimo że jeździł motocyklem i ma doświadczenie to w świetle prawa tego doświadczenia w ogóle by nie posiadał bo moto zarejestrowany byłby na kogoś innego (wujka, ojca - wszystko jedno)

2818.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł trochę nietrafiony ze względu na możliwość, że ktoś mimo że jeździł motocyklem i ma doświadczenie to w świetle prawa tego doświadczenia w ogóle by nie posiadał bo moto zarejestrowany byłby na kogoś innego (wujka, ojca - wszystko jedno)

To tylko tak rzucone, jakby to dobrze jakoś dopracował to myślę, że nie było by to takie złe.. ale latwiej po prostu podnieść granice wiekowe. :wink:

 

Ja napewno jakbym miał ten dokument to też bym był za tym przepisem, jednak nie mając go uważam, że to dla mnie bardzo zła nowina, tak samo byście sie wy zachowali jakbyście nie mieli tego prawka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Na motocyklach śmigam od samego urodzenia, uważam, że mimo mojego wieku naprawdę mogę użyć słowa, że dobrze jeżdżę. Wydaję mi się, że jestem już doświadczony jako tako, swoje już na moto przeżyłem,

 

Smigac a smigac to mala roznica. To, ze jako zawodnik motocross'u bedziesz mial opanowany technike przejazdu toru / terenu, ze bedziesz mial opanowany motocykl na torze / terenie, tego raczej nikt nie bedzie negowal. Walka o przetrwanie w codziennosci ruchu na drogach publicznych to juz troche inna bajka, tz rowniez trzeba wyjezdzic swoje, a Ty niestety tego wyjezdzone NIE masz !

 

Jeśli nie uda mi się do 18stki zdać tego prawka, z racji tych przepisów to wybór jest prosty, jazda bez plastiku...

 

Pomine, bo sam sobie juz swiadectwo wystawiles. Wytlumaczysz mi jaka bedzie praktycznie roznica w klasie 600 motocykla otwartego a zdlawionego do 35 kW ?

 

Rozumiem, że zabijają się młodzi ludzie na 600ccm, czy litrach, ale to głupi ludzie bez wyobraźni.

 

Twoja wyobraznie widac, najbardziej w wypowiedzi co do jezdy bez PJ.

 

Powinni wprowadzić coś takiego jak "Posiadane już motocykle" w sensie, że dokumentuje się jakoś czas i ilość posiadanych motocykli i potem np. według takiego okresu posiadania takiej mocy i np. przepisowej jazdy można jakoś zwiększyć legalnie pojemność i moc. Ale to tylko takie moje głupie pomysły :)

Pozdrawiam wszystkich MOTOCYKLISTÓW. :lalag:

 

Z regoly ten, kto zrobil PJ danej kategori nie odklada go do szuflady, bo ze regoy nie po to robil kurs i zdawal egzamin. Po otrzymaniu PJ kupuje sie pojazd i sie nim jezdzi. Dlaczego wiec prawo ma honorowac kogos kto mial pare motocykli jezeli nie jezdzil nimi po drogach publicznych tylko w terenie ? o rowniez jez nie fair dla innych.

 

To tylko tak rzucone, jakby to dobrze jakoś dopracował to myślę, że nie było by to takie złe.. ale latwiej po prostu podnieść granice wiekowe. :wink:

 

Powiem Ci tak, ustawa bazuje na 45 letnich doswiadczeniach ktore dzialaja w innym / ch krajach.

 

Ja napewno jakbym miał ten dokument to też bym był za tym przepisem, jednak nie mając go uważam, że to dla mnie bardzo zła nowina, tak samo byście sie wy zachowali jakbyście nie mieli tego prawka :)

 

Znaczy, emocjonalnie jeszcze niedorosles, proponuje Ci najpierw zapoznac sie dokladnie z ustawa i zrozumiec ja, bo na razie to cos slyszales i wydaje Ci sie, ze wiesz o co chodzi.

 

:crossy:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem.. Nie jeżdżę na żadnym torze :) Nigdy nawet nie jeździłem, mówię tylko i wyłącznie o drodze. Odkąd zdałem karte motorowerową jestem pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, a jeżdżę na motocyklach dużo dłużej.

Pomine, bo sam sobie juz swiadectwo wystawiles. Wytlumaczysz mi jaka bedzie praktycznie roznica w klasie 600 motocykla otwartego a zdlawionego do 35 kW ?

Znowu nie rozumiem, jakie zdławienie? Nic takiego nie mówiłem, te 35Kw to się łapie na A2, tak?

Powiem Ci tak, ustawa bazuje na 45 letnich doswiadczeniach ktore dzialaja w innym / ch krajach.

A powiedz czemu w USA prawo jazdy jest od 16 lat?

 

I już do wszystkiego dorosłem, tak myślę bynajmniej. Ciekawe co ty drogi forumowiczu byś robił mając tyle lat co ja i takie obawy. Pewnie byś powiedział "ee jestem za głupi widocznie poczekam 10 lat i wtedy kupie moto" Tak wywnioskowałem ;] Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ponownie to mówie.

 

I ja jeżdżąc bez prawka i tak stworze mniejsze zagrożenie niż świeży 18letni motocyklista który 1szy raz dosiada coś mocniejszego. To tylko głupie lata, a tu chodzi o umysł.

 

Edit:Co do tego pomysłu, to wpadł mi po prostu do głowy jak pisałem tego posta. Jakby to jakoś dobrze zrobił to napewno by to było lepsze niż takie głupie podnoszenie granic wiekowych..

Edytowane przez klikszen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie uda mi się do 18stki zdać tego prawka, z racji tych przepisów to wybór jest prosty, jazda bez plastiku...

 

podążając tym torem myślenia: od nowego roku nie będę miał możliwości odliczania vatu od paliwa do puszki, ergo zacznę benzynę kraść - co piąte tankowanie, żeby wyjść na zero. taką logikę prezentujesz

trudno, przepisy się zmieniają - być może w skali skaju znajdzie się jakiś promil osób, które "ucierpią" na przymusowej jeździe dodatkowe 2 lata na słabszym sprzęcie ale jednocześnie kilkudziesięciu procentom z tych świeżych motocyklistów, którzy jeździć nie potrafią i pomyślunku im brakuje do logicznej oceny swoich możliwości, ten przepis uratuje gnaty przed połamaniem. z punktu widzenia państwa, które ma dbać o swoich obywateli, rachunek jest prosty

a o "cierpieniu" w jeździe 50KM motocyklem (choćby i 600ccm) piszę z przekąsem celowo, bo nie spotkałem jeszcze kogoś, kto by się w swoim życiu czegoś "przeuczył"

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszua, mądrze mówisz, masz dużo racji. Tylko państwo powinno to zrobić tak, żeby nikt z tych pasjonatów nie ucierpiał, i tamci nic sobie nie zrobili. Oprócz dodatkowych lat "męki" dochodzą koszta związane z dodatkowymi kategoriami A1, A2 i finalnie A i żeby zrobić te A w wieku 20 lat trzeba wydać ok. 3 tyś zł. Na chwilę obecną żeby zrobić A wystarczy 1tyś zł i jedynie 18 lat.

 

Nie ma co porównywać jazdy bez prawka do kradzieży paliwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

chyba wszyscy młodzi ludzie tak mówią, mniej więcej coś w stylu: jestem młody ale wielu starych jeździ gorzej od nas itp itd. Też tak mówiłem i oburzałem sie, bo koledzy rok starsi załapali się jeszcze na prawko od 17 lat. Dzisiaj jestem za podnoszeniem wieku, Ty też za parę lat tak powiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz dodatkowych lat "męki" dochodzą koszta związane z dodatkowymi kategoriami A1, A2 i finalnie A i żeby zrobić te A w wieku 20 lat trzeba wydać ok. 3 tyś zł. Na chwilę obecną żeby zrobić A wystarczy 1tyś zł i jedynie 18 lat.

 

primo: jazda motocyklem nie jest obowiązkowa. podobny argument byłby na zniesienie prawa jazdy w ogóle - przecież kto chce jeździć to się nauczy, po co obowiązkowy kurs; mogłoby być za darmo zamiast 1,5k zeta

secundo: skąd te wyliczenia? żeby nie przeciągać powiem od razu: z a1 na a obecnie przechodzisz samym egzaminem, bez kolejnego kursu; uprawnione będzie więc założenie (pewności nie ma, póki przepisy nie zostaną uchwalone, wraz z rozporządzeniami wykonawczymi), że z kolejnymi kategoriami będzie tak samo. ergo: nie znasz nawet stanu aktualnego, a przyjmujesz błędne dalsze założenia i siejesz ferment wbijając sobie i kolegom bzdury do głów

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomine, bo sam sobie juz swiadectwo wystawiles. Wytlumaczysz mi jaka bedzie praktycznie roznica w klasie 600 motocykla otwartego a zdlawionego do 35 kW ?

To może ja wytłumaczę. Otóż nie będzie żadnej różnicy gdyż zwykła 600tka (ta sportowa, nie sprzęt typu bandit czy fazer) nawet zblokowana do 35kW nie będzie mogła być ujeżdżana przez motocyklistę z kat. A2. Dlaczego?

 

Art.6

1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

(...)

3) motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla

2818.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na motocyklach śmigam od samego urodzenia

 

Mam Ci po polskiemu wytlumaczyc co znaczy od urodzenia ? Od urodzenia co najwyzej srales w pieluchy przez pierwsze 3 – 4 lata , to tak na marginesie = 1 /4 Twego zycia.

 

...Nie jeżdżę na żadnym torze :) Nigdy nawet nie jeździłem, mówię tylko i wyłącznie o drodze. Odkąd zdałem karte motorowerową jestem pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, a jeżdżę na motocyklach dużo dłużej.

 

Powiem Ci tak, pelnoprawnym uczestnikiem ruchu to jeszes dopiero od zadania kat A1.

 

Znowu nie rozumiem, jakie zdławienie? Nic takiego nie mówiłem, te 35Kw to się łapie na A2, tak?

 

No widziesz, nie masz zielonego pojecia a wypisujesz dyrdymaly, dowiedz sie na czym polega dlawienie, do jakiej mocy, jakie motocykle, jaka pojemnosc, itd, itp

 

A powiedz czemu w USA prawo jazdy jest od 16 lat?

 

1. Porownaj sobie obszernosc krajow, odleglosci jakie sa ta do przebycia, jakie srodki komunikacji masz w USA a jakie w PL – po prostu koniecznosc.

2. W USA do wcale nie tak dawna obowiazywalo 55 mph = 88 km/h

3. wyszkolenie adekwatne do predkosci

4. ilosc wypadkow jakie tam sa i w jakich okolicznosciach powstaly

5. obyczaje ( rowniez praawo do posiadania broni )

 

I już do wszystkiego dorosłem, tak myślę bynajmniej.

 

No wlasnie, wydaje Ci sie, zwlaszcza gdy mowisz o jezdzie bez uprawnien.

 

Ciekawe co ty drogi forumowiczu byś robił mając tyle lat co ja i takie obawy. Pewnie byś powiedział "ee jestem za głupi widocznie poczekam 10 lat i wtedy kupie moto" Tak wywnioskowałem ;]

 

Oczywiscie ja nigdy nie bylem w takiej sytuacji jak Ty, przeszedlem na swiet majac 40 – tke i o zyciu wiem mniej niz Ty.

 

Po pierwsze, dalej nie zapoznales sie z ustawa i dalej walisz smieszne teksty. Zamim wiec zaczneisz wypisywac PIERDOLY o 10 ciu latach czekania, to sie ogarnij bo nie 10 lat a 2 lata, co w moich oczach dialetralnie zmienia postac rzeczy. Pomijam juz fakt, ze po zdaniu kat. A2 jak ktos sie uprze to i Hayabusa bedzie mogl smigac, ustawa nie mowi bowiem nic o pojemnosci a jedynie o mocy i jej stosunku do masy jednosladu – kumkasz roznice ?

 

Moja corke nadal obowiazuje jazda jednosladami do mocy nie 35 kW a jedynie do mocy 25 kW, jakos jej to nie przeszkadza, a wyszkolona jest pare razy lepiej niz Ty. Roznica miedzy wami jest taka, ze ona ma pojecie co potrafia 34 KM a ty niestety NIE !

 

I ja jeżdżąc bez prawka i tak stworze mniejsze zagrożenie niż świeży 18letni motocyklista który 1szy raz dosiada coś mocniejszego.

 

Wez nie pierd*l smutnych kawalkow

 

...państwo powinno to zrobić tak, żeby nikt z tych pasjonatów nie ucierpiał, i tamci nic sobie nie zrobili. Oprócz dodatkowych lat "męki" dochodzą koszta związane z dodatkowymi kategoriami A1, A2 i finalnie A i żeby zrobić te A w wieku 20 lat trzeba wydać ok. 3 tyś zł. Na chwilę obecną żeby zrobić A wystarczy 1tyś zł i jedynie 18 lat.

 

Panstwo robi wszystko aby tacy mundrzy jak Ty nie zrobili osobom postronnym krzywdy, notabene sobie samemu rowniez. To co Ty nazywasz " cierpieniem / meka " nie jest wymiernem na przestrzeni zycia.

 

Kaze Ci ktos robic te kategorie PJ ? Zrob jak kazdy smiertelnik kat. B bedzie taniej. Nauka kosztuje, pozatym jak na razie nic nie wiadomo jak bedzie rozwiazane szkolenie oraz egzamin.

 

:crossy:

 

Otóż nie będzie żadnej różnicy gdyż zwykła 600tka (ta sportowa, nie sprzęt typu bandit czy fazer) nawet zblokowana do 35kW nie będzie mogła być ujeżdżana przez motocyklistę z kat. A2. Dlaczego?

 

Niestety nie rozumiem nic z tego co tu napisales.

 

Rozwiniesz mysl ?

 

:crossy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ks-rider

Wybacz, ale jesteś co najmniej mało inteligenty, co ty w ogóle piszesz, na co mnie atakujesz? Wybacz nie podejmę z tobą więcej rozmowy, bo to bez sensu. Nie chce mi się tłumaczyć następnemu. Masz te 47lat a zachowujesz się w kompromitujący sposób. W tej chwili związek "dzieci Neo" powinien zmienić swoją pierwszą część. Nie jesteś w stanie zrozumieć najprostszej przenośni.

Dobrze wiem, co to dławienie i do jakiej mocy i wartości momentu trzeba przydusić silnik aby spełniał dane wymogi. Na każde pytanie dajesz okrężną odpowiedź, ładnie się gubisz, wmawiaj sobie dalej, że taki mądry jesteś.

 

Czemu mi wyskakujesz ze swoją córką? Pytałem o nią? Jest ostatnią osobą która mnie interesuje. A ja powinienem być ostatnią która interesuje Ciebie. Nie podoba Ci się mój tok myślenia to nie komentuj, albo zrób to w normalny i kulturalny sposób. Masz tyle postów i taki staż, zresztą normalny użytkownik mógłby liczyć na jakąś funkcje na forum posiadając taki staż, widać, że u ciebie to same puste posty bez grama wiedzy.

 

e:

Powiem Ci tak, pelnoprawnym uczestnikiem ruchu to jeszes dopiero od zadania kat A1.

[/qoute]

Pełnoprawnym uczestnikiem ruchu jest nawet rower, panie mądry.

Edytowane przez klikszen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ks-rider, chodzi o to, że nie możesz jeździć z prawkiem A2 motocyklem zdławionym do 35kW jeśli jego fabryczna moc jest 2 razy większa. Czyli fzs 600 które ma 95 koni możesz zdławić do 35kW i śmigać na A2, ale nie da rady tego zrobić z 600RR, ani z Hayką o której wcześniej wspomniałeś

2818.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...