Skocz do zawartości

Gwintownik


Fiedi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z moich doświadczeń z dorabianiem śrub i szpilek wynika, że nie ma problemu z wykonaniem rzeczonego gwintu, o ile narzynka jest nowa i oprawiona ciasno. Rozchrzanione oprawki pozwalają na odkształcanie się narzynki podczas pracy na twardym materiale, co psuje zarys gwintu i skutkuje nitkami o niskiej gładkości.

Nie ma tego problemu, jeżeli gwintujemy jakiś gównolit, typu St3X lub nawet St5, bo pręty z tych stali można gwintować nawet łapiąc narzynkę w kombinerki (na upartego). Jednak w temacie jest mowa o śrubie odpowiedzialnej, mocującej gmol/slider. Tutaj trzeba użyć czegoś uczciwego, np 45.

Stal 45 jest zgodnie z Polską Normą przeznaczona min. do wykonywania śrub i szpilek mocujących ważne podzespoły maszyn i pojazdów.

Gwintujemy z olejem i cofając narzynkę co pół obrotu (łamanie wióra).

Powodzenia. Dasz radę :icon_twisted:

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku masz do wyboru trzy możliwości:

1) polatać trochę po sklepach za potrzebną śrubą

2) wizyta u szanowanego tokarza lub ślusarza

3) bezwzględne zastosowanie się do porad Tomka Kulika

Ostatnio przerabiałem ten temat osobiście ( szpilka M10x1 -kupiłem narzynkę Fanar: 28pln)

 

Pozdrawiam :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to Fiedi jest raczej laikiem w temacie obrobki skrawaniem wiec lepiej bedzie jak faktycznie uda sie do tokarza.. Zeby narzynka nie "uciekla" na takiej dlugosci trzeba miec troszke doswiadczenia w temacie i spier... juz w zyciu pare srub.. Co do ustalenia skoku gwintu domowym sposobem mozna to zrobic za pomoca suwmiarki-po prostu nalezy zmierzyc dokladnie 10 zwojow gwintu i uzyskana wartosc podzielic przez 10..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pytanie raczej skierowane do mechaników oraz osób obeznanych w temacie.Ze wzgledu na to że nigdzie nie moge dostać śruby o odpowiedniej długości i średnicy postanowiłem taką śrube wykonać sam.Dodam że interesuje mnie śruba o drobnym gwincie co stanowi główny problem (nigdzie nie moge takiej dostać). No i teraz zasadnicze pytanie, czy dostane gwintowniki na drobny gwint? Jeśli tak to gdzie mogę takowe dostać oraz jakie posiadają oznaczenia. Wspomnę ze interesuje mnie śruba o długości 12 cm o średnicy 10mm.

Śruby i nakrętki drobnozwojne szukaj w sklepie Metal Max na ul. Jagielońskiej lub MT Metal na ul. Elewatorskiej. Jak tam nie dostaniesz to możesz sobie odpuścić szukanie bo w Białymstoku lepszych sklepów nie ma. A co do wszelkiej maści narzędzi, tudzież najbardziej wymyślnych narzynek i gwintowników o skokach i srednicach metrycznych i calowych to jedynie sklep z narzędziami w Łyskach na trasie do Warszawy. Tam dostaniesz wszystko, jeśli nie od ręki to na zamówienie. Inne sklepy tam się zaopatrują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku masz do wyboru trzy możliwości:

1) polatać trochę po sklepach za potrzebną śrubą

2) wizyta u szanowanego tokarza lub ślusarza

3) bezwzględne zastosowanie się do porad Tomka Kulika

Ostatnio przerabiałem ten temat osobiście ( szpilka M10x1 -kupiłem narzynkę Fanar: 28pln)

 

ad 1

szukaj w sklepie Metal Max na ul. Jagielońskiej lub MT Metal na ul. Elewatorskiej

chyba najlepsze wyjscie

 

ad 2 tez niezle ale jak 1 zawiedzie. Musi to byc dobry tokaz a i tak nie bedziesz mial pewnosci co do wytrzymalosci sruby. No i napewno drozej wyjdzie niz 1

 

ad 3 Jesli zawioda wyzsze punkty w co watpie. Calkowicie bez sensu bo trzeba sie orobic mozna latwo spie.... no i trzeba jezdzis i szukac nazynki ktora kosztuje 30PLN a ja za 2 sruby M12 i dl 13cm i do tego 2 nakretki dalem niecale 5 PLN

 

Wybor nalezy do ciebie:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi to byc nażynka o rozm. np. FI 10x1.5 jeśli to jest gwint drobnozwojowy,jak masz starą śrube i gwint na niej to weż do sklepu i dopasujesz nażynke do niej ,jak nie masz starej śruby to mierzy sie skok gwintu w otworze gdzie ma byc wkręcona ,jest do tego taki specjalny miernik ,mówiac prosto taka blaszka z ząbkami i napisanym skokiem która przykłada sie do gwintu i odczytuje rozm.Są różne skoki gwintów jak zle dobierzesz to zetniesz gwint.np.10x1,25mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj troche polatałem po sklepach no i dostałem to co mi potrzeba ( w pewnym sensie).Śrube dostałem w Metal -Maxie na ul. Jagielońskiej.Mówie w pewnym sensie ponieważ nigdzie nie mogłem znaleźć śruby pod imbus (pod imbus są ale ze zwykłym gwintem).Kupiłem więc zwykłą utwardzaną srubę z interesującym mnie skokiem gwintu.Z usług ślusarza zrezygnowałem ponieważ za wytoczenie nowej śruby zaśpiewał mi 50 zł (stoczenie 12-stki i nagwintowanie).Jedyne co musiałem zrobić to dociąć ją na odpowiednią długość i dokręcić kolejne 2 cm gwintu u wspomnianego tokarza - za friko:).Teraz pozostała zabawa z jej dokręceniem,mianowicie

średnica otworu w crash-padzie uniemożliwia dojście za pomocą nasadówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi to byc nażynka o rozm. np. FI 10x1.5 jeśli to jest gwint drobnozwojowy,jak masz starą śrube i gwint na niej to weż do sklepu i dopasujesz nażynke do niej ,jak nie masz starej śruby to mierzy sie skok gwintu w otworze gdzie ma byc wkręcona ,jest do tego taki specjalny miernik ,mówiac prosto taka blaszka z ząbkami i napisanym skokiem która przykłada sie do gwintu i odczytuje rozm.Są różne skoki gwintów jak zle dobierzesz to zetniesz gwint.np.10x1,25mm.

Po pierwsze ortografia - narzynka, po drugie znajomość oznaczeń gwintów, po trzecie interpunkcja i skład zdania :icon_biggrin:

 

Dzisiaj troche polatałem po sklepach no i dostałem to co mi potrzeba ( w pewnym sensie).Śrube dostałem (...)

Jaka jest klasa wytrzymałości śruby? Znajdziesz ją wybitą na łbie, np. 8.8.

Jeżeli masz takie oznaczenie lub wyższe, to jest okej. Słabszych śrub w takim miejscy nie warto stosować.

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ortografia - narzynka, po drugie znajomość oznaczeń gwintów, po trzecie interpunkcja i skład zdania :D

Jaka jest klasa wytrzymałości śruby? Znajdziesz ją wybitą na łbie, np. 8.8.

Jeżeli masz takie oznaczenie lub wyższe, to jest okej. Słabszych śrub w takim miejscy nie warto stosować.

 

 

Zgadza sie, śruba która kupiłem ma właśnie takie oznaczenie 8.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak przedmówca, zmień tokarza bo zdziera. A śrubka w takie miejsce to min. w klasie 10.9, bo 8.8 to ma ledwie prawidłowo nacięty gwint ( poniżej tej klasy to wyroby śrubopodobne). Z kolei w klasie 12 może być juz za twarda - crashpady czy gmole celowo robi sie tak, by sie zginały i przejmowały siły gleby na siebie. Nie mogą być za sztywne lub pękać. Fedi pisałeś wcześniej, że klucz nasadkowy nie mieści się w otworze - czy próbowałeś wyszczuplanych nasadek? Bo standartowe rzeczywiście mają dosyć grube ścianki. Z tanich i popularnych można dostać Sanleya cienkościennego, w niektórych sklepach sprzedają na sztuki, nie trzeba brać całego kompletu. pzdr, Pastor :)

PASTOR GARAGE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak przedmówca, zmień tokarza bo zdziera. A śrubka w takie miejsce to min. w klasie 10.9, bo 8.8 to ma ledwie prawidłowo nacięty gwint ( poniżej tej klasy to wyroby śrubopodobne). Z kolei w klasie 12 może być juz za twarda - crashpady czy gmole celowo robi sie tak, by sie zginały i przejmowały siły gleby na siebie. Nie mogą być za sztywne lub pękać. Fedi pisałeś wcześniej, że klucz nasadkowy nie mieści się w otworze - czy próbowałeś wyszczuplanych nasadek? Bo standartowe rzeczywiście mają dosyć grube ścianki. Z tanich i popularnych można dostać Sanleya cienkościennego, w niektórych sklepach sprzedają na sztuki, nie trzeba brać całego kompletu. pzdr, Pastor :biggrin:

 

Łeb śruby praktycznie na styk mieści sie w otworze crash -padu , zastanawiałem sie nad nacięciem główki pod śrubokręt jednak wtedy nie mógłbym docisnąć jej z odpowiednim momentem. Pozostaje wizyta u tokarza lub patent ze śrubokrętem w końcu moment docisku to zaledwie 38 Nm co spokojnie można dokrecić odpowiednim śrubokrętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...