Skocz do zawartości

Narzędzia - klucz dyna


thefex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

chodzi mi po glowie klucz dynamometryczny, bo juz pare gwintow ukrecilem i.... zdenerwowalo mnie to (zwlaszcza ten ostatni)...

 

jak przegladalem serwisowke, to natrafialem sie na rozne wartosci.. od 10, a nawet mniej, do 70 Nm, dlatego najbardziej uniwersalny bylby dla mnie klucz w przedziale 10-100 Nm. znalazlem taki na allegro http://allegro.pl/item168876281_klucz_dyna...ny_108_5nm.html i teraz pytanie, czy warto to kupic do domowego uzytku?

 

nie chce wydawac duzo kasy, bo narzedzie nie bedzie na siebie zarabialo, tylko od czasu do czasu mi pomoze przy moto.

 

a moze ktos ma taki zapasowy klucz, ktory mu sie tylko kurzy? chetnie odkupie

 

 

* * * poza tym jakie narzedzia w waszych garazach ulatwiaja i upraszczaja wam prace?

 

mi bardzo pomogly nastepujace:

-walizeczka z kompletem kluczy nasadowych 200-elementowych (za 200 zl... super cena i dobra jakosc). bez niego lezalbym i kwiczal

-roznego rodzaju mlotki gumowe

-chinski zestaw do poprawiania gwintow z praktikera za 50 zl - przydatne badziewie, ale jak cos juz spier..le to i tak musze jechac do znajomego tokarza

-miernik elektryczny z ruskiego rynku za 14 zl

-szczypce do zakladania i zdejmowania pierscieni segera

-szczypce chirurgiczne i duza penseta

-komplet kluczy plaskich i srubokretow

- grzejnik typu kolanko na prad elektryczny - w zimie nieoceniony, dzieki niemu nawet browar lepiej splywa do zoladka w garazowych klimatach :)

 

cierpie jednak na chroniczny brak narzedzi do obrobki metalu, czyli:

- ciecie = pila i fleksa (ta ostatnia niedawno zmielila wlasne tryby.. TOPEX i wszystko jasne)

- dobra, lekka wiertara i niestepione wiertla

- szlifierka stolowa z kamieniem

- porzadne (ze tez go jeszcze k..wa nie mam) imadlo przykrecane do stolu i rozne nakladki z miekkich i twardych metali do niego

- cos, czym od czasu do czasu smarkne jakis spaw (mala, tania spawarka transformatorowa?)

+ sprezarka

 

to tak z grubsza..

skad mozna w miare tanio tego typu wyposazenie?

co polecacie?

 

chce sie wzbogacic w sprzet jak najnizszym kosztem, bo na wiosne przeprowadzam sie z garazem w inna czesc mojego domu, ktora trzeba bedzie jeszcze pod niego przygotowac

 

jakby ktos pytal, to na razie swoj warsztat mam na spole z 2 autami rodzicow, wiec jak wcisne tam caly moj sprzet + enduraka i rometa, to jest juz ciasno...

dla zainteresowanych fotki (z moja mordą niestety, bo innych nie mam)

http://www.bikepics.com/pictures/763928/

http://www.bikepics.com/pictures/763929/

http://www.bikepics.com/pictures/763933/

Edytowane przez thefex

KTM LC4 400 SC '95

Honda CB 1100 Bol D'or '83

DKW KM 200 '35

www.bikepics,com/members/thefex/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretne narzedzia do konkretnego motocykla - moje wymagaja kluczy metrycznych i calowych, specjalnych nasadek czy kluczy rurkowych, wreszcie sciagaczy niezbednych dla kazdego, wreszcie narzedzi pomiarowych.

Wiertarke i wiertla mam dobre, jesli chodzi o spawanie i obrobke metali uwazam ze tu sie konczy moj udzial, a zaczyna kolegow warsztatowcow, ktorzy po to zainwestowali w swoje MIGi, TIGi, pily maszynowe, tokarki i frezarki musza teraz jakos zarobic na zycie :D

Jeszcze 2 rzeczy zlecam na zewnatrz - wymiane i wywazanie opon ( kolega na maszynie robi w 1/2 godziny to co ja lyzkami 2 godz ). i profesjonalne czyszczenie gaznikow ( sam rozbieram, skladam i nawet czyszcze "na gotowo" ) w chemicznej pralce. Pralka i chemikalia sa jego i za to mu place.

 

Adam M.

Edytowane przez Adam M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klucz o dużym zakresie może nie być za dobry, ja mam taki jeden z zakresem od 10-110Nm i niestety w dolnym zakresie nastaw posiada znacznie większy moment. Nie wiem o ile przekłamuje ale wystarczyło to do zerwania gwintu, który powinien zostać dokręcony momentem 17Nm.

Kupiłem wobec tego klucz F-my Tengtools z zakresem od 5-30Nm. Klucz ten jest dobry jakościowo i co czyni go bardziej wiarygodnym posiada kartę cechowania, czyli sprawdzeniem jego wskazania przed zapakowaniem. Kolejnego gwintu już nie zerwałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już bywa... ja osobiście zbieram już dość dlugo klucze i inne narzędzia, bo niemożliwe jest kupić naraz cale wyposażenie warsztatu. Problem możesz mieć z szczelinomierzami i innymi urządzeniami pomiarowymi. Ja ostatnio zlamalem sobie dwa listki w szczelinomierzu 0,07 i 0,08 :) i teraz chodze po sklepach i szukam... a tu wszędzie TOPEX..!!! i listki 0,05; 0,10; 0,15 itd.

Co do urządzeń do obróbki metalu i spawania, to jak nie masz o tym pojęcia to lepiej się nie bierz za to bo wyrzucisz pieniądze na sprzęt i nie będzie z tego pożytku... Lepiej znaleźć w okolicy dobry zaklad ślusarski.

Pozdrawiam Seb

www.ducati-klub.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już bywa... ja osobiście zbieram już dość dlugo klucze i inne narzędzia, bo niemożliwe jest kupić naraz cale wyposażenie warsztatu. Problem możesz mieć z szczelinomierzami i innymi urządzeniami pomiarowymi. Ja ostatnio zlamalem sobie dwa listki w szczelinomierzu 0,07 i 0,08 banghead.gif i teraz chodze po sklepach i szukam... a tu wszędzie TOPEX..!!! i listki 0,05; 0,10; 0,15 itd.

Co do urządzeń do obróbki metalu i spawania, to jak nie masz o tym pojęcia to lepiej się nie bierz za to bo wyrzucisz pieniądze na sprzęt i nie będzie z tego pożytku... Lepiej znaleźć w okolicy dobry zaklad ślusarski.

Pozdrawiam Seb

 

Odnośnie szczelinomierza zainteresuj się Draperem, wpisz w google Draper.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem ten klucz, dobry na 5 dokręceń i do śmieci, lepiej kupić tak jak pisali wyżej coś z mniejszą tolerancją. dobry klucz to wydatek powyżej 150zł albo i lepiej

transport bus + 4os

stała trasa Łódź-Paryż-Łódź
PW, GG lub 663 231 860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety za jakosc trzeba placic. Moze kogos zdziwi fakt ale komplet kluczy nasadowych f-my HAZET 1/4" jakies 35 elementow to koszt ponad 800zl. Mam jedna pokretka 1/2" tej firmy i uzywam trzy razy w tygodniu juz od 10lat. Nie do zajechania (przywieziona z Niemiec). Klucz dynamometryczny widzialem w cenie 450zl. Nie mowie ze kazdy powinien je miec w domu ale ktos kto zarabia mechanika na zycie na pewno. Reasumujac warto zaplacic czasem wiecej. Ktos kiedys powiedzial: "Jestesmy zbyt biedni zeby kupowac tanie rzeczy...".

Mysle ze raz kiedys mozna sobie kupic jakis klucz i za jakis czas warsztat bedzie sie poszerzal. Osobiscie dawno juz zrezygnowalem z kluczy plaskich na rzecz nasadowych no chyba ze dostep uniemozliwia uzycie innego. Poza tym kazdy dopasowuje sprzet warsztatowy pod model swojej maszyny.

W tej chwili uzywam zestawu kluczy HONITON cena okolo 260zl i kluczy imbusowych, szczypiec i wkretakow WIHA. Jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to podajcie konkretne marki kluczy dyna, ktore warto kupic

z waszych wypowiedzi wynika, ze warto miec conajmniej 2, ale przeciez to kosmiczny wydatek jak na kogos, kto nie ma pracy a moto to jego hobby.. yszz ta rzeczywistosc :\

KTM LC4 400 SC '95

Honda CB 1100 Bol D'or '83

DKW KM 200 '35

www.bikepics,com/members/thefex/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komplet kluczy niepamietam producenta(jest na wyspozazeniu warsztau w ktróym pracuje) 8500zł;]

niemam im nic do zarzucenia 5 lat a nawet rysy na nich nie widac.

 

Co do kluczy to warsztat posiada kilkanascie, od tych od 3do 15Nm do takich najwiekszych, znalazłem ostatnio chyba jakis do 150 albo 200Nm niepamietam dokałdnie. Nie uzywa sie ich czesto, sporadzycznie wrecz bym rzekł, dokrecanie głowicy itp. reszte recznie. Z niezłymi skutkami. Jak to mówia naduzywanie takiego klucza tez nie jest fajne, w kilkuletnich maszynach momenty sie znacznie obnizaja i czasem mozna sie przejechać. Tak poprostu jest;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Co do ilości (minimum) sprzętu to wg. mnie dobrym wyznacznikiem jest serwisówka Haynes (chyba tak to się pisze). Jak się domyślam na końcu każdej z tej rodziny, jest zestaw kluczy i sprzętu przydatnego do zrobienia tego, co pokazane jest w środku. Przynajmniej w serwisówce do mojej maszyny jest to co potrzeba.

Co do jakości: Mój znajomy który nie jest mechanikiem ale sporo grzebie w samochodach, bardzo chwali sobie klucze z firmy "KUŹNIA". Ja mimo że sporo mniej od niego pracowałem na takich narzędziach to muszę je pochwalić.

A co na ten temat sądzą koledzy z większym stażem??

Edytowane przez Zbyszekm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiłem klucze imbusowe firmy TOPEX z kulką na końcu. Zajebista jakość za mniej niż 20 zł za kpl. Naprawdę polecam. Tak nawiasem mówiąc to jakość tych narzędzi ostatnio znacznie się poprawiła. Zestaw kluczy płasko-oczkowych też jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam marki Honiton i LUX dobre narzędzia za w miarę przystępną cenę. Z wyposażeniem warsztatu niestety jest tak, że im droższe tym lepsze. Tanie klucze psują nerwy i śruby. Ale jak ktoś używa ich tylko do naprawy swojego sprzętu to lepsze takie niż młotek i przecinak. Bardzo przydatny podczas prac warsztatowych jest dobry klucz pneumatyczny, rozmontowywanie idzie co najmniej dwa razy szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z koleji odradzam kupna były to klucze chyba topex albo toya, już nie pamiętam dokładnie.po prostu klucze płaskie pękały przy mocniejszym dokręcaniu koła,chyba były za bardzo chartowane,bo pękały,żadnych skrzywień ani nic,tylko od razu pękały:] dobre są klucze firmowe takie z samochodu.mam kluczy kilka toyoty i są super wytrzymałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z koleji odradzam kupna były to klucze chyba topex albo toya, już nie pamiętam dokładnie.po prostu klucze płaskie pękały przy mocniejszym dokręcaniu koła,chyba były za bardzo chartowane,bo pękały,żadnych skrzywień ani nic,tylko od razu pękały:] dobre są klucze firmowe takie z samochodu.mam kluczy kilka toyoty i są super wytrzymałe.

toya a topex to różnica.

Po za tym kiedyś topex to było straszne gówno. Ale jak napisałem wcześniej to się zmienia. Teraz z TOPEXA używam w swoim warsztacie kluczy oczkowo płaskich, imbusów, żaba hydrauliczna (trzy rozmiary), klucz zaciskowy, stado śrubokrętów. Wszystkie te żeczy spisuja się znakomicie. Oczywiście jeżeli kogoś stać na narzędzia np. BETA to nie ma o czym mówić.

Edytowane przez henio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...