Skocz do zawartości

karanie pracownikow :|


Waldi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chcial bym dowiedziec sie jakie sa konsekwencje pracy po spozyciu alkoholu. Z uwagi na to, ze pracuje jako kelner od czasu do czasu zdaza mi sie degustowac wina lub nalewki. Ostatnio przytrafiła mi sie taka sytuacja dosyc nieprzyjemna podczas ktorej zbadano mnie alkomatem wynikiem czego bylo 0,45 promila ( podczas wesela ). Kazdy wie, ze to jest niewielka sladowa ilosc. W rezultacie postrzegany jestem jako alkoholik co za tym idzie dostalem pisemna kare w formie upomnienia. Oczywiscie sie nie podpisalem. Mam 7 dni na wyjasnienie sytuacji. Zastanawiam sie co powiedziec kierownikowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za występki w pracy grozi Ci kara upomnienia, nagany lub pieniężna (cytat z Kodeksu Pracy poniżej). Po okresie roku nienagannej pracy karę upomnienia uważa się za niebyłą, wpis znika z akt osobowych pracownika. Jak nie masz zamiaru pić przez rok, możesz podpisać :icon_mrgreen: Na świadectwie pracy nie powinieneś mieć informacji o tej karze.

 

 

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Art. 108.

 

§ 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

 

1) karę upomnienia,

 

2) karę nagany.

 

§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.

 

§ 3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3.

 

§ 4. Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

Edytowane przez Mizc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niegyś Volvo szukało ochotników, którzy pod wpływem alkoholu będą testować auta, które miały ograniczać jazde kierowcom po kieliszku. Ponoć było dużo zgłoszeń Polaków :]

 

 

tylko ciekawe czy alkohol na wlasną ręke czy VOLVO STAWIA???!! :notworthy: :icon_question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Z uwagi na to, ze pracuje jako kelner od czasu do czasu zdaza mi sie degustowac wina lub nalewki.

 

Nie obrażaj kelnerów - znam kilku w tym zawodzie, żaden z nich nie jest abstynentem i zdarzało im się osiągnąć lepsze wyniki na alkomatach. Ale żaden nie twierdził, że DEGUSTUJE. Normalnie chlałeś wódę w pracy.

 

Podrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie nieludzkie te przepisy. ;) Przecież spędzenie kilku godzin na weselu o suchym pysku to musi być męczarnia. Podobnie jak w przypadku pracy jako barman. Moim zdaniem można sobie golnąć, tylko wtedy pod żadnym pozorem nie wolno wracać własnym pojazdem - idziemy na stację kolejową albo zamawiamy taksóweczkę; ewentualnie prosimy kogoś o podwózkę.

Poza tym co to za badania alkomatem, jeżeli nie miało miejsce prowadzenie pojazdu?! Jeszcze bym rozumiał przy obsłudze jakichś niebezpiecznych maszyn, ale w knajpie...

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na to, ze pracuje jako kelner od czasu do czasu zdaza mi sie degustowac wina lub nalewki. Ostatnio przytrafiła mi sie taka sytuacja dosyc nieprzyjemna podczas ktorej zbadano mnie alkomatem wynikiem czego bylo 0,45 promila

 

Witaj,

Jesli nie wqrwisz swojego szefa za bardzo, to dojedziesz do konca okresu wypowiedzenia, jesli nie, to wciaz moze cie zwolnic dyscyplinarnie (o ile pamietam nawet w okresie wypowiedzenia) za ciezkie naruszenie obowiazkow pracowniczych. Swoja droga trzeba byc nie lada artysta :( , azeby "degustowac" w czasie pracy. Zycze Ci wszystkiego dobrego, ale garowanie w pracy to glupota!!!

Jac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażaj kelnerów - znam kilku w tym zawodzie, żaden z nich nie jest abstynentem i zdarzało im się osiągnąć lepsze wyniki na alkomatach. Ale żaden nie twierdził, że DEGUSTUJE. Normalnie chlałeś wódę w pracy.

 

Podrawiam

 

 

eee nie zgodze sie :wink: Nie pije czystej wodki tylko degustuje tak samo jest z winem, whisky, likierami i nalewkami. Zdaza sie, ze podczas wesela gosc sie "czepi" i chce sie napic voodki z kelnerem w takim przypadku w miare mozliwosci staram sie spelniac zyczenie.

Swoja droga nie lubie obslugiwac wesel poniewaz jest duzo rzeczy do przygotowania a potem obsluga gosci i na koncu doprowadzenie restauracji do takiego stanu w jakim byla na poczatku. Zajmuje to zazwyczaj 20godzin z czego 3 godziny na sen i tego samego dnia do pracy. Taki hardcore mialem dzisiaj, spalem tylko 3 godziny. Ale jest tez ta "druga pozytywna strona " obslugi wesel :D Swietna zabawa, spotyka sie roznych ludzi itd. Wczoraj jedna Pani bardzo prosila o taniec ;) nie pozostalo mi nic innego jak zatanczyc :D Kelnerstwo jak praca dorywcza bardzo mi sie podoba.

 

Btw. Polecam http://images.forbes.com/media/lifestyle/2.../8_1110feat.jpg Codziennie degustuje. Srodek uzalezniajacy :D

 

Strasznie nieludzkie te przepisy. :icon_biggrin: Przecież spędzenie kilku godzin na weselu o suchym pysku to musi być męczarnia. Podobnie jak w przypadku pracy jako barman. Moim zdaniem można sobie golnąć, tylko wtedy pod żadnym pozorem nie wolno wracać własnym pojazdem - idziemy na stację kolejową albo zamawiamy taksóweczkę; ewentualnie prosimy kogoś o podwózkę.

 

To jest oczywiste. Korzystam z komunikacji miejskiej.

Podobno kelnerow/barmanow najczesciej dotyka alkoholizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jedna Pani bardzo prosila o taniec ;) nie pozostalo mi nic innego jak zatanczyc :D Kelnerstwo jak praca dorywcza bardzo mi sie podoba.

 

To ja mam pytanko w jakim charakterze obsługujesz wesela?

Sprawdź co należy do Twoich obowiązków. Dowiesz się, że napewno nie tańczenie z gośćmi lub picie z nimi. Jesteś w pracy która polega na obsłudze stołu. No chyba że przy okazji występujesz w roli "pana do towarzystwa" hihihi to wtedy mozesz pić i tańczyć ;)

 

Mając knajpę zwolniłam bym takiego kelnera. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź co należy do Twoich obowiązków. Dowiesz się, że napewno nie tańczenie z gośćmi lub picie z nimi. Jesteś w pracy która polega na obsłudze stołu
Mając knajpę zwolniłam bym takiego kelnera
Wczoraj jedna Pani bardzo prosila o taniec mrugacz.gif nie pozostalo mi nic innego jak zatanczyc

hehehehe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym co to za badania alkomatem, jeżeli nie miało miejsce prowadzenie pojazdu?! Jeszcze bym rozumiał przy obsłudze jakichś niebezpiecznych maszyn, ale w knajpie...

U mnie w biurze też jest alkomat. Jeszcze nigdy go nie używano, a w regulaminie jest nawet punkt który mówi, że dopuszczają 0,3 promille. Wobec tego natychmiast wystosowałem pismo do kadr w których zapytałem, czy wolno mi w czasie przerwy w pracy bezpłatnej (bo mamy taką), walnąć sobie browca w barze naprzeciwko. Celowo podkreślam, że przerwa jest bezpłatna, bo oczywiście w czasie pracy spożywanie alkoholu jest zabronione, ale owa przerwa nie jest wliczana do czasu pracy (jestem w biurze 8h40min - 40minut to owa przerwa). Kadry powiedziały, że:

w zasadzie nie można (nadal nie wiem czemu, bo na jakiej podstawie), ale nic by mi nikt nie mógł zrobić więc w sumie można

 

pozdr

Edytowane przez jurjuszi

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...