Skocz do zawartości

Zerwałem gwint!


Bialy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni przy hamowaniu dało się wyczuć jakby lekki 'skok' kierownicy przy mniejszych prędkościach. Moto mi nie wężykował, prowadził się dobrze zarówno przy jeździe wolniejszej, jak i szybszej. Zgodnie z tym, co znalazłem na forum, podokręcałem półki, sprawdziłem kierownicę i nic - wszystko było ok. Luz lekki znalazłem tylko na zacisku, ale wszystkie śruby są tam przykręcone 'fest', więc to chyba już tak musi być (?!)

 

Postanowiłem więc dokręcić same łożyska. Zdjąłem wszystko, dokręciłem nakrętkę tak, żeby kiera chodziła lekko ciężej niż dotychczas, zakręciłem, 'przypukałem' półkę ciasno do nakrętek i... zerwałem gwint w srebrnej śrubie, która jest na środku półki centralnie nad łożyskami :| Luz ku*wa nie ustąpił - nadal jest przy mniejszych prędkościach, a w dodatku cała półka mi niemiłosiernie tłucze na nierównościach - to przez tą śrubę, czy po prostu nie 'docisnąłem' jej dostatecznie dobrze?

 

Czy taką śrubę i gwint na widełkach da się jeszcze nagwintować, czy wpakowałem się w niezłe g...? :|

 

Jak wyszedłem z garażu, to miałem ochotę się rozpłakać, bo pewnie ze 2 tygodnie nie będę miał moto... :/

 

Niech mi ktoś odpowie na te pytania, bo nie wiem, czy wybierać seppuku, czy po prostu sobie po męsku poryczeć :bigrazz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kumam za bardzo o jaką śrubę chodzi, ale wnoskuję że masz na myśli nakrętkę sztycy...

jeśli tylko w niej poszedł gwint, a załozę się ze sztyca jest zrobiona z twardszego metalu to kup samą nakrętkę i po sprawie:) jeśli zaś zerwałeś na sztycy to ją wymień albo kombinuj ze stoczeniem i nagwintowaniem na nieco mniejszy rozmiar... oby tylko nie zmniejszyć średnicy w miejscu gdzie jest przetknięta przez półkę, taż żeby luzu nie było :buttrock:

i jak to w piosence było: "płacz mała płacz... " :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kumam za bardzo o jaką śrubę chodzi, ale wnoskuję że masz na myśli nakrętkę sztycy...

jeśli tylko w niej poszedł gwint, a załozę się ze sztyca jest zrobiona z twardszego metalu to kup samą nakrętkę i po sprawie:) jeśli zaś zerwałeś na sztycy to ją wymień albo kombinuj ze stoczeniem i nagwintowaniem na nieco mniejszy rozmiar... oby tylko nie zmniejszyć średnicy w miejscu gdzie jest przetknięta przez półkę, taż żeby luzu nie było :buttrock:

i jak to w piosence było: "płacz mała płacz... " :)

No właśnie o tą nakrętkę chodzi. Na moje oko zerwany gwint jest tylko w tej nakrętce, sztyca wydaje się być ok, ale jutro postaram się jakiemuś mechanikowi zlecić zerknięcie na to... Tylko czy niedokręcenie tej śruby może być powodem tłuczenia półki podczas jazdy, czy coś źle skręciłem?

Jak znam życie, to się kur*a pozbawiłem motocykla do połowy września. Szlag by to trafił z impetem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najgorszym wypadku trzeba bedzie kupic jakas uzywana (albo nowa) polke dolna, ale to malo prawdopodobne. A jesli luz nie zniknal to dokrecanie lozysk chyba nic nie pomoze i trzeba kupic nowe.

Ehh... On ma dopiero 15 tys. przejechane! ;) No nic, zobaczę, co mi mechanik wyczaruje, choć jestem przygotowany na zakup tych łożysk...

A czy jazda na takich stukających (bo w sumie innych objawów oprócz tego pyknięcia przy hamowaniu nie wyczuwam) jest mocno szkodliwa dla... ramy, czy czegokolwiek, czy np. 500-1000 km da się tak jeszcze pokonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh... On ma dopiero 15 tys. przejechane! ;) No nic, zobaczę, co mi mechanik wyczaruje, choć jestem przygotowany na zakup tych łożysk...

A czy jazda na takich stukających (bo w sumie innych objawów oprócz tego pyknięcia przy hamowaniu nie wyczuwam) jest mocno szkodliwa dla... ramy, czy czegokolwiek, czy np. 500-1000 km da się tak jeszcze pokonać?

Taka jazda jest szkodliwa tylko dla lozyska, ktore prawdopodobnie i tak jest do wymiany. Do konca sezonu sie dokulasz.

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gwincik zerwany tylko na nakrętce, to allegro, szukasz takich motocykli "na części", telefon w dłoń i za 3 dni masz nakrętkę w ręku ;) Potem tylko zakręcić i nie będzie tak źle ;)

 

A co do łożysk - jeśli moto ci nie wężykuje itd - dokulaj się spokojnie do zimy, jak mówi Lime, a potem poproś kogoś zeby na to looknął. Same łożyska nie są aż tak drogie, nakrętka tez nie powinna być, niema się co martwić tylko zwieramy pośladki, szukamy nakrętki i jeździć panie, jeździć bo zima tuż-tuż! :icon_twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jazda jest szkodliwa tylko dla lozyska, ktore prawdopodobnie i tak jest do wymiany. Do konca sezonu sie dokulasz.

 

 

Z mojego doswiadczenia wiem ze wieksze przebiegi od 100 km w gore rozwalaja bierznie w glowce i na rurze sterowej. Czyli lepiej zapobiegac niz leczyc :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu by się kłaniała serwisówka z momentami dokręcania, jeśli brakuje doświadczenia. Jeśli łożysko jest uszkodzone, to jakbyś nie dokręcał, będzie luz i stukanie. Chyba ze na betonowo dowalisz, to wtedy w drogę nie trafisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jedna kwestia do rozpatrzenia..

mianowicie nie koniecznie musi to łożysko stukać, ale półka górna może mieć luz na sztycy... z doświadczenia to mówię bo sam tak miałem keidyś w pewnym moto... dokręcałem jak wariat łożysko a tu potem się przyjżałem i wokół podkładki na końcu sztycy był wytarty taki "margines" ok pół milimetra.. dokręciłem górną nakrętkę i cisza jak makiem zasiał :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamietam to lozyska sciskane sa nakretka , ktora z kolei jest pozniej kontrowana. Wynika to stad ze przeciez lozysk stozkowych w glowce ramy nie dociskamy "na chama" - musza one miec niewielki luz.

Powstaje wiec pytanie co tak naprawde dokrecales z taka sila az zerwales gwint ?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...