Skocz do zawartości

Ładowanie akumulatora motocyklowego


jusza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...

Wykopuję stary temat i pytam:

 

Mam ładowarkę (z Niemiec za 11 E, angielska), tak mała. Dane:

300 mA, 13.8 V dla aku 12 V. Ma diodę sygnalizującą naładowanie aku.

 

Używałem jej przez dwie zimy do ładowania aku YBR-ki (12 V, 5 Ah, obsługowy). Wszystko było bez zarzutu.

 

PYTANIE: Czy się nada do ładowania aku Cometa (12 V, 12 Ah, bezobsługowy) :icon_mrgreen:

 

Prosze o odpowiedzi, bo za parę dni sprzedaję YBR i nie wiem, czy zostawić sobie tę ładowarkę, czy też ją opylić.

Edytowane przez Adam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykopuję stary temat i pytam:

 

Mam ładowarkę (z Niemiec za 11 E, angielska), tak mała. Dane:

300 mA, 13.8 V dla aku 12 V. Ma diodę sygnalizującą naładowanie aku.

 

Używałem jej przez dwie zimy do ładowania aku YBR-ki (12 V, 5 Ah, obsługowy). Wszystko było bez zarzutu.

 

PYTANIE: Czy się nada do ładowania aku Cometa (12 V, 12 Ah, bezobsługowy) :)

 

Prosze o odpowiedzi, bo za parę dni sprzedaję YBR i nie wiem, czy zostawić sobie tę ładowarkę, czy też ją opylić.

 

Strasznie mały prąd ładowania a przez to długi czas ładowania 12Ah aku. Kup lepiej mocniejszą choc i ta od biedy doładujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz taka samą ladowarke jak ja.

 

TY: 9 godzin dzielone przez 0.3 = 30 godzin.

JA: 12 godzin dzielone przez 0.3 = 40 godzin.

 

Oczywiście tak długo trzeba ładować zupełnie rozładowany aku, o ile dobrze myślę. Doładowanie zimowe raz na miesiąc-półtorej potrwa krócej. Mniej więcej połowę (zależy jak aku trzyma) - tak miałem w aku z YBR.

 

Obliczyć czas łatwo, ale ja się pytam, czy taki prostownik 300 mA doładuje do pełna aku bezobsługowe 12 Ah? Teoretycznie powinien, ale czy doładuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie doładuje.

Czasy obliczone z pojemności i prądu ładowania w rzeczywistości są sporo krótsze.

Akumulator z czasem traci część swojej pojemności a i początkowo nie musi ona być równa tej napisanej na obudowie.

Jeśli używasz tej ładowarki tylko do zimowego podtrzymania aku, to jak najbardziej się nadaje.

Natomiast, jeśli często musisz go naładować od zera, to lepiej (wygodniej) mieć coś większego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

nie chcialem tworzyc nowego watku wiec pisze tu.

 

nosze sie z zamiarem kupna jakiejs ladowarki, po przeczytaniu archiwum widze ze duzo osob ma i sobie chwali Optimate III, powiedzcie mi jak sprawa teraz wyglada, wyszlo cos nowego czy dalej optimate jest naj...?

 

i jesli ktos wie gdzie moge kupic tanio tego Optimate III to prosze o linka (ja najtaniej znalazlem w Holanie za 200zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odradzam korzystanie z prostownika samochodowego o duzym amperazu zwlaszcza do akumulatora gleboko rozladowanego a w praktyce najczesciej takie ladujemy. W akumulatorze dochodzi do silnego zgazowywania i podnosi sie znacznei temp, przy takim dlugotrwalym procesie dochodzi do zniszczenia plyt akumulatora, sam zniszczylem w ten sposob aku pol roczne ktore chcialem zima "podladowac"

 

Osobiscie polecam

http://www.allegro.pl/item260082476_prosto..._12v_3_5_a.html

 

uzywam dziala b dobrze

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odradzam korzystanie z prostownika samochodowego o duzym amperazu zwlaszcza do akumulatora gleboko rozladowanego a w praktyce najczesciej takie ladujemy. W akumulatorze dochodzi do silnego zgazowywania i podnosi sie znacznei temp, przy takim dlugotrwalym procesie dochodzi do zniszczenia plyt akumulatora, sam zniszczylem w ten sposob aku pol roczne ktore chcialem zima "podladowac"

 

 

 

wiem dlatego chce kupic Optimate III przeznaczony dla motocyklowych aku badz inny porownywalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odradzam korzystanie z prostownika samochodowego o duzym amperazu zwlaszcza do akumulatora gleboko rozladowanego a w praktyce najczesciej takie ladujemy. W akumulatorze dochodzi do silnego zgazowywania i podnosi sie znacznei temp, przy takim dlugotrwalym procesie dochodzi do zniszczenia plyt akumulatora, sam zniszczylem w ten sposob aku pol roczne ktore chcialem zima "podladowac"

 

Osobiscie polecam

http://www.allegro.pl/item260082476_prosto..._12v_3_5_a.html

 

uzywam dziala b dobrze

Również polecam -sprawuje się bardzo dobrze!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy.

Tak jak pisałem.

Jeśli sprzęt nie chce zapalić to prostownikiem od samochodu (możliwie małym).

Na zimę najlepiej aku wyjąć i zabrać do ogrzewanego pomieszczenia i raz na miesiąc lub dwa doładować do pełna.

Jeśli akumulator jest w dobrym stanie to wystarczy krótkie ładowanie.

W starych aku patrzyłem, czy już się "gotuje".

Wtych bezobsługowych pozostaje pomiar napięcia lub prostownik z automatycznym wyłączeniem po zakończeniu ładowania.

Taki chyba masz, więc nie ma problemu.

Ja mam najtańszy akumulator Akmet i na zimę stawiam go w kącie w mieszkaniu i 2-3 razy w ciągu zimy go podładowuję małym prostownikiem samochodowym(prąd około 2A) bez żadnej automatyki.

Pokilku-kilkunastu minotach aku zaczyna szumieć, wtedy go odłączam i mam spokój na 2 miesiące.

W ten sposób na jednym aku przejeździłem 3 sezony bez żadnych problemów.

Jeśli ktoś ma inne (ciekawsze, prostsze) metody to niech napisze.

Pozdrawiam.

Ja się nie będę odzywał bo mnie zaraz zlinczują :P :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...