Skocz do zawartości

Jazda po chodniku


figer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

Kolega dzisiaj podjezdzal sobie powoli po chodniku pod knajpe i dostal za to mandat 250 PLN i 0 punktow.

I teraz sa sprzeczne odpowiedzi w gronie moich znajomych.

Czesc twierdzi, ze nie mozna, ale jest kolega, ktory twierdzi ze "za jazdę po chodniku nie mają prawa wystawić mandatu, gdyż jest to dozwolone w kodeksie drogowym, są jednak do tego obostrzenia, a mianowicie że trzeba jechać powoli i ostrożnie, ustępując pierwszeństwa pieszym"

 

Moze jakis specjalista typu Stary Sierzant, wypowiedzialby sie? :icon_mrgreen:

Dzieki

Edytowane przez figer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KD:

 

Art. 26. (...)

 

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

 

1. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

2. omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

 

3. jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Edytowane przez koniaczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KD:

 

Art. 26. (...)

 

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

 

1. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

 

2. omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

 

3. jazdy
wzdłuż
po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Pytanie a jak bym nie jechał wzdłuż tylko pod kątem tak prawie w poprzek od krawęznika do krawęznika?:icon_mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam często widzę, że motorowerzyści i lekkie motocykle mijają korek na wlocie do Tarnowa od strony Starego Cmentarza po chodniku. Dziś widziałem Simsona, który po takim minięciu jeszcze czekał na przejściu dla pieszych, aby dostać się na prawą stronę jezdni :icon_mrgreen:

 

Ale moim zdaniem chodniki są dla pieszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam często widzę, że motorowerzyści i lekkie motocykle mijają korek na wlocie do Tarnowa od strony Starego Cmentarza po chodniku. Dziś widziałem Simsona, który po takim minięciu jeszcze czekał na przejściu dla pieszych, aby dostać się na prawą stronę jezdni ;)

 

Ale moim zdaniem chodniki są dla pieszych.

Ja dziś widziałem motocykl jadący między pieszymi wzdłuż po pasach. :icon_mrgreen:

 

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema

Ja sie podczepie do tematu ale nie chodzi mi o chodnik. Chodzi mi o jazde po terenach zielonych (trawnik?)

Bo jest taka sytuacja, ze wiadomo, jest: ulica > chodnik > trawnik (i w moim przypadku) > stacja benzynowa. Dojazd jest do niej dobry (od strony centrum miasta) a od drugiej strony ( czyli do centrum), trzeba jechac jakis 1 kmi dopiero wtedy jest przejazd na pasy o przeciwnym kierunku jazdy i znowu trzeba sie wracać ten 1 km żeby na stacje dojechać. Na wysokości stacji jest wjazd na prywatną posesje. Ja robie tak, że skręcam na tą posesje, następnie po trawniku jakieś 15m i już jestem na stacji. Czy mogą sie suki do tego przyczepić??

Pozdro

Stare motocyklowe przysłowie mówi: jak się nie wywrócisz.....to se nie poleżysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc twierdzi, ze nie mozna, ale jest kolega, ktory twierdzi ze "za jazdę po chodniku nie mają prawa wystawić mandatu, gdyż jest to dozwolone w kodeksie drogowym, są jednak do tego obostrzenia, a mianowicie że trzeba jechać powoli i ostrożnie, ustępując pierwszeństwa pieszym"

 

Jest coś takiego, ale dotyczy to ROWERU :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie można jeździć rowerem po chodniku, a co dopiero motocyklem

 

aczkolwiek sam często łamię ten przepis, bo jakbym chciał jechać zgodnie z przepisami to jadąc do domu nadrabiałbym 3 km az do nawrotki na 2 pasmówce i z powrotem. A jak jest wieczór i pusto to sobie skracam drogę chodnikiem 50m i jestem u siebie na ulicy :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tylko poprzecznie, ( zupełnie jak autem)

Formalnie Motocykl obowizajuż niemal identyczne przepisy jak samochód...

Dokladnie tak jest - motocykl jest traktowany jako pojazd a tego nie mozna sobie parkowac na zewnetrznej czesci chodnika tylko przy krawedzi drogi (badz wzdluz itp), wiec jaki jest sens nawet prowadzic motocykl w poprzek chodnika jak i tak nie wolno Ci go tam zaparkowac ??

pozdro flisert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...